۱۳ توصیه برای این که کرونا وارد خانه‌ نشود

سلامت و زندگی
۱۳ توصیه برای این که کرونا وارد خانه‌ نشود

عصر ایران: در خانه بمانید” ؛ این توصیه ای حیاتی برای در امان ماندن از کرونا ست چرا که خانه امن ترین جا در برابر این ویروس مرگبار است. اما چه کنیم که کرونا وارد خانه هایمان نشود؟

جلوگیری از ورود کرونا به خانه

اصل کلی این است: مثل وسواسی ها عمل کنید. فرض تان بر این باشد که به هر چیزی که دست می زنید، قبل از شما یک فرد آلوده به کرونا آن را لمس کرده و ویروس را در آن به جا گذاشته است. تاکید می کنم: هر چیزی.

بنابراین بعد از لمس هر چیزی یا دست دادن با افراد (که نباید دست بدهید) ، به هیچ عنوان دست تان را به سمت صورت تان نبرید مگر آن که نیم دقیقه با آب و صابون مایع شسته یا با ضدعفونی کننده الکی تمیز کرده باشید. کرونا از طریق دهان و بینی و چشم و گوش وارد بدن می شود.

اما آنچه باید در خانه مورد توجه بسیار جدی باشد:

۱- بلافاصله (تاکید می کنم بلافاصله و فوراً ) بعد از ورود به خانه، دست ها و صورت خود را با آب و صابون مایع حداقل به مدت نیم دقیقه با دقت بالا بشویید یا کاملاً ضدعفونی کنید.

۲- لباس هایتان را جایی نزدیک در ورودی درآورده و با لباس های افرادی که در داخل خانه قرنطینه اند، یک جا نگذارید. حتی المقدور آنها را بشویید یا ضد عفونی کنید.

۳- کفش ها را داخل خانه نیاورید یا همان جا دم در با فاصله از کفش های دیگران بگذارید.

۴- اگر در طول روز با جوراب جایی راه رفته اید، همان جا دم در جوراب هایتان را در آورید و پاها و جوراب هایتان را با آب و صابون مایع بشویید.

۵- حتی المقدور بعد از ورود به خانه یک دوش کوتاه بگیرید و خود را با آب و صابون بشویید.

۶- از هر کسی که وارد خانه می شود، اعم از آشنا و تعمیرکار و … بدون هیچ تعارفی بخواهید قبل از هر کاری، دست هایش را با آب و صابون مایع بشوید یا ضد عفونی کند.

۷- به هیچ عنوان با کسی که وارد خانه می شود دست ندهید و اگر دست دادید، فورا هر دویتان دست هایتان را بشویید.

۸- خرید از جاهای شلوغ را به طور کامل متوقف کنید. وسایلی که از بیرون می خرید ممکن است دارای آلودگی ویروسی باشند. بنابراین:

* کیسه های نایلونی خرید را همان دم در خانه، خالی کنید و دور بیندازید.
* وسایل درون کیسه ها را همان ابتدای ورود به خانه، تا حد امکان ضد عفونی کنید. مثلاً اگر یک بسته شکلات خریده اید، یا بدنه بسته را ضد عفونی کنید یا شکلات را درون ظرفی خالی کرده و بسته اش را دور بیندازید. (یادتان باشد چیزهایی مانند بطری شیر، ظرف ماست، پک ماکارونی و … در معرض آلودگی اند و ممکن است با دست خودتان یخچال یا قفسه های خانه تان را آلوده کنید. ضدعفونی بسته ها یادتان نرود.)
* فعلا تا جایی که برایتان میسر است، اقلام غیر قابل شست و شو را نخرید، مثل قند و شکر فله، مرباجات باز، شیرینی، گل و … . اقلام بسته بندی شده را هم حتماً از جاها و برندهای مجوز دار بخرید هر چند که باز احتمال آلودگی هست.
* از بیرون غذا سفارش ندهید و مواد غذایی را تا حد امکان به صورت پخته – کاملاً پخته – مصرف کنید.
*میوه ها و سبزی ها را با مواد ضدعفونی کننده بشویید. اگر مواد مخصوص ضدعفونی کننده میوه و سبزی نداشتید، آنها را با کمی مایع ظرفشویی و نمک شست و شو دهید. هر چند ممکن است مایع ظرفشویی گزینه مناسبی برای شستن میوه ها و سبزی ها نباشد ولی در شرایط اضطرار، بهترین گزینه ممکن برای از بین بردن ویروس های احتمالی روی آنهاست. عجالتاً سالاد نخورید.

۹- وسایلی که از بیرون خانه می رسند را اگر قابل ضدعفونی اند ضد عفونی کنید و اگر نیستند، بعد از لمس شان، دستان تان را ضد عفونی کنید و آنها را در جایی مانند داخل کیسه نایلونی، دور از دسترس قرار دهید، مانند نامه، قبوض، محتویات خرید اینترنتی و … .

۱۰- وسایل داخل جیب تان را فراموش نکنید. مثل موبایل، ریموت، کلید، تسبیح، کارت بانکی، پول، تقویم، کاغذ، شانه، خودکار و … . ممکن است همه مسائل گفته شده را کاملا رعایت کنید ولی حواس تان نباشد و بعد از ورود به خانه موبایل تان را از جیب تان در بیاورید و آلودگی را از موبایل به دست ها و سپس به سایر افراد یا بخش های خانه منتقل کنید.

۱۱- اگر پنجره خانه تان در طبقه همکف و کنار کوچه است و رهگذران از کنارش می گذرند، به هیچ عنوان بازش نکنید.

۱۲- مراقب باشید حیوانات وارد خانه تان نشوند. اگر بالکن تان محل تردد حیوانات – مانند کبوتر و گربه – هست، مواد غذایی را آنجا نگذارید یا بلافاصله بعد از آوردن به داخل خانه، بشویید و ضد عفونی کنید.

۱۳- با همه این اوصاف ، ممکن است درصدی خطا باعث ورود آلودگی به خانه شود. بنابر این در خانه نیز سطوح پر تماس مانند دستگیره درها و پنجره ها و کمد ها و کابینت ها و یخچال و فریزر، کنترل تلویزیون، اوپن آشپزخانه، میز غذاخوری، سینک ظرفشویی، گوشی و دکمه های آیفون، دکمه های لباسشویی و ظرفشویی و مایکروفر، دسته های مبل و صندلی، میز تحریر، میز آرایش، رایانه، شیرآلات،گوشی و دکمه های تلفن، اسباب بازی ها و … (و خود ظرفی که مایع ضدعفونی کننده درون آن است) را مرتباً ضد عفونی کنید و البته دست هایتان را ولو در خانه به طور منظم با آب و صابون بشویید و به صورت تان نزنید.

دیدگاهتان را بنویسید