تپسی با آمار کدال سهم بازار اسنپ را به چالش کشید

دانش و فناوری
تپسی با آمار کدال سهم بازار اسنپ را به چالش کشید

روزنامه هفت صبح| مدیرعامل تپسی می‌گوید سهم آنها از بازار حمل‌و‌نقل اینترنتی به حدود 20 درصد رسیده است و این یعنی رشد قابل‌توجه در چند ماه گذشته در این کسب‌وکار شاخص اکوسیستم استارتاپی. اظهارنظر میلادمنشی‌پور و اعلام سهم بازار کسب‌وکاری که اولین چراغ بورس را برای استارتاپ‌ها روشن کرده اما چندان به مذاق حریف اصلی آنها در این بازار خوش نیامده و مدیرعامل اسنپ در یک مصاحبه بلافاصله پاسخ این ادعای منشی‌پور را داده و گفته سهم اسنپ 90‌درصد است.

اسنپ مدت‌هاست که روی سهم حداکثری خود در بازار تاکسی‌های اینترنتی تاکید دارد و حالا که رقیب بورسی‌شده‌اش یعنی تپسی با اتکا به داده‌های کدال بازار سرمایه دستش را برای مانور شفافیت بازتر می‌بیند، کمی در مخمصه آماردهی قرار گرفته است. اسنپ که کسی در مسلط بودنش در این بازار شکی ندارد، به نظر می‌رسد ‌ حرکت خزنده رقیبش را رصد کرده و متوجه شده که تپسی با سرمایه‌ای که از بورس جذب کرده، در حال رشد است. واضح است که اسنپ از دست آمارهای اخیر تپسی عصبانی است! بازاری که تمام‌وکمال در اختیار اسنپ بوده، کم‌کم در حال گرفتن یک آرایش جدید است و این اصلا برای یکی از بزرگترین مجموعه‌های استارتاپی ایران یعنی اسنپ نمی‌تواند خوشایند باشد.

اسنپ البته هنوز دست بالا را دارد؛ به خصوص اینکه در حال تلاش است تا با کمک مجموعه قدرقدرت سرمایه‌گذارش یعنی ایرانسل، راهی به بازار بورس پیدا کند. شاید آن وقت باشد که به دور از ادعاهای مدیران عامل اسنپ و تپسی بتوان تصویر روشن‌تری از آمار و ارقام تاکسی‌های اینترنتی به‌خصوص سهم بازار آنها داشت. تا آن موقع البته طبیعی است که این رقابت جذاب کسب‌وکاری و شاخ و شانه کشیدن‌های مدیران عامل آنها برای یکدیگر ادامه داشته باشد. اما بیایید از اول ماجرا را مرور کنیم و ببینیم در جنگ ادعاها کفه ترازو به سمت اسنپ است یا تپسی.

‌منشی‌پور و اعلام دورخیز تپسی برای سهم 35‌درصدی از بازار
ماجرای تپسی یکی برمی‌گردد به نظرسنجی‌ای که به درخواست این کسب‌وکار توسط یک موسسه تحقیقاتی انجام شده و دیگری هم به اظهارنظر مدیرعاملش درباره رشد اخیرشان و داده‌های کدال. اول خبر آمد که شرکت بهینه‌کاوان کیفیت به درخواست شرکت تپسی، طی انجام پژوهشی به‌منظور بررسی سهم بازار تاکسی‌های اینترنتی کشور، حدود۲۰ درصد این سهم را متعلق به تاکسی اینترنتی تپسی اعلام کرده است.

آنگونه که این موسسه ادعا کرده طبق نتایج حاصل از نظرسنجی صورت گرفته در این پژوهش، مشخص شد شرکت تپسی تا مرداد ‌ سال جاری، حدود ۲۰درصد در شهرهای بزرگ و پرجمعیت کشور از جمله تهران، مشهد و… و حدود ۱۵‌درصد در شهرهای کوچک‌تر مانند نیشابور و اراک، سهم بازار مربوطه را در اختیار دارد. علاوه بر آن در‌خصوص مشتریان کلانشهرهایی نظیر تهران، اصفهان، کرج و‌…، از میان افرادی که با مفهوم تاکسی اینترنتی آشنایی دارند نیز حدود ۹۴‌درصد افراد بدون نیاز به راهنمایی، این برند را می‌شناسند.

میلاد منشی‌پور مدیرعامل تپسی سپس در گفت‌وگویی با مبنا قرار دادن این سهم 20درصدی و روند رشد درآمدهای‌شان که داده‌های بورسی بر آنها صحه می‌گذارد تاکید کرد برای گرفتن سهم 35‌درصدی از این بازار برنامه‌ریزی کرده‌اند! منشی‌پور در گفت‌وگو با «تابناک» اظهار کرد: در۹ ماهه اول امسال رشد بسیار خوبي داشتيم؛ البته به‌طور دقیق طی شش ماه از تاريخ عرضه اوليه (۲۴ خرداد) افزايش سرمايه صورت گرفت و تا به امروز عملاً به‌طور دائم رشد را شاهد بودیم. همچنین تپسی در شش ماهه اول امسال ۲۵۶ ميليارد تومان فروش داشته كه اين درآمد برابر با کل درآمد سال گذشته است.

در کنار آن سود شرکت در ۶ ماه اول سال جاری حدود ۲۰ ميليارد تومان است كه برابر كل سود سال گذشته است؛ كه اين دستاورد خيلي خوبي براي تپسی است و عملاً ۷۰‌درصد این رشد ناشی از افزایش سفرها و رشد جغرافيایی است و تنها ۳۰‌درصد از آن ناشی از افزایش قيمت است‌. وی اضافه کرد: خوشبختانه تا امروز به اهداف و بودجه‌ای که در امیدنامه وعده داده بودیم رسیدیم. تا پايان سال نیز انتظار داريم همين روند ادامه پيدا کند و بتوانيم به يك فروش حدود ۶۵۰ ميليارد تومانی دست پيدا كنيم.

منشی‌پور ‌ تصریح کرد: وقتي عملکرد ماهانه را بررسی می‌کنیم، هر ماه شاهد رشد هستیم به‌طوری که در آذر ماه به درآمد ۶۲ ميلياردي تومانی رسيديم كه اين درآمد دو و نيم برابر آذر‌ سال قبل است و از متوسط هشت ماه قبل نیز اين درآمد ۴۰‌درصد بيشتر و نسبت به آبان نیز ۱۱‌درصد افزایش داشته ‌است.در واقع همین روند رشد و دستیابی به هدف‌‌گذاری‌های امیدنامه‌ای که تپسی به بورس ارائه داده بود، به آنها دل و جرئت داده تا حالا بخواهند سهم بیشتری از رقیب اصلی این بازار یعنی اسنپ بکنند یا بهتر است بگوییم از سهم آنها بکاهند و به سهم تپسی اضافه کنند! اینجاست که اسنپی‌ها به نظر می‌رسد حسابی عصبانی شده باشند!

‌همان 90‌درصد که گفتیم!
محمد خلج، مدیرعامل اسنپ در واکنش به اظهارات رقیب در مصاحبه‌ای اعلام کرد که اسنپ در ۱۴ دی‌ماه نیز رکورد ۳ میلیون و ۸۲۱ هزار و ۹۶۹ سفر را در کل کشور به ثبت رسانده است. طبق گفته مدیرعامل اسنپ تعداد سفرهای ثبت شده اسنپ در آذرماه ۱۴۰۱ برابر با ۹۹ میلیون و ۵۶۷ هزار و ۵۰۵ سفر بوده است. او این میزان سفر را با سفرهای ثبت شده در کدال برای شرکت رقیب که در بورس پذیرفته شده است، مقایسه می‌کند و نتیجه می‌گیرد که اسنپ ۹۰‌درصد از بازار تاکسی‌های اینترنتی را به خود اختصاص داده است.

به گفته‌‌ خلج، اسنپ شفافیت را ماهیت بازار رقابتی می‌داند و برخی از اطلاعات مربوط به سهم خود در بازار تاکسی‌های اینترنتی را به‌طور فصلی و سالانه منتشر می‌کند. مدیرعامل اسنپ در مورد راستی‌آزمایی اطلاعات ارائه شده از سوی شرکت‌ها اضافه کرد: «اطلاعاتی مانند ارزش هزینه‌های سفر در سامانه کدال مشخص است و به محض حضور تمامی بازیگران یک حوزه در بازار سرمایه امکان قیاس اعداد برای مخاطبان بازار سرمایه فراهم می‌شود.»

‌با بورسی‌ها شوخی نکنید!
این اظهارنظر اما مدیرعامل تپسی را وادار به یک واکنش تند کرد. منشی‌پور در توئیتی نوشت که مدیرعامل اسنپ در حالی اعداد و ارقام کدال تپسی را با ارقام خودشان مقایسه می‌کند که تا به حال حتی یک صورت ما‌لی حسابرسی شده منتشر نکرده است و بعد اضافه کرد «ادعا کردن کار ساده‌ای است، بیایید شفاف و بر مبنای اطلاعات قابل اتکا صحبت کنیم.»

به نظر می‌رسد بالاخره تپسی برگ برنده‌اش یعنی ورود به بورس و صورت‌های مالی حسابرسی شده را در یک بزنگاه خرج کرده است.اولین استارتاپ بورسی در این دعوای کسب‌وکاری برگی را روی میز گذاشته که هیچ استارتاپ دیگری در اکوسیستم آن را در جیب ندارد. شفافیت و صورت‌های مالی تایید شده توسط یک نهاد مالی. با کمی اغماض می‌توان گفت در این نبرد استارتاپی فعلا تپسی یک-هیچ جلو افتاده. اما رقیب قدرقدرتی چون اسنپ هم کارت برای رو کردن کم در چنته ندارد…

دیدگاهتان را بنویسید