تصویر واقعی آمریکا

جهان
تصویر واقعی آمریکا

روزنامه هفت صبح، محمد‌رضا‌جلایی‌پور | ‌بخشی از یادداشت خوب محمدرضا جلایی‌پور که از کانال تلگرامی ‌پدرش اخذ کرده‌ایم:‌
در روایت آمریکا شیفته بخشی از روشنفکران ایرانی و رسانه‌ها، آمریکا یک دموکراسی پیشرو تصویر می‌شود و انتقادات رادیکال روشنفکران آمریکا و جهان به نقش روزافزون پول و رشوه قانونی و رسانه در کاهش تاثیر معنادار رای عموم شهروندان در تغییر قوانین و نمایندگان و رهبران آمریکا، چندان بازتابی پیدا نمی‌کند.

مثلا این روشنفکران و رسانه‌ها به مخاطبان ایرانی‌شان نگفته‌اند که در میان همه کشورهای جی‌۷ آمریکا بیشترین نابرابری درآمدی را دارد، شکاف درآمدی نژادی در آمریکا در ۵۰سال گذشته افزایش داشته است، شکاف ثروتی ثروتمندترین و فقیرترین آمریکایی‌ها در سه دهه‌ گذشته دوبرابر شده است، امروز حدود ۵۰میلیون آمریکایی زیر خط فقرند، آمریکا در دهه‌های اخیر بیش از هر کشور دیگری در جهان کودتا و ترور و کشتار نظامیان و غیرنظامیان انجام داده است، آمریکا مهم‌ترین حامی ‌نظام آپارتاید اسرائیل اشغالگر و تعدادی از اقتدارگراترین دولت‌های جهان است و نوام چامسکی، حزب جمهوری‌خواه آمریکا را خطرناک‌ترین سازمان سیاسی کنونی در جهان و آمریکا را مهم‌ترین تهدیدکننده نظم و امنیت جهانی و محیط زیست می‌خواند.

بسیاری از نهادهای سیاسی و حقوقی و اقتصادی، جنبش‌های مدنی، موسسات آموزشی و دستاوردهای علمی ‌و فکری و فرهنگی و صنعتی آمریکا شایسته تحسین و الهام‌گیری‌اند، اما آمریکا روی دیگر تاریک‌تری هم دارد که برای عموم مخاطبان ایرانی ناآشناست و برآمدن ترامپ و قتل جورج فلوید گویی از این سویه‌های آمریکا برای بخش بزرگ‌تری از شهروندان ایران پرده برمی‌دارد.

اصلاح‌گران ایران برای الگوسازی و الگوگیری می‌توانند در جهان امروز نمونه‌های بسیار بهتر و عادلانه‌تری از آمریکا داشته باشند(از جمله در کشورهای اسکاندیناوی و اروپای غربی). به فقدان آب شرب و لوله‌کشی در غیزانیه باید اعتراض کرد، اما نه با ساختن تصویری غیرواقعی از آمریکا که فیلنت میشیگانش از آب شرب غیرآلوده محروم بوده است.

به تبعیض علیه مهاجران باید اعتراض کرد، اما نه با الهام‌گیری از آمریکا که کودکان مهاجران را از والدینشان جدا و در قفس زندانی می‌کند. از کارآفرینی و بهبود محیط کسب‎وکار باید حمایت کرد، اما نه با ساختن تصویر آرمانی از امثال ایلان ماسک و استیو جابز که شرح شارلاتان‌گری‌هایشان سال‌هاست منتشر شده است.

بازدید اپلیکیشن 26 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

داغ‌ترین‌های فضای مجازی در ۲۴ساعت گذشته داغ‌ترین‌های فضای مجازی در ۲۴ساعت گذشته
کاربران ویژه - اجتماعی
‌روزنامه هفت صبح | ۱۰مقاله پربازدید ویکی پدیای فارسی در روز شانزدهم اردیبهشت: ۱٫ یک مقاله غیراخلاقی/ ۲٫ انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (۱۴۰۰)/ ۳٫ سرود ملی کره‌جنوبی/ ۴٫ یک مقاله غیراخلاقی/ ۵٫ رهبری/ ۶٫ یک مقاله غیراخلاقی/ ۷٫ شب قدر/ ۸٫ سعید محمد/ ۹٫ روز قدس/ ۱۰٫ ایلان ماسک *** کلماتی…...
گرتا یا ‌‌گیتس؛ کدامیک به زمین کمک خواهند کرد؟ گرتا یا ‌‌گیتس؛ کدامیک به زمین کمک خواهند کرد؟
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح، رامتین لطیفی‌| ‌با نگاهی به گزارشات سازمان جهانی هواشناسی در می‌یابیم که گازهای گلخانه‌ای، دی‌اکسید کربن، بخار آب و اکسیدهای نیتروژن در جو زمین غلیظ‌تر شده‌اند و هرچه رو به جلو می‌رویم شدت حضور این آلاینده‌ها در جو زمین مضاعف و بیشتر می‌شود. این افزایش غلظت موجب…...
مینیاپولیس؛ پوست موز زیر پای جو بایدن مینیاپولیس؛ پوست موز زیر پای جو بایدن
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح، رامتین لطیفی | مینیاپولیس، یکی از شرقی‌ترین شهرهای آمریکا و پرجمعیت‌ترین شهر از ایالت مینه‌سوتا با بیش از ۴۲۰هزار نفر جمعیت است. سال گذشته نام این شهر به واسطه قتل فجیع و غیرانسانی جورج فلوید به دست پلیس نژادپرست این شهر سر زبان‌ها افتاد. جورج فلوید فرد…...

پاسخ دهید