تسویه حساب ترامپ با شاهدان استیضاح

جهان
تسویه حساب ترامپ با شاهدان استیضاح

‌ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در پی «خانه‌تکانی» در میان کارکنان کاخ‌ سفید است. ترامپ بعد از تبرئه‌شدن از دو اتهام «سوءاستفاده از قدرت» و «مانع‌تراشی در عملکرد کنگره»، انتقام را از شاهدانی که در جریان تحقیقات ویژه استیضاح او در کنگره شهادت داده بودند، شروع کرده است.

به گزارش ایسنا، سرهنگ ویندمن یکی از شاهدان کلیدی تحقیقات استیضاح ترامپ بود که با حضور در مجلس نمایندگان گفت، دست‌ کم دو‌بار درباره معطل نگه‌داشتن کمک نظامی ‌به بهانه یک درخواست سیاسی تذکر داد. نفر دوم گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپاست که گفته به واشنگتن فراخوانده شده است.

سرهنگ الکساندر ویندمن، عالی‌رتبه‌ترین کارشناس امور اوکراین در کمیته امنیت ملی کاخ سفید بود که روز جمعه توسط ماموران حراست کاخ‌ سفید به بیرون از این مجموعه هدایت شده است.او که به عنوان کارشناس وزارت دفاع آمریکا به کاخ‌ سفید مامور شده بود، گفته قرار است به پست قبلی خود در پنتاگون بازگردد. وکیل این کارشناس کمیته امنیت ملی کاخ‌ سفید گفته سرهنگ ویندمن «به این علت اخراج شد که حقیقت را گفته بود.»

*** سرهنگ الکساندر ویندمن
همزمان رسانه‌های آمریکایی گزارش کرده‌اند که دونالد ترامپ پس از تبرئه از استیضاح بنا دارد تغییرات عمده‌ای در کادر کارمندان کاخ‌ سفید صورت دهد. رسانه‌های آمریکا از برکناری قریب‌الوقوع میک مولوینی، رئیس‌دفتر ترامپ خبر داده‌اند. روز جمعه، علاوه بر سرهنگ الکساندر ویندمن، برادر او، یعنی یوگنی ویندمن هم که یکی از وکلای ارشد کمیته امنیت ملی کاخ‌ سفید بود، اخراج شد.

*** سفارتی که یک‌میلیون دلار آب خورد!
گوردون ساندلند، میلیونر اهل غرب آمریکا که ترامپ او را به‌عنوان سفیر کشورش در اتحادیه اروپا برگزیده بود، بالاترین مقام وزارت خارجه بود که در جریان تحقیقات استیضاح دوبار به کنگره رفت و اظهارتش بسیار جنجالی شد. او بارها تاکید کرد که ترامپ مستقیما از فعالیت‌های رودی جولیانی، وکیل شخصی‌اش، مطلع بوده و با خود او هم درباره چگونه ترغیب‌کردن رئیس‌جمهوری اوکراین برای اعلام تحقیقات فساد مالی درباره جو بایدن و پسرش صحبت کرده بود.

ساندلند روز جمعه گفته از سوی کاخ سفید به او خبر داده‌اند که رئیس‌جمهوری خواستار بازگشت فوری او از اروپاست.گوردن ساندلند که پیش از این سابقه کار سیاسی نداشت در جریان برگزاری مراسم تحلیف ترامپ یک‌میلیون دلار از مخارج را برعهده گرفته بود و بسیاری انتصابش به عنوان سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا را پاداشی معطوف به این کمک مالی بزرگ او می‌دانستند.

*** سرهنگ ویندمن چگونه اخراج شد؟
روز جمعه، هفتم فوریه، دیوید پرسمن، وکیل سرهنگ ویندمن به بی‌بی‌سی گفت: «ماموران او را که با تمام توانایی‌اش به انجام وظیفه در راه کشور و رئیس‌جمهوری پرداخته بود، به بیرون از کاخ‌ سفید هدایت کرده‌اند.»در بیانیه منتشرشده از سوی وکیل ویندمن آمده: «بی‌تردید همه مردم آمریکا متوجه شده‌اند که چرا این مرد اخراج شده، چرا حالا کاخ‌ سفید یک سرباز خدمتگزار کمتر دارد… سرهنگ ویندمن به این علت اخراج شده که حقیقت را بر زبان آورده بود.

شرافت او و تعهدش به درستکاری باعث هراس قدرت شده بود. گفتن حقیقت برای سرهنگ الکساندر ویندمن، هزینه‌ای چون از دست دادن شغل، منصب و حریم خصوصی‌اش در پی داشت. قوی‌ترین مرد جهان … تصمیم گرفت انتقام بگیرد.» بنابر گزارش‌ها با وجود فشارها بر سرهنگ ویندمن از زمان شهادت او در کنگره، او روز جمعه، مطابق معمول برای حاضر شدن بر سر کار خود به کاخ‌ سفید رفته بود.

*** ترامپ و کاخ‌سفید چه گفتند؟
دونالد ترامپ که روز جمعه کاخ‌ سفید را به مقصد کارولینای‌ شمالی ترک می‌کرد، به خبرنگاران درباره سرهنگ ویندمن گفت: «من از او راضی نیستم. شما انتظار دارید که مثلا من از او رضایت داشته باشم؟ نه ندارم.» یک مقام پنتاگون گفته، اکنون سرهنگ ویندمن به دانشکده افسری ارتش آمریکا منتقل خواهد شد و منتظر خواهد ماند تا کلاس درس او در ترم تابستانی امسال آغاز شود.

منابعی در کاخ‌ سفید گفته بودند که سرهنگ ویندمن چندهفته‌ای بود که منتظر منتقل‌شدنش از کاخ‌ سفید بود و گفته بود که آماده است به وزارت دفاع بازگردد؛ جایی که همچنان به‌عنوان یک نظامی در استخدام پنتاگون است. مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا روز جمعه و پیش از اخراج ویندمن گفته بود، پنتاگون همیشه آماده استقبال از بازگشت نیروهای مامور شده خود به ادارات دیگر است. او تاکید کرده بود: «ما چون همیشه از کارمندان و نظامیان خود در برابر هرگونه مجازات و نظیر آن حمایت می‌کنیم.»

*** آیا میک مولوینی نفر بعدی است؟
با وجود گزارش رسانه‌های آمریکا درباره قریب‌الوقوع بودن اخراج میک مولوینی، او روز جمعه به خبرنگاران گفت که این اخبار صحت ندارد و او رابطه خیلی خوبی با رئیس‌دفتر خود دارد. با این‌حال، رسانه‌های آمریکا می‌گویند مارک میدوز، نماینده کارولینای شمالی در کنگره قرار است جانشین مولوینی شود.

مارک میدوز که خود را از نمایندگی در کنگره بازنشسته کرده، رهبر تندروترین فراکسیون محافظه‌کاران کنگره است و روز جمعه، همراه با ترامپ سوار هواپیمای ویژه رئیس‌جمهوری آمریکا شد تا همراه او به کارولینای شمالی سفر کند. میک مولوینی ماه اکتبر گذشته در یک کنفرانس خبری عجیب به خبرنگاران درباره ادعای گروکشی سیاسی ترامپ در ماجرای اوکراین گفت: «بله ما هر روز این کار را می‌کنیم…» بنابر گزارش‌ها، این اظهارات او موجب خشم ترامپ شده بود. او ساعتی بعد از این «گاف مطبوعاتی» با انتشار بیانیه‌ای حرف خود را پس گرفت و گفت: «تصریح می‌کنم که هیچ گروکشی در قضیه اوکراین وجود نداشته است.»

بازدید اپلیکیشن 41 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

آیا جو بایدن همان دونالد ترامپ است؟ آیا جو بایدن همان دونالد ترامپ است؟
کاربران ویژه - سیاسی
روزنامه هفت صبح، رامتین لطیفی | در سال اخیر جریانی که در رسانه‌ها و فضای مجازی دست بالاتر را داشت معتقد بود ترامپ به دلیل اتخاذ تصمیم‌های کارشناسی نشده و عملیاتی کردن آنی و بی‌درنگ آن‌‌ها، هزینه‌ای به اقتصاد و اعتبار کشور وارد کرده‌ است که پرداخت و برطرف کردن…...
دیدگاه نژاد‌پرستانه بلینکن علیه چینی‌ها دیدگاه نژاد‌پرستانه بلینکن علیه چینی‌ها
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح، مهسا مژدهی | یک: روز یکشنبه بلینکن، وزیرخارجه آمریکا نشان داد که در دیدگاهش نسبت به بیماری کرونا فرق چندانی با ترامپ ندارد. او سراغ همان سوالی رفت که رئیس‌جمهور پیشین این کشور مستقیم و غیرمستقیم مدام مطرح می‌کرد و می‌خواست بداند که بیماری کووید چه منشایی…...
حقیقت تلخی‌ که تهران، واشنگتن را تنبیه کرد حقیقت تلخی‌ که تهران، واشنگتن را تنبیه کرد
کاربران ویژه - سیاسی
روزنامه هفت صبح | شورای سردبیری روزنامه نیویورک تایمز در یادداشتی درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به بررسی رویکرد آمریکا درقبال این توافق پرداخت و تاکید کرد که اکنون تنها یک مهلت زمانی کوتاه برای بازگشت ایران و ایالات متحده به شروط برجام وجود دارد. نیویورک تایمز با اشاره…...

پاسخ دهید