برنامه شفاف واکسیناسیون کرونا در کشور اعلام شد

اجتماعی
برنامه شفاف واکسیناسیون کرونا در کشور اعلام شد

معاون بهداشت وزیر بهداشت با تشریح اولویت بندی‌های صورت گرفته برای واکسیناسیون کرونا در کشور، گفت: در هفته آینده نیز ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم به دستمان می‌رسد، ۴.۲ میلیون دوز واکسن استرازنکا نیز قول دادند در اسفند ماه به دستمان برسد و با این حساب می‌توانیم یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفری را که در سال جاری جزو اولویت مان است، واکسینه کنیم.

علیرضا رییسی در جمع خبرنگاران درباره واکسیناسیون کرونا در کشور گفت: واکسنی که به کشور وارد شد، اسپوتنیک وی روسیه است و یکی از سه واکسن برتر دنیا در حوزه اثربخشی است که پلتفرم آن مانند استرازنکا است، اما، چون ار ادنو ویروس انسانی است، اثربخشی خوبی به میزان ۹۱.۶ درصد دارد. اولین محموله در فاز یک به پرسنل‌ای سی یو داده می‌شود که ۳۶ هزار نفر در فاز اول مشمول می‌شدند.

وی افزود: حالا با توجه به اینکه در وهله اول می‌توانستیم ۱۰ هزار نفر را واکسینه کنیم، در همین ۳۶ هزار نفر هم یک اولویت بندی انجام دادیم. به این صورت که افرادی که قبلا کرونا گرفته بودند که ۱۱ هزار نفر بودند، از لیست خارج شدند و بعد هم بخش‌های ویژه‌ای را مدنظر قرار دادیم که محل ارجاع سایرای سی یوهای استان بودند که بر همین اساس واکسن به همه استان‌ها فرستاده شد و بر اساس این‌اولویت انجام شد. حتی در استانی بوده که ۱۰۰ دوز واکسن رفت. در مرحله اول هیچ عارضه جدی گزارش نشده است. البته هر واکسنی عوارض کمی مانند تب، درد محل تزریق و… دارد، اما عارضه جدی نداشت.

وی افزود: در مرحله دوم ۱۰۰ هزار واکسن اسپوتنیک وارد شد، حال ما بر اساس اولویت ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر شامل کادر بهداشت و درمان، خانه سالمندان، جانبازان و معلولین به ویژه شیمیایی و تنفسی، مراکز نگهداری بیماران‌مزمن، غسال ها، افراد سالمند دارای بیماری زمینه‌ای و… هستند. در فاز دوم افراد سالمند ۸۰ سال به بالا، ۷۵ سال به بالا و ۷۰ سال به بالا و ۶۵ سال به بالا و گروه ۱۶ تا ۶۴ سالی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند، قرار دارند. فاز بعد مراکز تجمعی مانند زندان ها، پادگان ها، نیروهای نظامی و انتظامی و راننده‌ها و فاز چهار که عموم مردم هستند.

رییسی گفت: در حال حاضر ۱۰۰ هزار دوز اسپوتنیک به دستمان رسیده و فکر می‌کنم در هفته آینده هم ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم به دستمان می‌رسد، ۴.۲ میلیون دوز واکسن استرازنکا نیز به دستمان می‌رسد که قول دادند اجرا کنند و در اسفند ماه به دستمان برسد. با این حساب یک جمع بندی کنیم، تقریبا قریب به ۴.۵ میلیون دوز واکسن باید تا قبل از پایان سال به دست ما برسد که اگر این اتفاق بیفتد، قطعا می‌توانیم یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفری را که در سال جاری جزو اولویت مان است، واکسینه کنیم. البته همه این‌ها برنامه ریزی شده است.

وی با بیان اینکه اینطور نیست که واکسن خیلی زیاد باشد، گفت: ۷.۸ میلیارد نفر روی کره زمین زندگی می‌کند که اگر فرض کنید ۷۰ درصد آن‌ها قرار باشد، واکسن بزنند، ۵ میلیارد می‌شود که هر کدام دو دوز واکسن‌باید تزریق کنند که ۱۰ میلیارد دوز واکسن می‌شود. به هیچ وجه تا سال ۲۰۲۱ در دنیا ۱۰ میلیارد دوز واکسن تولید نخواهد شد؛ بنابراین همواره کمبودهایی در سطح دنیا وجود دارد و به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت به کشورهای ثروتمند توصیه کرده است که مرحله اول واکسیناسیون را برای کاهش مرگ و میر انجام داده و بعد از دریافت واکسن از سوی سایر کشورها به سمت قطع زنجیره روند.

معاون وزیر بهداشت گفت: در واکسیناسیون دو هدف وجود دارد؛ یکی واکسیناسیون افراد آسیب پذیر جهت کاهش مرگ و میر و هدف دوم انجام واکسیناسیون عمومی جهت قطع زنجیره ویروس.

رییسی ادامه داد: هدف ما این است که در سال جاری یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را واکسینه کنیم. از سال اینده هم سه واکسن تولیدی داریم؛ یک واکسنی که در پاستور در حال تولید است و از نظر زمانی نزدیک‌ترین واکسنی است که وارد بازار خواهد شد، دوم واکسن کووبرکت است و پیش بینی می‌شود تا اردیبهشت ماه بتوانیم حدود ۱.۵ میلیون دوز در ماه ظرفیت تولید داشته باشیم، اما از تیر ماه به بعد می‌توانیم ماهانه بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون دوز تولید کنیم. اگر این اتفاق بیفتد و همه مراحل به خوبی پیش رود، می‌توانیم ظرف چهار ماه بعد از آن همه کشور را واکسینه کنیم؛ بنابراین در خوش بینانه‌ترین حالت تا آذر سال آینده مشغول واکسیناسیون هستیم و در بدبینانه‌ترین حالت تا پایان سال ۱۴۰۰ می‌توانیم هدف دوم را که قطع زنجیره است، جلو ببریم.

بازدید اپلیکیشن 80 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

کشف ردپای نوع انگلیسی کرونا در قزوین و تهران کشف ردپای نوع انگلیسی کرونا در قزوین و تهران
اجتماعی
فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران از شناسایی هفت مورد مبتلا به کرونای انگلیسی در استان تهران خبر داد. علیرضا زالی دیشب در گفتگوی زنده با بخش خبری سیما گفت متاسفانه در طول دو هفته اخیر، اکثر موارد بستری در بیمارستان، اعضای خانواده بودند یا مراودات…...
حواشی ‌ابتلای مهرداد ‌‌میناوند و علی ‌انصاریان ‌به‌کرونا حواشی ‌ابتلای مهرداد ‌‌میناوند و علی ‌انصاریان ‌به‌کرونا
کاربران ویژه - اجتماعی
روزنامه هفت صبح، علی رستگار | درگذشت مهرداد میناوند، ستاره سابق تیم ‌ملی و باشگاه پرسپولیس، موجی از بهت و اندوه بین فوتبالی‌ها و افکار عمومی به همراه داشته. علی انصاریان هم این روزها در بیمارستان بستری است و اخبار ضدونقیضی از وضعیت سلامتی او به گوش می‌رسد. با توجه…...
کارمندان و کارفرماها چقدر از دورکاری رضایت دارند؟ کارمندان و کارفرماها چقدر از دورکاری رضایت دارند؟
اجتماعی
سازمان ادارای و استخدامی به استناد گزارشی تحت عنوان «مستندسازی تجارب دستگاه‌های اجرایی در شرایط کرونا»، اطلاعاتی منتشر کرده که طی آن بررسی هایی در مورد دورکاری در دستگاه‌های اجرایی انجام شده است. بررسی ها نشان می دهد که بیش از ۹۰ درصد از کارمندان و ۷۷ درصد از مدیران…...

پاسخ دهید