الیوت آبرامز؛ درباره نماینده ویژه جدید آمریکا در امور ایران

سیاسی
الیوت آبرامز؛ درباره نماینده ویژه جدید آمریکا در امور ایران

درحالی که مایک پمپئو وزیرخارجه آمریکا استعفای برایان هوک نماینده ویژۀ آمریکا در امور ایران را اعلام کرده، رسانه ها از الیوت آبرامز نماینده کنونی آمریکا در امور ونزوئلا و از نئوکان های فوق تندرو به عنوان جانشین هوک نام می برند.

الیوت آبرامز حامی دولت الساوادور و جوخه های مرگی که ۷۰هزار نفر را در دهه هشتاد قتل عام کردند بود.

همچنین او حامی دیکتاتور گواتمالا که بعلت ۲۰۰هزار کشته جنگ داخلی محکوم به نسل کشی شد ، بشمار می آمد. وی از معماران جنگ آمریکا در عراق بود و در سوابق سیاسی او مخالفت با نامزدی ترامپ دیده می شود او همچنین سال ۱۳۹۶ پیش بینی کرده بود جمهوری اسلامی در انتخابات ریاست جمهوری به نفع رئیسی تقلب می کند

الیوت آبرامز که نماینده ویژه فعلی در امور ونزوئلاست، از طراحان جنگ عراق و یکی از «نیوکان»‌های تندرو به حساب میاد. او حدود ۳۰ سال پیش به خاطر دروغگویی به نمانیدگان کنگره در دادگاه محکوم شد ولی جورج بوش پدر او را عفو کرد.

الیوت آبرامز متولد ژانویه سال ۱۹۴۸ میلادی، دیپلمات امریکایی و کارشناس علوم سیاسی در سیاست خارجی برای رونالد ریگان و جورج دبلیو بوش بوده است.

آبرامز روابط نزدیکی نیز با لابی‌های حامی اسرائیل دارد و عضو شورای یادبود هولوکاست در آمریکاست.

آبرامز در جریان ماجرای ایران کنترا در دوران ریاست‌جمهوری ریگان به اتهام پنهان کردن اطلاعات از کنگره مجبور به پاسخگویی در مقابل نمایندگان شد اما توسط جورج اچ دبلیو بوش مورد عفو قرار گرفت.
او به دلیل تصمیم‌گیری‌هایش در حوزه سیاست خارجی شخصیتی بحث‌برانگیز و بدنام بوده است به خصوص در حمایت از مداخله‌ امریکا در امور داخلی نیکاراگوئه و السالوادور.

در اوایل سال ۱۹۸۲ میلادی زمانی که از گزارشی از قتل عام صدها نفر از غیر‌نظامیان توسط ارتش السالوادور در رسانه‌های امریکایی منتشر شد آبرامز در گزارشی به کمیته سنا نوشت که این گزارش‌ها معتبر نیستند و به نظر می‌رسد حادثه‌ای بوده که در آن چریک‌ها کشته شدند.

او در دورانی که دستیار ویژه بوش بود نقش مهمی در بهبود روابط اسرائیل و امریکا ایفا کرد. همچنین، در سال ۲۰۰۲ میلادی نشریه ابزورور گزارش داده بود که ابرامز در تلاش برای برنامه‌ریزی کودتا علیه هوگو چاوز رییس‌جمهوری چپگرای آن کشور نقش داشته است.

آبرامز درباره انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ در ایران در پولیتیکو یادداشتی نوشته بود: ۲بار به سلامتی … می‌نوشم!من می‌دانم که شما چه فکر می‌کنید:چرا هر امریکایی باید دوست داشته باشد که … نامزد تندروها در انتخابات ایران پیروز شود در حالی که پایتخت‌های مختلف جهان خواستار پیروزی روحانی هستند؟ اگر … برنده انتخابات شود دو اتفاق خواهد افتاد. بار دیگر ممکن است اتفاقاتی مانند سال ۲۰۰۹ میلادی پس از انتخابات روی دهد و این به نفع امریکا خواهد بود. رای من به … است»!

بازدید اپلیکیشن 46 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

دردسرهای یک خوشحالی منحصربه‌فرد دردسرهای یک خوشحالی منحصربه‌فرد
کاربران ویژه - سیاسی
روزنامه هفت صبح | انتخابات مجلس در شهرهایی که انتخابات به دور دوم کشیده بود و نامزدها نتوانسته بودند به تنهایی حد نصاب لازم را به دست بیاورند، چند روز پیش داشت در بی‌حاشیه‌ترین شکل ممکن برگزار می‌شد که یک ویدئو کاری کرد اسم نامزد پیروز شهرستان لنجان از شهرهای…...
درز مجدد گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درز مجدد گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
سیاسی
«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین امروز گفت: درز مجدد گزارش محرمانه آژانس بین المللی انرژی اتمی شرم آور است. همچون موارد گذشته گزارش های محرمانه مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران به محض رسیدن به دست اعضای شورای حکام به رسانه…...
امام در مراسم تشییع کدام شهید گریه کرد؟ امام در مراسم تشییع کدام شهید گریه کرد؟
سیاسی
* شهید حاج مهدی عراقی از مبارزان علیه رژیم پهلوی و عضو هیات‌های موتلفه اسلامی در روز ۴ شهریور ۱۳۵۸ به همراه فرزندش حسام عراقی توسط گروهک فرقان به شهادت رسید. او که در دوران مبارزاتش به بی‌باکی از مرگ و اشتیاقش به شهادت شهره بود در همان اولین روزهای…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید