افزایش مرگ‌و‌میر با گاز در آستانه ورود موج سرما به‌کشور

اجتماعی
افزایش مرگ‌و‌میر با گاز در آستانه ورود موج سرما به‌کشور

آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور نشان می‌دهد در نیمه نخست سال جاری، ۲۲۳ نفر بر اثر مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در کشور جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات ۱۹۴ نفر بود، ۱۴.۹ درصد افزایش یافته است.

در این مدت از کل تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در کشور، ۱۶۰ نفر مرد و ۶۳ نفر زن بودند این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل ۱۴۱ مرد و ۵۳ زن بر اثر گازگرفتگی جان خود را از دست دادند.

در این مدت استان های تهران با ۵۰، آذربایجان شرقی با ۲۷، خراسان رضوی با ۱۹ و اصفهان با ۱۷ فوتی و پس از آن ها فارس با ۱۴، کرمانشاه با ۱۲ و مازندران با ۱۱ فوتی بیشترین تلفات گازگرفتگی را به خود اختصاص دادند.

آمار تلفات گازگرفتگی در دیگر استان ها کمتر از ۱۰ مورد و در پنج استان صفر گزارش شده است.

آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور نشان می دهد بیش از ۷۰ درصد تلفات مسمومیت با گاز مربوط به نیمه دوم هر سال است، به نحوی که از ۷۴۹ فوتی مسمومیت با گاز منوکسید کربن در سال ۱۳۹۷، ۷۴.۱ درصد طی شش ماهه دوم سال جان خود را از دست دادند و این درصد به طور تقریبی در دیگر سال ها نیز تکرار شده است.

با توجه به برودت هوا و استفاده از وسایل گرمایشی در نیمه دوم هر سال، آمار تلفات مسمومیت با گاز منوکسید کربن در این مدت با رشد قابل توجهی نسبت به نیمه اول سال همراه است؛ در سال ۱۳۹۷ در مجموع ۷۴۹ نفر بر اثر مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در کشور جان خود را از دست دادند که ۵۵۵ نفر از آنان در نیمه دوم سال جان باخته اند. در نیمه دوم سال گذشته بیشترین آمار تلفات گازگرفتگی با ۱۳۷ فوتی در دی ماه و پس از آن با ۱۳۵ فوتی در بهمن ماه به ثبت رسیده است.

هر چند آمار مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن با کاهش جزئی ۲.۲ درصدی مواجه بود اما طی پنج سال گذشته از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۷ سه هزار و ۶۰۳ نفر در کشور جان خود را بر اثر گازگرفتگی از دست دادند که بیشترین آن با ۸۳۶ فوتی در سال ۱۳۹۵ و کمترین آن با ۶۲۶ نفر در سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ به ثبت رسیده است.

بازدید اپلیکیشن 11 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

گاز منوکسیدکربن ۲۴ نفر را راهی بیمارستان کرد گاز منوکسیدکربن ۲۴ نفر را راهی بیمارستان کرد
اجتماعی
معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر قزوین گفت: ۲۴ نفر از معتکفان در روستای لوشکان بر اثر نشر گاز بخاری دچار مسمومیت شدند. «حکمت هاشمی» معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: صبح امروز(سه‌شنبه ۲۲ فروردین‌ماه) طی تماس مردمی با سامانه ی ۱۱۲…...
مرگ ۵۴۱ نفر بر اثر گاز گرفتگی مرگ ۵۴۱ نفر بر اثر گاز گرفتگی
اجتماعی
ایرنا: ۵۴۱ نفر از ابتدای فروردین تا پایان بهمن سال ۱۳۹۴ بر اثر مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در کشور جان باخته اند. این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل(۱۳۹۳) تلفات مسمومیت با گاز به تعداد ۵۴۲ نفر، ۰٫۲ درصد کاهش یافته است. از کل تلفات مسمومیت با منوکسیدکرین…...
گازگرفتگی ۶۶ نفر در مراسم عروسی گازگرفتگی ۶۶ نفر در مراسم عروسی
اجتماعی
فرمانده انتظامی شهرستان زنجان، از مسمومیت ۶۶ زن در یک مراسم عروسی خبر داد و گفت: رعایت نکردن اصول ایمنی در استفاده از وسایل گازسوز خطر گازگرفتگی را به‌دنبال دارد. به گزارش ایسنا، سرهنگ «ایرج خانی‌پور» گفت: به‌دنبال کسب خبری مبنی بر گازگرفتگی ۶۶ خانم در یک مراسم عروسی در…...

پاسخ دهید