دانلود اپلیکیشن هفت صبح

ازدواج ناموفق، عمر مردان را کوتاه می‌کند

سلامت و زندگی
ازدواج ناموفق، عمر مردان را کوتاه می‌کند

مطالعه جدید محققان نشان می‌دهد ناراضی بودن از ازدواج، خطر مرگ در مردان بر اثر بیماری عروق مغزی (CVA) مانند سکته مغزی را به همان میزان سیگار کشیدن و کمبود فعالیت بدنی افزایش می‌دهد. این مطالعه که توسط محققان دانشکده پزشکی ساکلر واقع در دانشگاه تل‌آویو انجام شد، علت مرگ ۱۰ هزار مرد اسرائیلی را ردیابی کرد. در اوایل این مطالعه ۳۲ ساله، از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا میزان رضایت خود از ازدواج را در مقیاس ۱ (ازدواج بسیار موفقیت‌آمیز) تا ۴ (ازدواج ناموفق) رتبه‌بندی کنند.

در کمال تعجب محققان، تجزیه و تحلیل‌ها نشان داد که تعداد فوت‌شدگان ناشی از سکته مغزی در میان کسانی که رضایت خود از ازدواج را در این مقیاس ۴ رتبه‌بندی کرده بودند،‌ ۶۹ درصد بیشتر از کسانی بود که رضایت از ازدواج خود را بسیار بالا ارزیابی کرده بودند.

علاوه بر این، محققان با تجزیه و تحلیل آماری تمام عوامل خطر مرگ‌ومیر زودرس از جمله بیماری‌های قلبی‌، دیابت، فشار خون بالا، شاخص توده بدنی بسیار بالا و … دوباره شگفت‌زده شدند. به گفته آنها، خطر مرگ‌زودرس به هر دلیلی در بین کسانی که فکر می‌کنند ازدواج آنها ناموفق است، در مقابل متاهلان خوشبخت ۱.۲۱ برابر بیشتر است.

محققان متذکر شدند که این شکاف‌ها در ابتدای مطالعه در مردان نسبتاً جوان (زیر ۵۰ سال)، بیشتر بود. در سنین بالاتر، به دلیل سازگاری بیشتر شرکای زندگی که با گذشت زمان به آن دست می‌یابند، این شکاف کمتر است. نویسندگان این مطالعه می‌گویند که مقامات بهداشتی باید زوج‌درمانی را به عنوان راهی برای بهبود سلامت مردان و کمک به آنها برای زندگی طولانی‌تر در راس درمان‌های روانشناختی قرار دهند.

همشهری آنلاین

بازدید اپلیکیشن 28 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید