خبر فوری : طرح ترافیک تهران تا پایان ماه رمضان لغو شد

اجاره‌های میلیاردی در مناطق اعیانی‌نشین پایتخت

ورزشی
اجاره‌های میلیاردی در مناطق اعیانی‌نشین پایتخت

ایلنا: در آستانه فصل جابه جایی مستاجران، در مناطقی از تهران، مبلغ قراردادهای اجاره نجومی شده‌ است.

در حالی که عمده مردم نگران سر رسید قراردادها و تعیین درصد نرخ اجاره‌بها در سال جدید با احتساب تورم بیش از ۳۶ درصدی هستند، در مناطقی از همین کشور قراردادهای اجاره با ارقام نجومی و میلیاردی تمدید یا منعقد می‌شود.

چند عامل مهم در روش محاسبه اجاره‌بها نقش دارند. بهای ملک، نرخ تورم، نرخ سود بانکی، نرخ ارز از جمله مهم‌ترین و اثرگذارترین مولفه‌ها در نرخ اجاره واحدهای مسکونی هستند که هر یک ازاین عوامل در سال گذشته و چند سال اخیر با رشد قابل توجهی همراه بودند. به طوری که قیمت مسکن در بیش از ۷ سال گذشته ۷۰۰ درصد رشد داشته و نرخ تورم در سال گذشته بیش از ۳۶ درصد اعلام شد. هر چه نرخ سود بانکی بالاتر باشد،‌ سقف مبلغ رهن افزایش و اجاره کاهش می‌یابد. همچنین در نرخ ارز هم بازار دچار تلاطم‌های بود و در مقطعی از سال گذشته قیمت دلار حتی به ۳۰ هزار تومان هم رسید.

اما در این میان موضوع مهم عمیق‌تر شدن شکاف طبقاتی بین دهک‌های مختلف است، طبق آخرین گزارش مرکزآمار، فاصله تورمی بین دهک‌ها در اسفند ماه سال گذشته ٨,٨ درصد رسید. نتیجه این شکاف تورمی بین دهک‌ها این است که در حالی که بسیاری از خانوار مستاجر نگران سررسید قراردادهای اجاره و اعلام افزایش چند درصدی اجاره بها دراین شرایط رکودی اقتصاد و کاهش بی‌سابقه توان پرداخت‌ها هستند و بسیاری از مستاجران ناچار به کاهش متراژ خانه علی رغم عدم تناسب آن با جمعیت خانوار شدند یا به مناطق پایین تر کوچ کرده‌اند،‌ عده‌ای در برخی از مناطق تهران قراردادهای میلیاردی برای اجاره مسکن تمدید یا منعقد می‌کنند.

در جدول زیر قیمت اجاره برخی از این خانه‌ها در مناطق اعیانی نشین پایتخت آمده است:

بازدید اپلیکیشن 74 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

ببینید | هم‌تیمی سردار با لباس ددپول مدال گرفت! ببینید | هم‌تیمی سردار با لباس ددپول مدال گرفت!
ورزشی
آرتم زیوبا هم تیمی سردار آزمون با پوشیدن لباس شخصیت سینمایی ددپول، مدال قهرمانی خود در لیگ روسیه را دریافت کرد....
نیمکت‌نشینی طارمی و ۴هزار کامنت علیه کونسیسائو نیمکت‌نشینی طارمی و ۴هزار کامنت علیه کونسیسائو
ورزشی
بازی برگشت چلسی و پورتو در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا ساعتی پیش شروع شد. بعد از اعلام ترکیب پورتو مشخص شد که سرجیو کونسیسائو سرمربی این تیم، ترجیح داده مهدی طارمی را روی نیمکت بنشاند. با انتشار ترکیب پورتو کابران ایرانی در فضای مجازی یک بار دیگر…...
فوری: تعویق بازی پرسپولیس- سپاهان و دربی تهران فوری: تعویق بازی پرسپولیس- سپاهان و دربی تهران
ورزشی
از ظهر امروز و باتوجه به این‌که در برگزاری اولین جلسه تمرینی پرسپولیس تعویق ۴۸ ساعته به وجود آمده بود،  شایعاتی پیرامون تعویق دیدار تیم‌های پرسپولیس - سپاهان و به تبع آن دربی پایتخت شنیده می‌شد و حالا محمدحسین میثاقی در برنامه فوتبال برتر آن را اعلام کرد. در صورتی…...

پاسخ دهید