آیا دهان شویه‌ها می‌توانند از کرونا جلوگیری کنند؟

سلامت و زندگی
آیا دهان شویه‌ها می‌توانند از کرونا جلوگیری کنند؟

همشهری آنلاین نوشت: گروهی از دانشمندان خواستار تحقیق درباره نقش احتمالی دهان‌شویه‌ها در کاهش انتشار ویروس کرونا شده‌اند.

به نقل از یاهونیوز دانشمندان در دانشگاه کاردیف در ویلز بریتانیا می‌گویند ویروس جدید کرونا با یک غشای چربی پوشیده شده است و بررسی‌های قبلی نشان داده‌اند برخی از ترکیباتی که در دهانشویه‌ها به کار می‌روند، از جمله الکل اتانول، بتادین (پوویدون آیوداین) و ستیل‌پریدینیوم می‌توانند این غشا را در عوامل بیماری‌زای مشابه از بین ببرند.

به گفته این دانشمندان ممکن است غرغره کردن این دهانشویه‌ها بتواند ویروس‌های کرونا در گلو را غیر فعال کند و به جلوگیری از انتشار ویروس از طریق سرفه و عطسه یاری برساند.

والری اودانل، استاد دانشگاه کاردیف و نویسنده اصلی مقاله‌ای در این باره می‌گوید:‌ «بررسی‌های آزمایشگاهی و بررسی‌های محدود بالینی نشان داده‌اند که برخی از دهان‌شویه‌ها حاوی مقدار کافی از ترکیباتی هستند که می‌توانند غشاهای چربی ویروس‌های مشابه را هدف قرار دهند.»

اودانل و همکارانش در مقاله‌شان که در ژورنال پزشکی Function منتشر شده است، به بررسی‌های اشاره می‌کنند که نشان داده‌اند ویروس کرونا در غدد بزاقی و گلو تکثیر می‌کند. از طرف دیگر به گفته آنها ویروس کرونا به شدت به ترکیباتی که غشای زیستی متشکل از چربی آن را نابود می‌کنند، حساس است.

این دانشمندان پیشنهاد می‌کنند که دهان‌شویه‌های معمول و نیز دهان‌شویه‌هایی که به طور خاص برای مقابله با عفونت طراحی شده‌اند- در آزمایشگاه و بعد در کارازمایی‌های بالینی از لحاظ تاثیرشان بر ویروس جدید کرونا ارزیابی شوند.

این دانشمندان می‌گویند تا پیش از انجام این آزمایش‌ها نمی‌توان به طور قطعی درباره تاثیرگذار بودن استفاده از دهان‌شویه‌ها برای پیشگیری از سرایت ویروس کرونا سخن گفت. به گفته آنها، همچنین لازم است بررسی‌هایی از لحاظ بی‌خطر بودن استفاده از این دهانشویه‌ها به این منظور و مدت لازم استفاده از آنها برای تاثیربخشی انجام گیرد.

بازدید اپلیکیشن 39 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

پلاسما درمانی برای بیماران کرونایی جواب داد پلاسما درمانی برای بیماران کرونایی جواب داد
دانش و فناوری
خبرگزاری فارس: به نقل از دیلی‌میل، بررسی داده‌های به دست آمده از بیماران مبتلا به کرونا که از پلاسمای افراد بهبودیافته درمان شده‌اند نشان داد، این روش می‌تواند روند مؤثری برای درمان باشد. پلاسما درمانی به‌عنوان راهکاری برای تقویت سیستم ایمنی بدن مبتلایان به کووید ۱۹ در بسیاری از کشورها…...
جهانپور داروی موثر در درمان کرونا را معرفی کرد جهانپور داروی موثر در درمان کرونا را معرفی کرد
سلامت و زندگی
برترین‌ها: ‏سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا در حساب توییتر خود از اثربخشی بهتر برخی داروها بر درمان بیماران کووید۱۹ خبر داد. دکتر کیانوش جهانپور در پیامی توییتری نوشت: بر خلاف هیاهوی اولیه، یافته‌‌های محققان ایرانی حاکی از آن است که ‎فاویپیراویر تاثیر چندانی در درمان ‎کووید۱۹ ندارد. استفاده از…...
ذوالنور: قم در کشف کرونا دقت و ذکاوت به خرج داد ذوالنور: قم در کشف کرونا دقت و ذکاوت به خرج داد
اجتماعی
ایرنا: نماینده قم در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که قم در زمینه مقابله با ویروس کرونا باید مورد قدردانی قرار گیرد، گفت: زمانی که کرونا در شهرهای مختلف وجود داشت تنها استانی که در کشف کرونا دقت و ذکاوت به خرج داد، قم بود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی این…...

پاسخ دهید