آغاز مذاکرات ایران و ۱+۴ در وین

جهان
آغاز مذاکرات ایران و ۱+۴ در وین

نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزیران خارجه ایران و ۱+۴ بعد از حدودا یک سال به طور حضوری و رسمی در وین پایتخت اتریش آغاز به کار کرد.
به گزارش ایسنا، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان ریاست هیات ایرانی را برعهده دارد.

عراقچی دوشنبه شب بعد از ورود به وین با رئیس هیأت چین دیدار کرد. هم چنین وی روز سه شنبه و پیش از شروع مذاکرات با رئیس هیات روسیه و هماهنگ کننده اتحادیه اروپا و رئیس کمیسیون مشترک دیدار کرد و آخرین ترتیبات اجرایی مربوط به برگزاری کمیسیون را مرور کردند.

آمریکا به طور رسمی در این نشست شرکت نمی کند چرا که این کشور به طور رسمی با امضای رییس جمهور وقت خود از برجام خارج شده است از این رو بازگشت آن به برجام و شرکت در نشست های برجام مستلزم ساز و کاری است که یکی از موضوعات در دستور نشست فعلی در وین همین موضوع است. در عین حال بنا بر اعلام رسانه های آمریکایی و غربی، هیات آمریکایی به سرپرستی رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در وین به سر می برد و توسط هماهنگ کننده مذاکرات هسته‌ای در جریان نتایج و روند مذاکرات قرار می گیرد.

مقامات آمریکایی در چند هفته اخیر اظهارات و مواضعی منطقی‌تری نسبت به مواضع اولیه که در دولت جو بایدن اتخاذ شد، در پیش گرفته‌اند.

رابرت مالی اخیرا در سخنانی گفته است که “هدف بازگشت به برجام بدون درخواستی برای تقویت آن است.” او گفت که “بازگشت به برجام بدون هیچ عنصر اضافی که آن را طولانی‌تر و قوی‌تر کند انجام می شود و هدف این است که ببینیم می توانیم توافق کنیم که آمریکا برای بازگشت به برجام چه اقداماتی را باید انجام دهد و ایران چه قدم هایی را برای بازگشت برمی دارد.”

نماینده ویژه آمریکا همچنین گفته است که “آمریکا مجبور است تحریم‌هایی را که با توافق هسته ای با ایران مغایرت دارد لغو کند.”

به نظر می آید مقامات آمریکایی از این موضع که ”ایران باید ابتدا به تعهدات خود بازگردد تا تحریم ها برداشته شوند” دست کشیده است.

رابرت مالی گفته است، اینکه چه کسی وزن بیشتری دارد مهم نیست، مهم این است که هر دو طرف آماده هستند تا باری که باید تحمل کنند را به دوش بکشند.

به گزارش ایسنا، کارشناسان معتقدند آمریکا برای بازگشت به توافق ۲۰۱۵ و نه بیشتر آماده است با این حال آنچه امروز در مذاکرات کمیسیون مشترک در وین اتفاق می افتد، می تواند تعیین کننده رویکردها در آینده باشد.

پایداری ایران بر مواضع هسته‌ای خود بعد از تغییر دولت در آمریکا، باعث شده است تا واشنگتن از خواسته‌های حداکثری خود برای بازگشت به برجام دست بکشد اما این پایان ماجرا نیست و داستان تازه شروع شده است. اجرای برجام به خودی خود موضوعی بحث برانگیز بوده است و اکنون بعد از سال ها وقفه در اجرای تعهدات و تغییراتی که در این مدت انجام شده است، طبعا کار سخت‌تر خواهد بود و نباید انتظار داشت که به سرعت نتایج رفع تحریم ها را شاهد باشیم.

بازدید اپلیکیشن 12 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

پرداخت بیت‌کوین برای فلج کردن دوست دختر! پرداخت بیت‌کوین برای فلج کردن دوست دختر!
جهان
بی‌بی‌سی: پلیس در رم فردی را بازداشت خانگی کرده که به گفته آنها به یک مهاجم از طریق وب تاریک (دارک وب) پول داده تا به دوست دختر سابقش آسیب برساند. پلیس می‌گوید این فرد متهم است که خواسته معادل ۱۲ هزار دلار بیت کوین در ازای حمله به دوست…...
جان پاریسی‌ها از دست زباله به لب رسید جان پاریسی‌ها از دست زباله به لب رسید
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح |یک: «اگر بخت یارت بوده باشد تا در جوانی در پاریس زندگی کنی، باقی عمرت را، هر کجا که بگذرانی، با تو خواهد بود؛ چون پاریس، جشنی است بیکران.» این نخستین جملاتی است که همینگوی نویسنده آمریکایی، در کتابی درستایش پایتخت فرانسه نوشته است. اما این روزها…...
معمای سوءقصدهای سریالی به افسران اطلاعاتی عراق معمای سوءقصدهای سریالی به افسران اطلاعاتی عراق
جهان
فرد یا افراد ناشناس به خانه یک افسر اطلاعاتی دیگر در بغداد حمله کردند؛ این دومین سوءقصد به جان مقامات ارشد اطلاعات عراق طی کمتر از ۲۴ ساعت اخیر است. شب گذشته در منطقه منصور بغداد یک افسر ارشد اطلاعات عراق به نام "محمود لیث حسین" با ضرب گلوله فرد…...

پاسخ دهید