آغاز ثبت‌نام ۱۸ تا ۵۵ساله‌ها برای تست کووپارس

اجتماعی
آغاز ثبت‌نام ۱۸ تا ۵۵ساله‌ها برای تست کووپارس

مسوول اپیدمیولوژیک کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس از داوطلبان ۱۸ تا ۵۵ ساله و سالم خواست که برای فازهای بعدی تست انسانی این واکسن ثبت‌نام کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر مسعود سلیمانی دودران در نشست خبری که درباره کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس برگزار شد، گفت: برای اینکه هر دارو یا واکسنی که تولید می‌شود، نشان داده شود که موثر و بی‌خطر است، باید مورد مطالعه قرار گیرد. عزیزان باید به خاطر داشته باشند که آنچه اکنون انجام می‌دهیم، یک مطالعه است و بر همین اساس باید صبر کنیم تا نتایج کامل استخراج شود و بعد بر اساس آن نتایج می‌توانیم قضاوت نهایی کنیم.

وی افزود: آنچه که در این مطالعه پیش بینی شده است، ارزیابی بینابینی است که بعد از اینکه آخرین نفری که از این ۱۲۰ نفر وارد مطالعه می‌شود، از روز ۳۵ عبور کند، ارزیابی‌هایی انجام شده و نتایج آن به ما اطلاعات زیادی درباره بی‌خطری و اثربخش بودن واکسن می‌دهد. بنابراین باید منتظر آن گزارش باشیم تا بر اساس آن درباره اقدامات بعدی ما تصمیم‌گیری شود.

وی ادامه داد: از همه می‌خواهم، به ویژه کسانی که در نزدیکی سایت مطالعه واقع در بیمارستان رسول اکرم (ص)، سکونت دارند و امکان تردد به محل سایت را دارند در آدرس covid.rvsri.ac.ir مراجعه کرده و ثبت نام کنند. کسانی که ثبت نام می‌کنند باید بدانند که ما برای فازهای مختلف داوطلب‌گیری می‌کنیم و برای این مرحله به دنبال افراد ۱۸ تا ۵۵ ساله سالم هستیم.

وی تاکید کرد: ظرف یکسال گذشته مطالعات متعددی روی این واکسن انجام شده و تاکنون همه این مطالعات نشان داده که واکسن ایمن و اثربخش است. با این‌حال ما باید این مستندات را در کارازمایی بالینی تولید کرده و ارائه دهیم تا بتوانیم با خیال راحت ادعا کنیم که واکسن‌مان کاملا بی‌خطر است.
سلیمانی دودران در پاسخ به سوال ایسنا درباره میزان دوزهای تزریقی در واکسن کووپارس، گفت: این واکسن دو – سه دوزه است که دو دوز اولیه تزریقی و دوز سوم استنشاقی است. فاصله دوز اول تا دوم سه هفته است و یک ماه بعد از دوز دوم، دوز سوم که به صورت استنشاقی است، داخل بینی ریخته می‌شود. از آن جایی که این ویروس اول در قسمت بینی و حلق می‌نشیند و اگر ایمنی ترشحی در آن‌ منطقه ایجاد شود، می‌تواند جلوی لانه‌گزینی یا ترشح را بگیرد، این ایده را در رازی ایجاد کردند که دوز سوم به صورت استنشاقی در بینی ریخته شود و ایمنی را ایجاد کند.

بازدید اپلیکیشن 18 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

منتظر گرمای تابستانی از روز چهارم نوروز در تهران باشید منتظر گرمای تابستانی از روز چهارم نوروز در تهران باشید
اجتماعی
مدیرکل هواشناسی استان تهران از افزایش بین ۶ الی ۸ درجه ای دما در تهران خبر داد و گفت: گرمای زودرس شِبه تابستانی از روز چهارشنبه چهارم فروردین ماه،‌ در پایتخت حاکم است. مجتبی جلالی در خصوص پیش بینی وضعیت هوای استان تهران اظهار داشت: هوای تهران، برای امروز دوشنبه…...
همراهان بیمار پزشک اورژانس را چنان زدند که بیهوش شد همراهان بیمار پزشک اورژانس را چنان زدند که بیهوش شد
اجتماعی
ایسنا نوشت: پزشک عمومی بیمارستان امام خمینی(ره) دهدشت از ضرب و شتم خود توسط همراهان یک بیمار خبر داد. سلمان مهمدی در خصوص جزییات این خبر اظهار کرد: دو شب قبل در اورژانس شیفت بودم که یک بیمار تصادفی را به اورژانس آوردند. وی افزود: نزدیک به ۹ نفر همراه…...
جدیدترین آمار قربانیان و مبتلایان ویروس کرونا در ایران جدیدترین آمار قربانیان و مبتلایان ویروس کرونا در ایران
اجتماعی
سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۲۳هزار و ۳۱۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته خبر می‌دهد. تعداد فوتی‌ها هم در این مدت به ۲۷۴ نفر رسیده است. به گفته سیماسادات لاری از دیروز تا امروز ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ دو هزار و ۸۸۴ نفر به‌‌خاطر شدت بیماری در…...

پاسخ دهید