کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۸۳۹۷
تاریخ خبر:

استقلال، وقتی که لورکوزن مد نبود

استقلال، وقتی که لورکوزن مد نبود

استقلال در دهه 60 رکورد شکست نخوردن در 63 مسابقه متوالی را ثبت کرد

شاید بزرگترین و پرستاره‌ترین استقلال تاریخ، تیمی است که منصور پورحیدری پس از محمد رنجبر به عنوان سرمربی هدایت آن را در دست گرفت. این تیم با استخدام تعداد زیادی از بازیکنان جوان، باتجربه، ستاره و فوق ستاره، بدل به قوی‌ترین و مخوف‌ترین تیم باشگاهی فوتبال ایران شد.

 

تیمی که در آن بازیکنانی مثل احمدرضا عابدزاده، شاهرخ بیانی، مهدی فنونی‌زاده، امیر قلعه‌نویی، صمد مرفاوی، عبدالعلی چنگیز، مجید نامجو مطلق، عباس سرخاب و... در آن حضور داشتند و علاوه بر قهرمانی در لیگ فوتبال ایران، به سادگی دو بار به فینال آسیا رسیدن که مسابقه دوم را با اشتباهاتی از دست دادند.

 

این تیم با کاپیتانی شاهرخ بیانی، مدت زمان بسیار طولانی‌ای طعم شکست را در هیچ مسابقه‌ای نکشید و با اختلاف قوی‌ترین تیم باشگاهی ایران و شاید آسیا بود. پس از آنکه استقلال در 18 اسفند سال 1368 در ورزشگاه آزادی با تک گل عباس سیمکانی با یک گل برابر تیم تام اصفهان تن به شکست داد، در 63 مسابقه متوالی در تمامی رقابت‌ها شکست نخورد که رکورد فوق العاده‌ای برای آبی پوشان محسوب می‌شود.

استقلال 1

آن شکست در فاصله سه هفته مانده به پایان مرحله گروهی لیگ قدس و در هفته هجدهم رقم خورد. از آن تاریخ و تا انتهای سال 1368، استقلال دو مسابقه را بدون شکست سپری کرد تا مرحله نهایی جام قدس در سال 1369 برگزار شود. آبی‌ها در نهایت به لطف گل‌های سرخاب و مرفاوی و با پیروزی برابر پرسپولیس در مسابقه فینال، عنوان قهرمانی را از آن خود کردند.

 

استقلال در سال 69 در هفده مسابقه از رقابت‌های قهرمانی جام باشگاه‌های تهران به میدان رفت و با وجود شکست‌ناپذیری، اما به دلیل تفاضل گل کمتر، پس از پرسپولیس نائب قهرمان شد. این تیم 10 بازی نیز در جام حذفی ایران برگزار کرد که در مسابقه فینال و در ضربات پنالتی بازی را به ملوان واگذار کرد که طبق قوانین فیفا، این بازی شکست در جریان بازی محسوب نمی‌شود.

استقلال 2

آخرین بازی‌های استقلال در سال 1369، برگزاری 2 بازی از رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا برابر السد قطر بود. آنها سپس در سال 1370 و در تورنمنت‌های مختلف به میدان رفتند که ماحصل آن 6 بازی در لیگ آزادگان، 11 بازی در جام باشگاه‌های تهران، 4 دیدار در جام حذفی ایران، یک مسابقه در جام حذفی تهران، 5 بازی در جام باشگاه‌های آسیا و در فصل 90 – 91 برگزار کردند که با پیروزی برابر لیائونینگ چین در فینال و کسب عنوان قهرمانی آسیا همراه شد.

استقلال 3

استقلال در سال 1370 همچنین 2 بازی در جام باشگاه‌های آسیا 1991 برگزار کرد تا اینکه بالاخره در 24 آذر 1370 و در جام باشگاه‌های آسیا که در دوحه قطر برگزار شد، با یک گل تن به شکست داد تا رکورد فوق العاده 63 بازی بدون باخت استقلال در تمامی رقابت‌ها و طی سه سال هجری شمسی شکسته شود.

استقلال 4

به طور کلی و پس از شکست برابر تام اصفهان در تاریخ 18 اسفند 1368 و تا دیدار برابر الهلال در 24 آذر 1370، تیم فوتبال استقلال در 5 مسابقه در جام قدس، 28 بازی در جام باشگاه‌های تهران، 14 دیدار در جام حذفی ایران، 9 مسابقه در جام باشگاه‌های آسیا، 6 بازی در لیگ آزادگان و یک مسابقه در جام حذفی تهران برگزار کرد که هرگز در جریان مسابقه تن به شکست نداد تا رکورد فوق العاده‌ای از این تیم به جا بماند.

منبع: ورزش3
کدخبر: ۵۵۸۳۹۷
تاریخ خبر:
ارسال نظر