کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۲۲۵۰
تاریخ خبر:

این فصل را با من بخوان

این فصل را با من بخوان

درباره «تنها گریه کن» سریالی که بخشی از تاریخ معاصر کشورمان را محور روایت خود قرار داده است. ‌

روزنامه هفت صبح، گروه تلویزیون| چرخ تولید سریال‌های تلویزیونی به راه افتاده ‌ و طبق وعده مدیران، به زودی شاهد آثاری جدید و متنوع خواهیم بود. امیدواریم! فعلا همین که آنتن شبکه‌ها از سریال‌های تکراری نجات یافته، اتفاق مثبتی است.

 

ناگفته پیداست که کیفیت آثار می‌تواند منجر به رونق دوباره شود و تلویزیون بار دیگر روزهای خوش را تجربه کند. به تجربه ثابت شده سریال‌های خوب مهم‌ترین عامل نجات شبکه‌ها هستند....  در میان محصولات در دست تولید، نام «تنها گریه کن» هم دیده می‌شود، ولی اطلاعاتی درباره آن منتشر نشده. هفت‌صبح به جزئیاتی درباره سریال دست یافته که بخشی از آن محور گزارش امروز است.

 

 مورد اول| سابقه کارگردان 
سریال «تنها گریه کن» را علی درخشنده بر‌اساس فیلمنامه‌ای از خود کارگردانی می‌کند. حتما اطلاع دارید که این کارگردان، پیش‌تر فیلم سینمایی «دشمنان» را  با حضور رویا افشار ساخت که اولین بار در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر رونمایی شد و مورد توجه قرار گرفت.


مثلا علیرضا مجمع، نویسنده و منتقد سینما گفته بود: «فیلم «دشمنان» اثر کم‌خرجی است که نشانه‌هایی از استعداد را می‌توان در کارگردانش یافت؛ همین کافی‌ است.» علی درخشنده، قبل از نشستن روی صندلی کارگردانی، حوزه‌های مختلف را پشت دوربین تجربه کرده بود و حالا ساخت سریال «تنها گریه کن» تازه‌ترین فعالیت او محسوب می‌شود.


مورد دوم| قصه چیست؟ 
«تنها گریه کن» سریالی تاریخی است و داستان آن سرگذشت سه دهه از دوران معاصر کشورمان را در برمی‌گیرد. قصه با محوریت زندگی یک خانواده پیش می‌رود که درگیر اتفاقات مختلف می‌شوند و از زاویه نگاه آنها بخشی از تاریخ معاصر ورق می‌خورد.

 

اقبال از نمونه‌های مشابه که «سرزمین مادری» تازه‌ترین مورد آن است، این امیدواری را ایجاد می‌کند که «تنها گریه کن» مورد توجه انبوه مخاطب قرار بگیرد. نکته جالب دیگر اینکه سریال، از نخستین مجموعه رئالیستی تلویزیون در حوزه تاریخی است که نگاهی اجتماعی و مردم شناسانه دارد و برای همین روایت آن با حفظ فراز و نشیب‌ها، عاشقانه‌ای آرام است.

 

مورد سوم| بازیگران چه کسانی هستند؟
سریال «تنها گریه کن» در دو فصل  تولید می‌شود و افسانه کمالی، رابعه مدنی، خاطره حاتمی، رها ربانی‌نیا، مرجان قمری، احمد کاوری، هادی شیخ‌الاسلامی، رحیم نوروزی، حسن رضایی، یوسف صفری‌بختیاری، پیام احمدی‌نیا، سیاوش چراغی‌پور و ... بازیگران آن هستند.

 

همچنین در این سریال از چند چهره جدید استفاده شده است. به گفته یکی از عوامل، این بازیگران تازه‌نفس، درخشش قابل‌توجه مقابل دوربین داشته‌اند و حرف‌ها برای گفتن دارند. همچنین بیش از 600 نفر برای نقش‌های مختلف تست داده‌اند و برای انتخاب بازیگران نوجوان، پیش‌تولید طولانی طی شده است.

 

مورد چهارم| در شهرک جدید
چندی پیش، مهدی میرچی، مدیر شهرک سینمایی و تلویزیونی غزالی از ساخت لوکیشن‌های دهه شصتی در این مجموعه خبر داد و گفت: «این لوکیشن برای سریال «تنها گریه کن» در حال آماده‌سازی است.»

 

او در گفت‌‌و‌گو با ایرنا، با بیان اینکه این شهرک فاقد لوکیشن دهه شصتی بود، بیان کرد: «در حال حاضر زمین تخصیص داده شده و بر‌اساس محتوای سریال «تنها گریه کن»، نگرش سازمانی و نظارت تیم فنی شهرک، یک محله از دهه 60 ساخته می‌شود.»

 

با این حساب، سریال مذکور، زمینه ساخت یک شهرک جدید با ساختار دهه 60 شمسی در حاشیه شهرک غزالی را ایجاد کرده ‌ که می‌تواند مورد استفاده دیگر آثار هم قرار بگیرد. همچنین بخش‌های دیگری از سریال در شهر یوش (زادگاه نیما یوشیج)، بلده، لفور، مشهد و قم فیلمبرداری می‌شود.

 

از دیگر نکاتی که در خلال گفت‌و‌گو با عوامل تولید به آن دست یافتیم، پروداکشن بزرگ اما کم‌هزینه «تنها گریه کن» نسبت به تولیدات شبکه نمایش خانگی است. به گفته آنها، برخی لوکیشن‌های سریال، با بیش از 3200 متر بنا ساخته شده‌اند. لوکیشن‌هایی مثل حسینیه ارشاد، اداره فرهنگ قبل از انقلاب، بیمارستان مدرسه شهربانی، سالن کشتی و ژاندارمری و … برای این سریال بازسازی شده است.

 

این را هم اضافه کنیم که علاوه بر دکورها‌، طراحی و دوخت لباس‌های بازیگران هم با حساسیت انجام شده تا انطباقی کامل با درون‌مایه سریال داشته باشد. تصویربرداری فصل نخست، به پایان رسیده است و از گفت‌و‌گو با عوامل می‌توان متوجه شد که تولید «تنها گریه کن» دست‌کم 8 ماه دیگر ادامه دارد و پخش آن سال آینده خواهد بود. 

 

کدخبر: ۵۵۲۲۵۰
تاریخ خبر:
ارسال نظر