کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۸۸۰۵
تاریخ خبر:

کشف سیاره‌ حیرت‌انگیز «پشمکی» و بزرگ‌تر از مشتری

کشف سیاره‌ حیرت‌انگیز «پشمکی» و بزرگ‌تر از مشتری

این سیاره فوق‌العاده نرم است؛ چرا که بیشتر از گازهای سبک تشکیل‌شده تا مواد جامد‌

ستاره‌شناسان، سیاره‌ای از نوع غول‌های گازی و مشابه مشتری کشف کرده‌اند که با وجود ابعادی بسیار بزرگ‌تر از مشتری، غول منظومه شمسی، به طرز شگفت‌انگیزی سبک است؛ ازاین‌رو آن را سیاره پشمکی نامیده‌اند.

‌ اخترشناسان اخیراً سیاره‌ای را شناسایی کرده‌اند که از نظر ابعاد، بزرگ‌تر از سیاره مشتری (بزرگ‌ترین سیاره منظومه شمسی) است ولی به طرز حیرت‌آوری سبک و کرکی و مانند پشمک است.

پشمک

روز سه‌شنبه تیمی بین‌المللی از ستاره شناسان اعلام کردند که این سیاره گازی و فراخورشیدی نسبت به ابعادش، چگالی خیلی کمی دارد و این در حالی است که سیاره‌های گازی منظومه شمسی ما یعنی مشتری، زحل، اورانوس و نپتون به‌مراتب متراکم‌ترند.

خالد بارکائوی، نویسنده اصلی مقاله و عضور هیئت‌علمی MIT در این رابطه گفت: «این سیاره فوق‌العاده نرم است؛ چرا که بیشتر از گازهای سبک تشکیل‌شده تا مواد جامد.»

به گفته دانشمندان، این سیاره که WASP-۱۹۳b نام‌گرفته، گزینه ایده‌آلی برای مطالعه درباره شکل‌گیری و تکامل سیاره‌های غیرمتعارف به نظر می‌رسد. وجود و شناسایی این سیاره سال گذشته مورد تأیید قرار گرفت اما برای تعیین ویژگی‌های آن براساس مشاهدات تلسکوپ‌های زمینی به تلاش و زمان بیشتری نیاز بود.

حالا و بر اساس نتایج منتشرشده در مجله Nature Astronomy، به نظر می‌رسد که بخش عمده این سیاره از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده باشد. این سیاره در فاصله ۱۲۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد و به گفته محققان، دومین سیاره فراخورشیدی سبکی است که تاکنون بر اساس ابعاد و جرمش کشف‌شده است.

 

منبع: خبر آنلاین
کدخبر: ۵۵۸۸۰۵
تاریخ خبر:
ارسال نظر