کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۸۵۴۶
تاریخ خبر:

عکس| تصویری شگفت‌انگیز از شفق قطبی بر‌فراز لهستان

عکس| تصویری شگفت‌انگیز از شفق قطبی بر‌فراز لهستان

مردم با مشاهده شفق قطبی در آسمان، هیجان‌زده شده‌اند

فوران خورشیدی عظیمی که طی روزهای اخیر، زمین را فرا گرفته است، پدیده‌های نجومی زیبایی را تا عرض‌های جغرافیایی بالای ۳۰ درجه (شمالی و جنوبی) به راه انداخته است و مردم با مشاهده شفق قطبی در آسمان، هیجان‌زده شده‌اند.

شفق قطبی

‌شفق شمالی همان‌طور که از نامش پیداست، معمولاً در مناطق قطبی دیده می‌شود و به‌ندرت در تاریخ پیش آمده که در عرض‌های جغرافیایی میانی هم ردی از آن دیده شود. هرج‌ومرج مغناطیسی در گروه عظیم لکه‌های خورشیدی AR 3644 (منطقه فعال ۳۶۶۴) روی خورشید، انفجاری در سطح ستاره‌مان ایجاد کرد که فورانی از الکترون‌ها، پروتون‌ها و هسته‌های پرجرم‌تر و پرانرژی را در سراسر منظومه شمسی پراکنده کرد.

چند روز بعد از فوران تاج خورشیدی (CME)، توده‌های ذرات پرانرژی به زمین رسید و در برخورد با جو زمین، شفق‌های قطبی منحصربه‌فردی را ایجاد کرد که به شکل غیرمعمولی از قطب شمال و جنوب سیاره ما فاصله دارند.

البته آتش‌بازی آسمان هنوز تمام نشده و با فوران‌های بیشتر از AR3664 طی روزهای آینده می‌توان انتظار شفق‌های خورشیدی دیگری را نیز داشت. البته این منطقه فعال اکنون نزدیک لبه خورشید است و زمین به‌زودی از تیررس فوران‌های آن دور خواهد شد.

در تصویر زیر، شفق‌های قطبی سرخ‌رنگ و شعاعی را می‌بینید که اوایل شب گذشته با نوردهی ۶ ثانیه‌ای از راکیبورز لهستان ثبت شده‌اند. دوست عکاس که برای اولین بار است شفق قطبی می‌بیند، در زمینه تصویر در حال گرفتن تصاویری از آسمان رنگارنگ زیبای شب است.

 

منبع: تصویر روز ناسا
کدخبر: ۵۵۸۵۴۶
تاریخ خبر:
ارسال نظر