کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۶۰۹۶۰
تاریخ خبر:

سرقت از کارت بانکی سالخوردگان به بهانه خیرخواهی

سرقت از کارت بانکی سالخوردگان به بهانه خیرخواهی

متهم سابقه‌دار که با ترفندی منحصر به فرد پای عابر بانک افراد سالمند را طعمه سرقت قرار می‌داد به دام افتاد

هفت صبح| مدتی قبل رسیدگی به شکایت‌های سریالی افراد با موضوع سرقت از کارت بانکی‌شان در محدوده محله تهرانپارس در دستور کار کارآگاهان پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران قرار گرفت.

 

اولین فردی که شکایت خود را ثبت کرد زنی میانسال بود که همراه با فرزندش به پلیس مراجعه کرده و ادعا می‌کرد فردی ناشناس اقدام به سرقت از کارت بانکی او کرده است. این زن در طرح شکایت خود گفت:«روز گذشته کنار یک دستگاه عابربانک ایستاده بودم و می‌خواستم پول بگیرم.کسی در اطرافم نبود و عابربانک خلوت بود.وقتی کارتم را وارد دستگاه خودپرداز کردم یکدفعه مرد جوانی از راه رسید و با مهربانی به من گفت می‌توانم کمکی به شما کنم؟ ابتدا تشکر کردم و گفتم که خودم می‌توانم کارم را انجام دهم اما او باز از من خواست که اجازه بدهم کمکم کند.من هم فکر کردم او به خاطر سن و سالم نیت خیر در سر دارد و قبول کردم.»

 

شاکی در ادامه گفت:«درست همان موقع که مرد جوان سر رسیده بود من باید رمز کارتم را وارد می‌کردم که او از من خواست رمز را بگویم و خودش وارد کرد. بعد هم مبلغ درخواستی‌ام را پرسید و در آخر با کمال احترام کارت بانکی و پولی که از خودپرداز گرفته بود را به من داد.من هم کارت را در کیفم گذاشتم و در آن لحظه به کارت نگاه نکردم.اما صبح امروز وقتی دوباره می‌خواستم خرید کنم متوجه شدم که این کارت که آن جوان به من داده یک کارت بانکی تقلبی است و در واقع کارت خودم را ربوده بود.بعد هم حساب بانکی‌ام را چک کرده و متوجه شدم که حسابم خالی شده است.»

  

شکایت‌های مشابه

 

در حالی که رسیدگی به شکایت این پیرزن آغاز شده بود شکایت‌های مشابه یکی بعد از دیگری روی میز سرهنگ امین‌اله بیرانوند رئیس پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران قرار گرفت. وجه تشابه همه شکایت‌ها سن شاکیان بود که نشان می‌داد سارق طعمه‌های خود را از میان افراد میانسال انتخاب می‌کرد. بعد از اینکه  به بهانه کمک‌رسانی به آنها در انجام کارشان با خودپرداز رمز کارت را متوجه می‌شد کارت را جا به جا کرده سپس اقدام به خالی نمودن مبلغ کارت می‌کرد.

 

یکی دیگر از شاکیان که مرد سالخورده‌ای بود در ثبت شکایت خود گفت:«من پشت دستگاه خودپرداز بودم و می‌خواستم برای کسی پول انتقال بدهم.داشتم شماره کارت مقصد را از روی کاغذی که در دست داشتم می‌خواندم و وارد می‌کردم.چون از بالای عینکم کاغذ را نگاه می‌کردم این فرد به من نزدیک شد و گفت پدرجان نمی‌توانی کاغذ را درست بخوانی اشتباهی برای فرد دیگر واریز نکنی!»

 

شاکی در ادامه گفت:«همین هشدار او باعث شد که به او اعتماد کنم و از او خواستم برایم پول را جابه‌جا کند.یک بار کارت را بیرون آورد و گفت اشتباهی لغو را زده و باید دوباره رمز را به او بگویم که من هم گفتم.بعد هم پول را جابه‌جا کرد و چند ساعت بعد متوجه شدم کارتم را جابه‌جا کرده است و حسابم خالی شده است.»

  

دستگیری متهم

 

در حالی که شمار شاکیان این پرونده به 50 نفر رسیده بود بالاخره هفته گذشته کارآگاهان موفق به دستگیری این سارق شدند. برای شناسایی هویت متهم با دستور قضایی دوربین‌های مدار بسته موجود در محل‌های وقوع جرم بازبینی شد و سرانجام تصویر واضحی از متهم از دو دوربین به دست آمد. با توجه به اینکه این فرد دارای سابقه کیفری بود هویت او با در دست داشتن تصویرش به دست آمده و با شناسایی مخفیگاهش دستگیر شد.

 

متهم بعد از دستگیری به اتهامات خود اعتراف کرده و همچنین اقرار کرد که از طریق سرقت کارت‌های بانکی بیش از 200 میلیون تومان به جیب زده است.

 

در ادامه این گزارش گفت‌وگوی خبرنگار ما با متهم پرونده را بخوانید.

 

  

گفت‌وگو با متهم

 

چند سال داری؟

45 سال.

 

سابقه کیفری داری؟

بله قبلا به دلیل حمل و نگهداری مواد مخدر چند بار به زندان افتاده‌ام.

 

تا به حال شغلی داشتی؟

سال‌ها قبل در یک اداره دولتی کار می‌کردم اما بازخرید شدم.

 

از شیوه و شگردت در این سرقت‌ها بگو.چطور طعمه‌هایت را شناسایی می‌کردی؟

در سطح شرق تهران پرسه می‌زدم و پای ای‌تی‌ام‌های خلوت وقتی چشمم به خانم یا آقای سالخورده‌ای می‌افتاد که می‌خواست با خودپرداز کار کند سمت او می‌رفتم و می‌گفتم می‌توانم کمکش کنم.از قبل کارت تقلبی همه بانک‌ها را تهیه کرده بودم و وقتی می‌فهمیدم کارت آن فرد برای چه بانکی است بدون اینکه متوجه شود کارتش را با کارت تقلبی جابه‌جا می‌کردم و آن فرد به اسم و مشخصات روی کارت توجه نمی‌کرد.

 

بعد چطور کارت را خالی می‌کردی؟

برای اینکه ردی از من باقی نماند سراغ عابربانک‌هایی که کارت هدیه صادر می‌کردند می‌رفتم و همه وجه داخل کارت را تبدیل به کارت هدیه می‌کردم.

 

از پولی که نصیبت شد چه استفاده‌ای کردی؟

برای پول پیش خانه‌ام این پول را نیاز داشتم.

 

همسر و فرزند داری؟

بله دو فرزند دارم که یکی 11 ساله و دیگری دو و نیم ساله است.

 

بنابراین گزارش رسیدگی به این پرونده بعد از تکمیل تحقیقات در پلیس آگاهی تهران وارد مرحله قضایی خواهد شد.

 

کدخبر: ۵۶۰۹۶۰
تاریخ خبر:
ارسال نظر