کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۷۱۵۱
تاریخ خبر:

ساعت بستنی و ساعت پیتزا به وقت ایتالیا

ساعت بستنی و ساعت پیتزا به وقت ایتالیا

مقامات شهر میلان به دنبال ممنوعیت فروش بستنی و پیتزا پس از نیمه‌شب هستند

هفت صبح| مقامات شهری در میلان ایتالیا قانون جدیدی را برای ممنوعیت عرضه بستنی و پیتزا پس از نیمه‌شب ارائه کرده‌اند. امری که انتقادات زیادی را برانگیخته است. پیش‌نویس این قانون جدید توسط شهرداری میلان تهیه شده است و در صورت تصویب، می‌تواند از ماه آینده اجرایی شود و تا ماه نوامبر ادامه یابد. این تصمیم اما موجب نارضایتی فروشندگان محلی شده است، زیرا سال‌هاست مصرف بستنی سنتی ایتالیایی (ژلاتو) و پیتزا در ساعات آخر شب به عنوان بخشی از فرهنگ ایتالیایی درآمده است. پیش‌نویس قانون تازه عرضه تمام غذاهای آماده، از جمله پیتزا و نوشیدنی‌ها را بعد از ساعت ۳۰ دقیقه بامداد در روزهای هفته و ساعت ۱:۳۰ صبح در جریان تعطیلات آخر هفته و تعطیلات رسمی ممنوع می‌کند. مقامات می‌گویند قانون جدید تلاشی است به منظور مقابله با گروه‌های پر‌سر‌و‌صدایی که در آخر شب‌ها و وقت آسایش اهالی در خیابان‌ها تجمع می‌کنند و ساکنان محلی را بیدار نگه می‌دارند.

 

این ممنوعیت قرار است در صورت تصویب در ۱۲ منطقه میلان، از جمله مناطق مرکزی بررا و تیسینز، دارسنا، لاتزارتو، کورسوکومو و مناطق محبوب تفریحات شبانه شامل آرکو‌دلا پیس و نویگلی اعمال شود. ماه گذشته جوزپه سالا شهردار میلان گفته بود: «بخش قابل‌توجهی از مردم از سر‌و‌صدای بیش از حد شکایت دارند.» او اضافه کرده بود: «من در نقش خود به عنوان شهردار باید به همه شهروندان گوش دهم، از جمله آن‌هایی که باید کار کنند و کسانی که می‌خواهند کار و کاسبی خود را داشته باشند.» در همین زمینه مارکو گرانلی، معاون امنیتی شهرداری میلان، در فیسبوک نوشت: «ما به دنبال ایجاد تعادل بین زندگی اجتماعی افراد و همینطور آرامش و سلامت ساکنان و فعالیت اقتصادی آزاد صاحبان کسب و کار و کارآفرینان هستیم.»

 

این اولین باری نیست که این شهر ایتالیایی تلاش می‌کند تا ژلاتو در اواخر شب را ممنوع کند. شورای شهر میلان در سال ۲۰۱۳ در زمان گویلیانو پیزاپیا شهردار وقت در تلاش برای حذف بستنی‌های آخر شب از خیابان‌ها شکست خورد و اقدامات پیشنهادی او با واکنش منفی عمومی روبرو شد. در آن مقطع زمانی عده‌ای از شهروندان میلان در اعتراض به این تصمیم اقدام به «تحصن ژلاتو» کردند. شهروندان میلانی تا اوایل ماه مه فرصت دارند برای تجدید نظر و پیشنهاد تغییرات در قانون پیشنهادی جدید نظر دهند. لینو استوپانی، رئیس انجمن اماکن عمومی و توریستی ایتالیا درباره قانون جدید گفت: «مشکل زندگی شبانه وجود دارد، اما این قانون فقط کسب‌وکارها را متضرر خواهد کرد.» همزمان لورنزا بوناکورسی، شهردار رم، در واکنش به چنین تصمیمی از سوی مقامات شهری میلان گفت: «اگر به من بود، فروش الکل را در سراسر مناطق مرکزی شهر ممنوع می‌کردم.» (یورونیوز)

 

*اگر بگوییم بستنی و پیتزا نماد ایتالیا هستند، اغراق نکرده‌ایم. پیتزای محبوب مردم جهان امروز، در اصل ریشه و تباری ایتالیایی دارد و محصول شهر ناپل است. البته سال گذشته، دیوارنگاره‌ای در بقای شهر باستانی پمپئی به دست آمد که تصویری از پیتزا نیز در آن به چشم می‌خورد و نشان می‌داد این غذای ایتالیایی، غذایی باستانی است. پیتزای ایتالیایی که اسم اصیل آن پیتزای «ناپولیتن» است از خمیری که ساعات طولانی استراحت کرده، گوجه فرنگی مارزانو که تنها در دشت‌های آتشفشانی جنوب کوه وزویوس ایتالیا می‌روید و پنیر موزارلا دی‌بوفالو که در کامپانیا و لاتزیو تهیه شده، درست می‌شود و هنر ساخت این غذا نیز در فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو گنجانده شده است.

 

جالب است بدانید رابطه ایتالیایی‌ها با این غذا یک رابطه عاشقانه است و سالانه 1/5 میلیارد و روزانه ۵ میلیون پیتزا در این کشور ۵۹ میلیون نفری داخل تنور پخته می‌شود. ژلاتو نیز بستنی سنتی ایتالیایی است که چربی کمتری نسبت به سایر بستنی‌ها دارد و طیف گسترده رنگ و طعم آن سبب شده تا در سراسر جهان به یک خوراکی محبوب بدل شود. نفوذ این خوراکی ایتالیایی در سایر فرهنگ‌ها به گونه‌ای بوده که در بسیاری از کشورها به بستنی میوه‌ای، بستنی ایتالیایی نیز گفته می‌شد. جالب است بدانید،‌ هر ایتالیایی به‌طور متوسط طی هر سال ۴ کیلوگرم ژلاتو می‌خورد. به عبارت دیگر، این بستنی‌های گرد و رنگی، محبوب‌ترین دسر سرد در این کشور است.

 

 

کدخبر: ۵۵۷۱۵۱
تاریخ خبر:
ارسال نظر