کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۶۴۷۷
تاریخ خبر:

عکس | تصاویر شگفت‌انگیزی که جیمز وب منتشر کرد

عکس | تصاویر شگفت‌انگیزی که جیمز وب منتشر کرد

مسیه 82 که به نام کهکشان سیگار نیز شناخته می شود، در فاصله 12 میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی خرس بزرگ (دب اکبر) قرار دارد

دو تصویری که در ادامه ارائه شده با فاصله 18 سال از کهکشان مسیه 82 (Messier 82) یا به اختصار ام82 گرفته شده اند. این کهکشان محیطی کوچک، اما قدرتمند است که شکل گیری سریع ستارگان از ویژگی های آن محسوب می شود.

مسیه 82 که به نام کهکشان سیگار نیز شناخته می شود، در فاصله 12 میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی خرس بزرگ (دب اکبر) قرار دارد. کهکشان مسیه 82 اندازه ای به نسبت جمع و جور دارد، اما میزبان فعالیت های دیوانه وار تشکیل ستاره است. به عنوان نمونه، تشکیل ستارگان جدید در ام82 ده برابر سریع تر از کهکشان راه شیری صورت می گیرد.

 

تصویر زیر توسط تلسکوپ فضایی هابل ثبت و در سال 2006 منتشر شد. این اقدام در راستای جشن گرفتن 16 سال فعالیت موفق این رصدخانه انجام شد.

دو نما از کهکشان مسیه 82

 

تصویر زیر توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب ثبت و به تازگی در آوریل 2024 منتشر شده است. با قابلیت های فروسرخ حساس این تلسکوپ فضایی، تیم دانشمندان نگاه دقیق تری به هسته کهکشان ام82 داشته و درک بهتری از چگونگی تشکیل ستارگان و به طور کلی تاثیر این فعالیت شدید بر کهکشان کسب کرده اند.

 
 
 

دو نما از کهکشان مسیه 82

 

منبع: عصر ایران
کدخبر: ۵۵۶۴۷۷
تاریخ خبر:
ارسال نظر