کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۳۲۶۸
تاریخ خبر:

پیشنهاد نشریه فارن پالیسی برای واکنش بایدن به ایران

پیشنهاد نشریه فارن پالیسی برای واکنش بایدن به ایران

نشریه فارن پالیسی معتقد است جو بایدن گزینه‌های زیادی برای واکنش به حملات متعدد مقاومت به پایگاه‌های آمریکایی در منطقه پیش رو ندارد

خبرآنلاین به نقل از نشریه فارن پالیسی نوشت: دولت جو بایدن در مقابل بیش از ۱۶۵ عملیات علیه پایگاه‌های آمریکا، فقط هشت بار به گروه‌های مقاومت عراق و هم‌چنین انصارالله یمن حمله کرده که نشان خویشتن‌داری دولت آمریکا برای جلوگیری از گسترش جبهه نبرد است. اما اکنون دولت بایدن تحت فشار شدیدی است که حتما واکنش سختی نشان دهد. به تعبیر نویسنده، بر مبنای گفتگوها با مقامات فعلی و سابق پنتاگون، سه گزینه در اختیار بایدن قرار گرفته است:

حمله به ایران
بایدن با این انتقاد روبروست که مماشات با عملیات‌های قبلی مقاومت، به ایران جسارت بیشتری برای تهدید نظامیان آمریکایی داده است. پس برخی منتقدان معتقدند که «حمله همه‌جانبه به خاک ایران» تنها راه حذف این تهدید است. پیشنهاد جان‌میلر دریاسالار بازنشسته ارتش، «حمله به منافع اقتصادی سپاه در داخل ایران است که توانایی ارسال سلاح به خارج را تضعیف کند». وی هم‌چنین خواستار تحریم شدید علیه صادرات نفت ایران شد. میلر معتقد است که حمله به «نیروهای نیابتی» کافی نیست زیرا این نیروها «تا آخرین نفر مبارزه خواهند کرد».

حمله به نیروهای ایرانی خارج از ایران
ناتان‌سیلز، مدیر هماهنگ‌کننده حوزه «مبارزه با تروریسم» در وزارت امور خارجه ترامپ، گفت که «ضربه به دارایی‌های با ارزش ایران در منطقه، می‌تواند از تداوم تحریکات ایران جلوگیری کند». وی حملات آمریکا به ناوچه‌ها و سکوهای نفتی ایران در جریان جنگ تحمیلی را مثال زد. او مدعی است که ترور سردار سلیمانی و ابومهدی‌المهندس نیز واکنش چندانی برنینگیخت و موجب «عقب‌نشینی ایران از عملیات علیه آمریکا در عراق و سوریه شد».

مسیر دیپلماتیک
برخی کارشناسان معتقدند که عملیات علیه ایران، تلاش‌های دیپلماتیک آمریکا برای توقف نبرد غزه را خدشه‌دار خواهد ساخت. به خصوص که آمریکا درصدد گسترش صلح اعراب و اسرائیل پس از پایان این نبرد است. مت‌دوس، کارشناس سابق وزارت خارجه آمریکا و معاون «مرکز سیاست بین‌الملل» می‌گوید که «آمریکا در نهایت باید به راه‌حلی برسد که ایران نیز جزیی از آن باشد». بازگشت به میز مذاکرات هسته‌ای و تحقق راه‌حل دوکشوری دو پیشنهاد او به دولت بایدن است.

هیچ‌یک از کارشناسان خواستار «یک حمله گسترده به تهران» نبودند ولی باید محاسبات ریسک بالای هر اقدامی علیه ایران را در نظر گرفت. زیرا ایران نیز خواستار جنگ با آمریکا نیست ولی «حمله به داخل ایران می‌تواند آمریکا را وارد یک نبرد داغ با تهران کند».

منتقدان بایدن معتقدند که «هزینه انفعال بیشتر است» زیرا نیروهای مقاومت هم‌چنان نیروهای آمریکایی را هدف قرار خواهند داد و به عملیات در دریای سرخ و تنگه هرمز نیز ادامه می‌دهند و «و ما شاهد تابوت‌های پرچم‌پوش بیشتری خواهیم بود که به خانه می‌آیند».

کدخبر: ۵۵۳۲۶۸
تاریخ خبر:
ارسال نظر