کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۳۴۵۶
تاریخ خبر:

حداقل دستمزد کارگران یک میلیون آب رفت

حداقل دستمزد کارگران یک میلیون آب رفت

افزایش بیش از شش هزار تومانی قیمت دلار از ابتدای سال تا کنون، قدرت خرید کارگر ایرانی را به‌شدت تحلیل برده است

حداقل دستمزد در ایران در سال جاری در محدوده هشت میلیون تومان تعیین شده است و این بدان معناست که بر مبنای نرخ دلار ۵۰ هزار و ۵۰۰ تومانی در فروردین ماه، میزان حداقل دستمزد در ایران با چیزی در حدود ۱۵۸ دلار برابری می‌کرد.

این دستمزد نیز البته یکی از پایین ترین نرخ‌های دستمزد در جهان تلقی می‌شود. برای درک بهتر کم بودن این دستمزد استناد به حداقل دستمزد در عراق و آذربایجان راهگشاست. حداقل دستمزد در عراق در شرایط کنونی حدود ۲۶۶ دلار و در آذربایجان چیزی در حدود ۱۸۵ دلار است.

دستمزد اندک کارگران ایرانی سبب شده است بسیاری از افراد تازه‌ وارد به بازار کار انگیزه کار را از دست بدهند و در بسیاری از صنایع حتی کمبود کارگر ساده مشهود است.

بر اساس این گزارش حالا اما با پیشروی قابل توجه قیمت دلار و رسیدن آن به مرز ۵۶ هزار و ۵۰۰ تومان، ارزش برابری حداقل دستمزد در ایران به چیزی در حدود ۱۴۱ دلار رسیده است.

به عبارت دیگر کارگر ایرانی در بهمن ماه با توجه به کاهش ارزش دلاری حقوق، چیزی در حدود یک میلیون تومان کمتر از فروردین ماه دریافتی دارد. به عبارت دیگر حقوق یک کارگر در حدود ۱۷ دلار کاهش یافته است و در نتیجه با توجه به بهای پنجاه و شش هزار و پانصد تومان در شرایط کنونی، این هفده دلار با بیش از ۹۶۰ هزار تومان برابری می‌کند.

قیمت دلار در روزهای اخیر حتی از ۵۸ هزار تومان نیز فراتر رفته است. مهار تورم بنا بر عقیده کارشناسان یکی از مهمترین کار ویژه‌های دولت سیزدهم است.

ناگوارترین اتفاق در موج تورمی کنونی آن است که طی شش سال تداوم داشته و رشد بالای تورم سبب تخلیه قدرت اقنصادی و رفاهی خانوارهای طبقه‌ی متوسط در ایران شده است.

به نظر می‌رسد دولت نتوانسته است در این فضا نسبت به مدیریت نرخ تورم اقدام نماید و چشم‌انداز پیش رو نیز موید این نکته است که تورم همچنان به تاخت و تاز در اقتصاد ایران ادامه خواهد داد.

منبع: اقتصاد 100
کدخبر: ۵۵۳۴۵۶
تاریخ خبر:
ارسال نظر