کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۶۱۳۵
تاریخ خبر:

در حاشیه ماجرای اراک و تبریز و خیابان فرشته

در حاشیه ماجرای اراک و تبریز  و خیابان فرشته

فضا عوض شده است

هفت صبح|  در ورزشگاه اراک در انتهای بازی آلومینیوم این شهر و استقلال، یک دختر جوان در حرکتی جیمی جامپ وار به وسط زمین می‌دود و به حسینی دروازه‌بان استقلال ابراز لطف می‌کند و تا پلیس بخواهد واکنشی نشان دهد، خودش را به حسینی نزدیک می‌کند و خب حسینی با دستکش‌های ضخیم دروازه‌بانی‌اش به شکلی ناخودآگاه به این ابراز لطف مبالغه‌آمیز پاسخ می‌دهد. پلیس و انتظامات و ماموران حاضر از این اتفاق عصبانی می‌شوند.

 

 

 

در واقع حرکت حسینی و تماشاگر متعلق به روزهای قبل از تحولات اخیر است. قبل از آمادگی پلیس برای مبارزه با مسئله بی‌حجابی و قبل از هشدار مقامات عالی نظام  و خطبا. حسینی اما حواسش نبود. پلیس‌ها به او تندی می‌کنند و  طرفداران استقلال که در حال دیدن ماجرا هستند شروع به واکنش علیه پلیس. ترکش‌های این اتفاق در تهران احساس می‌شود.

 

 

 

خبرگزاری فارس متنی خشمگینانه منتشر می‌کند و از این ماجرا شکایت می‌کند که حضور زن‌ها در ورزشگاه‌ها چنین حوادثی را ناگزیر ساخته: «نکته مهمتر در جریان بازی دیروز تضعیف پلیس در جریان ممانعت از جیمی جامپ زن بی‌حجاب بود. به طوری که دروازه‌بان استقلال با بغل کردن این فرد، به همراه برخی دیگر از همراهانش در حمایت از او شروع به حمله به پلیس کردند. اقدامی جوگیرانه که در فضای مجازی به تک چرخ زدن جوانک‌ها در جلوی مدارس دخترانه تشبیه شد.»  فارس 48 ساعت قبل کمپین تقاضا برای بازگشت ون‌های گشت ارشاد به خیابان‌ها را هم  ارائه کرده بود.

 

 

 

بلافاصله معاون زنان و خانواده رئیس‌جمهور متنی منتشر کرد و مسئولیت جلوگیری از چنین حوادثی را به گردن فدراسیون فوتبال انداخت. فضا عوض شده است. همین دو هفته پیش خانم اصفهانی سینما‌دوست، حرکت مشابهی را در مقابل شهاب حسینی انجام داد و شهاب هم بدون دستکش‌های دروازه‌بانی به ابراز احساسات خانم بلندبالای اصفهانی واکنش نشان داد.یا قبل ازآن واکنش عادل فردوسی پور به حضور دختر نوجوان علی دایی در استودیوی فوتبال 360.  اما گفتیم که:  فضا عوض شده است ...

 

 

در تهران در اولین روز طرح موسوم به نور پلیس در میادین مهم شهر مستقر شد. از بخت بد با یک مادر و دختر از قرار بی‌حجاب در خیابان فرشته برخوردی شکل می‌گیرد که همسر و دختر احمدرضا عابدزاده ازآب در می‌آیند.

 

 

اما در تبریز داستان فرق می‌کرد. جمعه برای اولین بار زنان طرفدار تراکتور توانسته بودند به ورزشگاه‌ها راه پیدا کنند و شاهد بازی تیم محبوبشان با ذوب آهن اصفهان باشند. چندصد نفری می‌شدند. ورودشان به ورزشگاه شامل یک رایزنی طولانی بود که البته زودتر از اصفهان و مشهد جواب داده بود. اما این ورود برایشان خیلی خوشایند از آب درنیامد. تیم محبوبشان شاید از هیجان بازی در مقابل این بانوان با نتیجه عجیب چهار بر یک مقابل حریف اصفهانی شکست خوردند و اتفاق بدتر آنکه در هنگام خروج از ورزشگاه وقتی برای گرفتن وسایل سپرده شده به بخش امانات ورزشگاه رجوع می‌کنند تا با دادن رسید کیف‌ها و وسایل خود را پس بگیرند با صحنه عجیبی روبه‌رو می‌شوند.

 

 

اتاق امانات خالی و در هم ریخته نشان می‌داد که وسایل اغلب آنها به سرقت رفته. بعد از نتیجه وحشتناک تیم محبوبشان مقابل تیم حریف، این حادثه شد دومین باخت در 90 دقیقه.

 

 

روز جمعه قرار بود برای زنان تراکتوری روز خاصی باشد. رنگ قرمز زده بودند  و هدبند و پرچم قرمز داشتند. زنان هوادار تیم تراکتور برای اولین بار به سمت ورزشگاه رفتند. این اولین بار بود که آنها می‌خواستند بازی تیم مورد علاقه خود را زنده و حی و حاضر در ورزشگاه ببینند. اما آن سرخوشی ظهرهنگام به تلخکامی مضاعفی در شب تبدیل شد. نه تنها تیم محبوبشان بازی را با چهار گل خورده به پایان رساند بلکه آنها، یعنی تماشاچیان زن آخر بازی متوجه شدند کیف و همه محتویات داخل آن را از کف داده‌اند.

 

 

یک پیج اینستاگرامی تبریزی اولین جایی بود که ویدئوی سرقت از محل امانات بخش زنان ورزشگاه یادگار امام این شهر را منتشر کرد. بسیاری از افراد زیر آن کامنت گذاشته و اظهار تاسف کرده بودند. برخی هم با کنایه به زنان تراکتوری می‌گفتند برای تیم بدقدم بودید. اظهار نظری که بهانه بیشتری به زنان می‌داد تا بیشتر عصبانی باشند. آنها روز جمعه دقیقا چه تجربه‌ای پشت سر گذاشتند؟استقبال خانم های تبریزی از بازی غافلگیر کننده‌ بود. حتی بیشتر از تهرانی ها . برخی از حضور چند صد نفر گفتند و برخی هم از چندهزار حرف زدند.

 

 

حتی تعداد زیادی دم ورزشگاه ایستادند به این امید که اجازه ورود پیدا کنند که البته موفق نشدند. این تماشاگران پرشور بعد از سوت پایان بازی به سمت اتاقک امانات رفتند تا کیف و وسایلی که هنگام ورود از آنها گرفته شده بود تحویل بگیرند. ویدئویی از اولین مواجهه این زنان با اتاق امانات به جا مانده. چیزی که این ویدئو نشان می‌دهد این است که از بین کیف این همه زن تماشاچی، فقط چند کوله پشتی و کیسه به همراه پارچه‌های قرمز پرچم‌ها روی زمین مانده بود و بس. در پس زمینه ویدئو صدای چند نفر از آنها می‌آید که به ترکی از دزدیده شدن وسایلشان حرف می‌زنند. یک نفر می‌گوید: «همه وسایلم را بردند. این وضعیت امانت داری است.» دیگری داد می‌زند «شناسنامه‌‎ام داخل کیفم بود که دزدیدند.»

 

 

 

اتاق امانت خالی خالی

 

 

آن روز شایعه‌های دیگری هم به گروه‌های خانوادگی و کانال‌های تلگرامی راه پیدا کرد. مثلا ابتدا گفته شد که یک زن در این ورزشگاه سکته و فوت کرده اما بعدا اورژانس این استان گزارش داد که فقط یک مرد بوده که از هیجان بازی فوت می‌کند و بقیه افرادی که آسیب دیدند سرپایی درمان شدند. غیر قابل پیش بینی هم نبود که این بازی بتواند چنین پایانی داشته باشد اما سرقت؟ دزدی؟ این مورد دیگر عجیب بود.

 

 

 

یکی از زنانی که با این صحنه مواجه شده به هفت صبح می‌گوید: «وقتی وارد ورزشگاه شدیم، وسایلمان را گرفتند. یعنی همان کیف و کیسه‌هایی که زن‌ها در دست داشتند. داخل کیفمان هم چیزی نداشتیم. مگر مثلا کسی یک کیف لوازم آرایش یا کیف مدارک گذاشته باشد. آنها را تحویل دادیم و یک برگه با عدد گرفتیم که وقتی برگشتیم آنها را تحویل بگیریم.»  او می‌گوید که در ابتدا یکی از پرسنل ورزشگاه کیف‌ها را از آنها گرفت اما بعد از بازی دیگر نه او حضور داشت، نه برای گرفتن کیف‌ها نیازی به کد و برگه داشتند و از همه مهم‌تر نه خبری از کیف‌هایشان بود.

 

 

 

توضیحات دیگر این زن تبریزی را می‌خوانید که می‌گوید: «همه خانم‌های پلیس در اتاقکی نشسته بودند بازی را تماشا می‌کردند اما خبری هم از پلیس در بخش امانات نبود.» حرف دیگری که او اضافه می‌کند این است که «حتی لامپ بخش امانت‌داری را هم خاموش کرده بودند و در آن تاریکی نمی‌شد وسایل را پیدا کرد. زن‌ها چراغ قوه گوشی را روشن کردند و در تاریکی دنبال وسایلشان می‌گشتند.»

 

 

بسیاری از افراد در پیج اینستاگرامی مردم تبریز علت‌های متفاوتی برای این کار آورده بودند. یکی از پیج‌های اینستاگرامی نوشته بود: « خیلی ساده‌ست. دو ساعت می‌خوای فوتبال تماشا کنی ولی این همه مشکلات وجود داره. از زور گفتنا و ضعف هیات فوتبال گرفته تا مسیر دسترسی سخت استادیوم.» تا امروز تبریز و اصفهان بیشترین مقاومت‌ها را نسبت به حضور زنان در ورزشگاه‌ها نشان می‌دادند که با اتفاق روز جمعه این قفل بالاخره در تبریز شکسته شد. ورود آنها به ورزشگاه تبریز اگرچه برای زنان دستاورد محسوب می‌شد اما این اتفاق سور و سات خوشحالی آنها را خیلی زود خاموش کرد.

کدخبر: ۵۵۶۱۳۵
تاریخ خبر:
ارسال نظر