دانلود اپلیکیشن هفت صبح

‌بن‌سلمان‌ با واشنگتن به بن‌بست رسید؟

جهان
‌بن‌سلمان‌ با واشنگتن به بن‌بست رسید؟

بابی گوش در بلومبرگ نوشت: در تماس تلفنی دونالد ترامپ با محمد بن سلمان مورخ دوم آوریل لحظه‌ای رسید که ولیعهد عربستان و حاکم غیررسمی کشور، ظاهرا از آنچه رئیس‌جمهور آمریکا گفته بود، به حدی حیرت زده شد که از دستیاران خود خواست اتاق را ترک کنند. به نظر می‌رسد زمانی که بن سلمان در حال تسلیم شدن مقابل ترامپ بود کسی کنارش حضور نداشت.

به گزارش «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: غیر از این نمی‌توانست باشد. ترامپ تهدید کرده بود که اگر سعودی‌ها تولید نفت را کاهش ندهند، نیروهای آمریکایی را از این کشور خارج خواهد کرد. محمد بن سلمان به سختی می‌تواند چنین پیامدی برای خود و خانواده‌اش را بپذیرد. همانطور که ترامپ اظهار داشته، بدون پشتوانه نظامی آمریکا حاکمان خشن ریاض شاید دو هفته هم دوام نیاورند.

کمتر از ۱۰ روز زمان برد تا عربستان و روسیه بتوانند پایان جنگ نفتی خود را اعلام کرده و شروع به کاهش تولید کنند. ترامپ اعتبار زیادی برای متوقف کردن خصومت‌ها به دست آورد ولی ولیعهد اکنون باید محدودیت‌های استراتژی نادرست خود را برای برقراری روابط با آمریکا به عنوان متحد اصلی ریاض درک کند. حاکمان قبلی عربستان سعودی می‌توانستند با دوستان خود در کنگره لابی کنند تا از کاخ سفید امتیاز بگیرند اما محمد بن سلمان در واشنگتن دوستان کمی دارد و لابی‌هایی هم که دارد از قدرت کمی در مواقع بحرانی برخوردار است.

*** بن سلمان به چهره‌ای غیرقابل قبول تبدیل شده
درعوض، شاهزاده سعودی بیش از هر عضو ارشد دیگر خانواده سلطنتی در ۷۵سال اتحاد سعودی و آمریکا در حال تبدیل شدن به چهره‌ای غیرقابل قبول است. او به دلیل اقداماتی نظیر جنگ در یمن، زندانی کردن مدافعان حقوق زنان و قتل جمال خاشقچی از سوی همه گروه‌ها در واشنگتن تحت فشار است.

حتی بزرگان جمهوریخواه مانند لیندسی گراهام او را شخصیتی ناپایدار و غیرقابل اعتماد می‌دانند. اکنون در واشنگتن حمایت گسترده‌ای در هر دو جناح برای اتخاذ اقدامات تنبیهی علیه ریاض وجود دارد؛ اقداماتی که از محدود کردن فروش اسلحه گرفته تا تقاضای عدالت برای مرگ خاشقچی را شامل می‌شود. حالا جنگ نفتی که بن سلمان به راه انداخته تولیدکنندگان ضرر کرده نفتی آمریکا را هم در صف مخالفانش قرار داده است.

وابستگی بیش از اندازه محمد بن سلمان به حق وتو به ترامپ و کاخ سفید برای غلبه بر اقدامات احتمالی کنگره، وی را در مقابل تاکتیک‌های رئیس‌جمهوری آمریکا بسیار آسیب‌پذیر کرده، تا جایی که ترامپ با طعنه ترامپ از اهرم کنگره برای تهدید بن سلمان در تاریخ ۲ آوریل استفاده کند. اگر شاهزاده سعودی تولید نفت را کاهش نمی‌داد، رئیس جمهور هم نمی‌توانست یا نمی‌خواست قانون خروج نیروهای آمریکایی از پادشاهی را وتو کند.

یک هفته بعد از تصمیم بن سلمان برای کاهش تولید نفت بیل کسیدی، سناتور جمهوریخواه دقیقاً چنین لایحه‌ای را برای خروج نیروهای آمریکایی از عربستان ارائه داد. شاهزاده اکنون در بند است. او به شدت نیاز به ایجاد کانال‌های ارتباطی با کنگره دارد، اتفاقی که با توجه به جنگ نفتی اخیر به غایت دشوار شده است. او همچنین نمی‌تواند به راحتی بدون اینکه وجهه خود در خانه و جهان عرب را از دست بدهد از فشار طرف قانونگذاران آمریکایی بر خود بکاهد.

البته تحقیر وی توسط ترامپ در مقطع فعلی هم غیرحرفه‌ای است. جنگ نفت و همه‌گیری کرونا ویروس به اقتصاد عربستان آسیب بزرگی وارد کرده و برنامه اصلاحات بلندپروازانه بن سلمان در خانه را هم تضعیف کرده است. اکنون برنامه او برای ساختن یک شهر بزرگ با فناوری‌های نوین به نام نئوم در سواحل دریای سرخ با مخالفت‌های غیر منتظره‌ای روبه‌رو شده است. در ضمن برای بیرون کشیدن عربستان سعودی از یمن به تلاش و احترام بیشتری نیاز است. بسیار یا بهتر بگوییم همه معتقدند که سال جاری سال موفقیت بن سلمان نخواهد بود. در حال حاضر، شاهزاده در بد مخمصه‌ای گیر افتاده است.

بازدید اپلیکیشن 36 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید