۴ دلیل ریزش عجیب دلار در روز گذشته

اقتصادی
۴ دلیل ریزش عجیب دلار در روز گذشته

قیمت خرید دلار آمریکا در صرافی بانک ملی دیروز ۲۶,۰۲۰ (بیست و شش هزار و بیست تومان) اعلام شد که نسبت به روز قبل از آن کاهش داشته است. بر این اساس قیمت خرید دلار آمریکا ۲۶,۰۲۰(بیست و شش هزار و بیست تومان) و قیمت فروش دلار آمریکا ۲۸,۴۵۰(بیست و هشت هزار و چهارصد و پنجاه تومان) اعلام شد. همچنین براساس اعلام صرافی بانک ملی ایران قیمت خرید یورو ۳۱,۳۲۰(سی و یک هزار و سیصد و بیست تومان) و قیمت فروش یورو ۳۳,۷۵۰(سی و سه هزار و هفتصد و پنجاه تومان) بوده است. قیمت دلار در بازار آزاد دیروز نیز با ۳,۳۵۴ تومان کاهش، ۲۷,۵۴۹ تومان معامله شد. در طی معاملات دیروز، ۳۰,۹۰۶ تومان بیشترین قیمت و ۲۷,۵۴۵ تومان کمترین قیمت ثبت شده برای دلار است. به نظر می‌آید بازار توان صعود بیشتر در کانال ۳۰ هزار تومان را نداشت. بازار ارز در یک معادله اخبار در روزهای اخیر قرار گرفته بود؛ مشخصا ۴ خبر مثبت بنیادی وجود دارد.

۱- شفاف‌سازی در بازار ارز باعث شد تا همه نسبت به حجم عرضه و تقاضا در بازار روشن باشند. همچنین میزان مداخله بازارساز می‌تواند نشان دهد که نرخ در روزهای آینده افزایشی خواهد بود یا خیر.

۲- تقاضایی در بازار متشکل برای دلار وجود ندارد. مثلا دیروز ۷۵ میلیون دلار در بازار متشکل عرضه شد، اما کمتر از یک میلیون دلار خریدار وجود داشت. این یعنی، صرافی‌ها کاملا به این نتیجه رسیده‌اند که در بالای قیمت ۳۰ هزار تومان، دست به خرید نزنند. این خبر بنیادی نیز می‌تواند برای خریداران خرد قابل توجه باشد.

۳- یک مقام وزارت خارجه اعلام کرد که دستاورد عبدالناصر همتی از سفر به عراق مثبت بوده است. ترجمه این خبر آن است که بازار ارز احتمالا از سمت عرضه، باید منتظر آزادسازی ۵.۵ میلیارد دلار باشد. اگرچه این دلارها احتمالا از عراق نمی‌رسد، اما می‌تواند به معنی رهایی منابع ارزی بانک مرکزی از نرخ ۴۲۰۰ تومان باشد.

۴- اخبار مربوط به انتخابات آمریکا قرار دارد. چینش اخبار در برابر انتخابات آمریکا، به نظر کارساز شده و توانسته بازار ارز را از تقاضای بالا، حداقل به شکل مقطعی خلاص کند.

بازدید اپلیکیشن 82 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

ماجرای صادرات خودروهای ایرانی به اسپانیا چیست؟ ماجرای صادرات خودروهای ایرانی به اسپانیا چیست؟
اقتصادی
در چند روز اخیر گمرک آماری از صادرات خورو منتشر کرد که منشا تعجب بسیاری از مردم شد. در حالی که باور درست عمومی این است که خودرو‌های داخلی که کیفیت پایینی دارند و از عمر جوان‌ترین مد‌ل‌های آن‌ها در خط تولید بیش از بیست سال می‌گذرد، بعید است بازاری…...
افت چهار تا ۴۰میلیونی قیمت خودروهای پرتیراژ افت چهار تا ۴۰میلیونی قیمت خودروهای پرتیراژ
اقتصادی
خودروها در هفته جاری افت قیمت چهار تا ۴۰ میلیون تومانی را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند و تنها تیبا ۲ معمولی بدون تغییر قیمت در بازار داد و ستد شد. پراید ۱۳۱ هفته گذشته تا یک قدمی ۱۰۰ میلیون تومان کاهش یافت، تا زمینه رسیدن قیمت این خودرو…...
قیمت دلار به کمتر از ۲۰هزار تومان می‌رسد؟ قیمت دلار به کمتر از ۲۰هزار تومان می‌رسد؟
اقتصادی
یک کارشناس بانکی معتقد است نرخ واقعی دلار در ایران باید بین ۱۸ تا ۲۲ هزار تومان باشد و بانک مرکزی و دولت باید با ایجاد تمهیداتی روند کاهشی نرخ دلار تا رسیدن به این کانال را ادامه دهند. سید کمال سید علی، کارشناس اقتصادی، در رابطه با تحولات اخیر…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید