یک نماینده مجلس چقدر حقوق می‌گیرد؟

سیاسی
یک نماینده مجلس چقدر حقوق می‌گیرد؟

بخشهای مهم گزارش خبرگزاری تسنیم درباره حقوق نمایندگان مجلس را برایتان انتخاب کردیم:

* رقم‌ها متفاوت است. از فیش حقوقی که نشان می‌دهد دریافتی نماینده بیش از ۳۰ میلیون تومان است تا برخی نمایندگان که در پاسخ می‌گویند: “نمی‌دانم رقم دقیق دریافتی‌ام چقدر است”. به عنوان مثال حسن لطفی نماینده رزن در مجلس شورای اسلامی در آذرماه ۹۶ در گفت‌وگو با یکی از سرانه‌های رسمی کشور گفته بود که در سال ۹۶ حقوق نمایندگان به ۷ میلیون تومان رسیده است، البته بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری باید حقوق نمایندگان هم‌تراز با وزرا باشد که بیش از ۱۰ میلیون تومان دریافتی ماهانه‌شان است.وی همچنین گفته بود: حقوق نمایندگان در سال ۹۵، چهار میلیون و ۴۸۰ هزار تومان بود که برای تامین هزینه‌های دفاتر نمایندگان پنج میلیون تومان مازاد واریز می‌شد. بعد از اعتراض نمایندگان به این میزان حقوق دریافتی، ۴۶ درصد دریافتی‌ها افزایش پیدا کرد.

* محمود صادقی نماینده مردم تهران در این باره می‌گوید: «کل دریافتی نمایندگان حدود ۱۷ تا نهایت ۲۱ میلیون است. این را هم در نظر بگیرید که این رقم از هزینه دفتر نمایندگی تا عبور و مرور و مسکن و سفرها و هزینه‌های مختلفی است که نمایندگان هر ماه می‌پردازند و گاهی این‌طور مطرح می‌شود که یک نماینده ۲۱ میلیون تومان حقوق می‌گیرد و می‌گذارد در جیبش که این‌طور نیست. اصلا در مقایسه با مسئولان دولتی که خودرو و راننده و خیلی امکانات دیگر در اختیار دارند، شاید این رقم آن‌چنان بالا نباشد؛ یعنی حتی نماینده اگر بخواهد وظیفه نمایندگی‌اش را به‌درستی انجام دهد، به رقمی بالاتر از اینها نیاز دارد».

* جدیدترین اطلاعی که از مبلغ دریافتی نمایندگان در دست است، مربوط به سخنان محمد دهقان عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس است که مهرماه سال ۹۷ در برنامه پایش مطرح کرد: “میزان حقوقی که نمایندگان دریافت می‌کنند با هم تفاوت دارد، به طور مثال من که چهار دوره نماینده مجلس هستم، ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیرم. نمایندگان فیش حقوقی دیگری هم دارند که هزینه نمایندگی است و مربوط به امور دفاتر در شهرستان ها می‌شود که آن فیش از ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومان به طور ماهانه متغیر است. یعنی به طور متوسط هر نماینده ماهی ۲۰ تا ۲۵ میلیون برای خود و هزینه دفاتر دریافتی دارد”.
وی گفته بود: هر نماینده در هر دوره که وارد مجلس شود اگر تقاضای وام ضروری یا مسکن کند مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان وام بدون سود به وی تعلق می‌گیرد. در صورت تقاضا و موافقت رئیس مجلس به این وام از ۳۰ تا ۵۰ میلیون اضافه می‌شود. برای خودرو هم در هر دوره وام ۵۰ میلیون بدون سود به هر نماینده تعلق می‌گیرد.

* اگر بخواهیم تنها حقوق نمایندگی را در سه سال دوره گذشته مجلس دهم در نظر بگیریم، این ارقام میرسیم: سال ۹۵: ۴ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان. سال ۹۶: ۷ میلیون تومان. سال ۹۷: ۸ میلیون و ششصد هزار تومان. سال ۹۸: ۱۰ میلیون تومان.
اگر متوسط این ارقام را در نظر بگیریم به عدد حدود ۳۰ میلیون تومان میرسیم که متوسط در این ۴ سال ماهی ۷ میلیون و پانصد هزار تومان می‌شود. اگر این رقم را در ۴۸ ماه دوران نمایندگی ضرب کنیم، متوجه میشویم که تنها حقوق نمایندگی یک نماینده مجلس طی چهارسال حدود ۳۶۰ میلیون تومان می‌شود. البته این بجز دریافتی‌های دیگر وکلای ملت است که به اذعان خودشان صرف امور نمایندگی می‌شود.
اگر در نظر بگیریم که یک نماینده مجلس در طی این ۴ سال هیچ خرج دیگری نداشته باشد و کل این پول را پس‌انداز کند، پس از دوران نمایندگی خود سرمایه ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومانی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید