‌یک دست و یک دنده شکسته، چقدر دیه می‌گیریم؟

اجتماعی
‌یک دست و یک دنده شکسته، چقدر دیه می‌گیریم؟

روزنامه هفت صبح، مصطفی آرانی| پاسخ به سوالاتی درباره کتک زدن همسر و طلاق، پس گرفتن لاشه چک و جاساز کردن مواد مخدراین هفته به چهار سوال مطرح شده توسط مخاطبان سایت دادراه پاسخ خواهیم داد:

سوال یک: همسرم اهل کتک زدن است. پرده گوشم را پاره کرده. رفتم پزشکی قانونی و الان مدرک دارم. ولی هنوز مردد هستم که شکایت بکنم یانه. چون پول دیه ندارد و از طرفی زندان هم نمی‌خواهم برود. با این حال طلاقم هم نمی‌دهد و از طرفی بخواهم زندگی هم بکنم چه تضمینی هست که بدتر نکند؟ چه کنم که یا طلاق بگیرم یا با امنیت با او زندگی کنم؟

پاسخ: برای طلاق گرفتن از او می‌توانید مدعی شوید که دچار عسر و حرج شوید و برای زندگی با امنیت با او، از ایشان به اتهام ضرب و جرح طرح شکایت کنید و سپس در کلانتری و یا دادگاه در قبال اخذ تعهد اعلام رضایت کنید.

سوال دو: یک چک نزد یک فروشنده داشتم که در متن چک نوشته بودم بابت تضمین بدهی. کل مبلغ بدهی 18 میلیون بود اما ایشان چک 200میلیونی بابت تضمین از من گرفت و بعد از مدتی به اجرا گذاشت و اجراییه و حکم جلب من را گرفت. من هم طبق بند ب ماده 23 قانون چک درخواست ابطال اجراییه دادم که موافقت شد و اجراییه ابطال شد و من از اجرای احکام نامه گرفتم حسابای مسدود خودم را باز کردم.

ولی لاشه چک پیش طرف مانده و رفته دوباره دادخواست مطالبه وجه کرده است اما ایشان آن 18 میلیون طلبش را از دوست من که معرف من بوده طی یک فقره چک دریافت کرده است و دوستم حاضر به شهادت است که بدهی من را به ایشان پرداخت کرده است. حالا با توجه به مدارک و شواهد من می‌توانم دادخواست استرداد لاشه چک بدهم؟ در کل من چطور می‌توانم لاشه چک را از او بگیرم که بتوانم رفع اثر کنم؟ ضمن اینکه الان سه سال و دو ماه از زمان برگشت چک گذشته است.

پاسخ: هم می‌توانید در جلسه اول رسیدگی و یا قبل از آن دعوی متقابل استرداد لاشه چک را مطرح کنید و هم علیه ایشان طرح شکایت خیانت در امانت کنید.

سوال سه: چگونه ثابت کنیم شخصی با جاساز کردن مواد مخدر در خانه یا وسایل ما برایمان پاپوش درست کرده است؟

پاسخ: در این زمینه مسائلی مثل شهادت شهود، اقرار، سند، فیلم دوربین‌ها و… به شما کمک خواهد کرد.

سوال چهار: چند وقت پیش درگیر شدیم. طرف مقابل خواهر من را کتک زده و من طرف را زدم. دست و یک دنده شکسته است. می‌خواستم بدانم چقدر دیه می‌آید یا مساوی می‌شود؟

پاسخ: نیاز به بررسی پزشکی قانونی دارد.

دوشنبه هر هفته ‌ به پرسش‌های حقوقی شهروندان پاسخ می‌دهیم. شما هم می‌توانید سوالات خود را به دو نشانی الکترونیکی زیر یا پیامک 09202001707 ارسال کنید:
PR@7Sobh.com
mo.masjedi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید