یک‌میلیارد دوز واکسن اضافی کرونا در انبار کشورهای پولدار

یک‌میلیارد دوز واکسن اضافی کرونا در انبار کشورهای پولدار

«پویش یک» که برای رساندن عادلانه واکسن کرونا به تمام مردم جهان تلاش می‌کند، روز جمعه با انتشار گزارش خود از کشورهای پولدار چون آمریکا و بریتانیا خواست به جای انبار کردن صدها میلیون دوز واکسن اضافی آن را در اختیار مردم فقیر قرار دهند. به گفته سازمان‌دهندگان این پویش، هر چه واکسن کرونا دیرتر به مردم و کشورهای فقیرتر برسد، به همان اندازه تلاش پولدارهای جهان برای چیره شدن بر آن ناکام می‌ماند و رمز پیروزی در مبارزه با شیوع کرونا، رسیدن واکسن به چهار گوشه دنیاست.

پویش یک با بررسی میزان تولید واکسن کرونا در پنج تولیدکننده بزرگ فایزر، مدرنا، آسترازنکا، جانسن اند جانسن و نوواوکس به این نتیجه رسید کشورهای آمریکا، بریتانیا، ژاپن، کانادا، اتحادیه اروپا و استرالیا تا امروز بیش از سه میلیارد دوز واکسن کرونا سفارش داده و ذخیره کرده‌اند؛ حدود یک میلیارد دوز بیش از میزان لازم برای دو نوبت واکسن زدن به جمعیت تقریبی ۲.۰۶ میلیارد نفری این کشورها.

همزمان سازمان بهداشت جهانی از کشورهایی که واکسن بیش از نیاز در اختیار دارند خواست این واکسن‌ها را یکجانبه بذل و بخشش نکنند، بلکه آن را در دسترس برنامه جهانی کوواکس قرار دهند تا زودتر به دست نیازمندان برساند. تا روز پنجشنبه نزدیک به ۱۸۵ میلیون نفر در حدود ۸۰ کشور فرآیند تزریق واکسن کرونا را آغاز کرده‌اند.

بازدید اپلیکیشن 14 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

پاسخ دهید