یادداشت شفیعی کدکنی برای زادروز هوشنگ ابتهاج

فرهنگی
یادداشت شفیعی کدکنی برای زادروز هوشنگ ابتهاج

محمدرضا شفیعی‌کدکنی به مناسبت فرا رسیدن شاعر معاصر هوشنگ ابتهاج یادداشتی منتشر کرده است و معتقد است آن‌هایی که بوطیقای حافظ را به نیکی می‌شناسند از شعر سایه سرمست می‌شوند.

به گزارش خبرآنلاین، محمدرضا شفیعی کدکنی، شاعر،‌ مدرس و پژوهشگر به مناسبت فرارسیدن زادروز هوشنگ ابتهاج، شاعر و غزل‌سرای معاصر، امروز( چهارشنبه ششم اسفند) یادداشتی را در صفحه شخصی اینستاگرام خود منتشر کرد. محمدرضا شفیعی‌کدکنی در این یادداشت نوشته است:

«سایه آینه‌دار غم‌ها و شادی‌های انسان عصر ما

شعر سایه استمرار بخشی از جمال‌شناسی شعر حافظ است. آن‌هایی که بوطیقای حافظ را به نیکی می‌شناسند از شعر سایه سرمست می‌شوند. از لحظه‌ای که خواجه شیراز دست به آفرینش چنین اسلوبی زده است و مایه حیرت جهانیان شده است تا به امروز شاعران بزرگی کوشیده‌اند در فضای هنر او، پرواز کنند و گاه در این راه دستاوردهای دلپذیری همه داشته‌اند. اما با اطمینان می‌توانم بگویم که از روزگار خواجه تا به امروز هیچ شاعری نتوانسته است به اندازه سایه در این راه موفق باشد. این سخن را از سر کمال اطلاع و جستجو در تاریخ ادبیات فارسی می‌نویسم و به قول قاتلش: می‌گویم و می‌آیمش از عهده برون.

سایه در عین بهره‌وری خلاق از بوطیقای حافظ، همواره در آن کوشیده است که آرزوها و غم‌های انسان عصر ما را در شعر خویش تصور کند، برخلاف تمامی کسانی که با جمال‌شناسی حافظ به تکرار و سخنان او و دیگران پرداخته‌اند.

سایه بی‌آنکه مدعی خلق جهانی ویژه خویش باشد، آینه‌دار غم‌ها و شادی‌های عصر ماست و اگر کسانی باشند که بر باد رفتن آرزوهای بزرگ انسان عدالت‌خواه قرن بیستم را با تمام وجود خود تجربه کرده باشند، وقتی از زبان سایه می‌شنوند: چه جای گل که درخت کهن ز ریشه بسوخت /از این سموم نفس کش که در جوانه گرفت.

همدلی‌شان با سایه کم از همدلی دردمندان دوره «امیر مبارزالدین» با خواجه شیراز نیست آنجا که فرمود: از این سموم که بر طرف بوستان بگذشت/ عجب که بوی گلی هست و رنگ یاسمنی.

آنچه هنر سایه را در برابر تمام غزل‌سرایان بعد از حافظ امتیاز بخشیده همین است که او ظرایف بوطیقای حافظ را در خدمت تصویرگری بهارها و زمستان‌های تاریخی انسان درآورده است و در این راه سرآمد همه اقران خویش در طول این هفتصد سال بوده است. می‌بینید که بدین گونه سایه در جهان ویژه خویش یکی از نوادر قرون و اعصار است.

بازدید اپلیکیشن 31 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

شهاب حسینی:با پلنگ‌های خیابان چه کنیم! شهاب حسینی:با پلنگ‌های خیابان چه کنیم!
فرهنگی
برترین‌ها: شهاب حسینی که در قسمت جدید برنامه همرفیق میزبان میترا حجار بود، هنگامی که وی درباره نجات فک خزری از خطر شکار و انقراض صحبت می‌کرد از وی پرسید با پلنگ‌های داخل خیابان چه کنیم!...
هفت نکته که باید درباره حمید معصومی‌نژاد بدانید هفت نکته که باید درباره حمید معصومی‌نژاد بدانید
فرهنگی
*** شماره یک | حمید معصومی‌نژاد خبرنگار صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است که در رم کار می‌کند. او دانشجوی پزشکی بوده و در جنگ ایران و عراق هم شرکت داشته. در سال ۶۸ قصد داشت برای ادامه تحصیل به آمریکا مهاجرت کند ولی به علت مشکل ویزا به…...
حاتمی‌کیا واسطه آزادی ۴ هواپیماربا شد حاتمی‌کیا واسطه آزادی ۴ هواپیماربا شد
فرهنگی
مهر نوشت: با درخواست و پیشنهاد ابراهیم حاتمی‌کیا، ۴ هواپیماربای پرواز اهواز-بندرعباس بعد از ۲۰ سال عفو و از زندان آزاد شدند. با موافقت رییس قوه قضاییه با درخواست و پیشنهاد ابراهیم حاتمی کیا، ۴ هواپیماربای پرواز اهواز – بندرعباس به مناسبت میلاد امام زمان (عج) بعد از ۲۰ سال…...

پاسخ دهید