دانلود اپلیکیشن هفت صبح

گزارش مرکز پژوهش‌ها درباره طرح پرحاشیه صیانت از حقوق کاربران اینترنت

اجتماعی
گزارش مرکز پژوهش‌ها درباره طرح پرحاشیه صیانت از حقوق کاربران اینترنت

مرکز پژوهش‌های مجلس تلاش کرده ابهامات مطح شده درباره طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنت را شفاف‌سازی کند. آنها در پاسخ به این سوال که چرا باید طرح در قالب اصل هشتاد و پنجم مورد بررسی قرار گیرد، پنج دلیل آورده‌اند:

۱- ابعاد فنی و کارشناسی طرح بالاست و از پیچیدگی زیادی برخوردار است؛ ۲- ذی نفعان زیادی دارند؛ ۳- با ۸۵ ای شدن امکان مداخله مستقیم نظرات مردم و کارشناسان در قانونگذاری فراهم می شود ولی در غیر آن این امکان فراهم نمی شود؛ ۴- امکان قانونگذاری با کیفیت بهتر فراهم می شود؛ ۵- متن نهایی قانون دائمی نمی شود، بلکه موقت خواهد بود سه تا پنج سال) و در نتیجه امکان اصلاح بیشتری برای قانون دائمی خواهد داشت

در اطلاعیه منتشر شده، به سایر سوالات و ابهامات هم تلاش کرده‌اند، پاسخ دهند

 آیا با تصویب این طرح، تبلیغات کسب‌وکارهای داخلی در سکوهای خارجی ممنوع خواهد شد؟

خیر؛ در طرح تصریح شده است که مردم و کسب‌وکارها از ممنوعیت تبلیغات در خدمات پایه کاربردی خارجی غیرمجاز، معاف هستند.

 آیا با تصویب این طرح فعالیت کاربران در شبکه‌های اجتماعی (مسدود شده یا آزاد) تخلف محسوب می‌شود؟

خیر؛ هر خدمت پایه کاربردی که مشابه ای که نیاز مردم را مرتفع سازد (اعم از داخلی یا خارجی) نداشته باشد، اجازه مسدودسازی آن داده نشده است. دولت نیز ملزم شده تا نیازهای اساسی کشور در زمینه خدمات پایه کاربردی را برطرف نماید.

 آیا با تصویب این طرح واتساپ، اینستاگرام، گوگل و سایت‌های پرمراجعه خارجی که توسط کسب‌وکارها مورد استفاده قرار می‌گیرد، فیلتر خواهد شد؟

خیر هیچکدام فیلتر نمی شوند چون هیچ نمونه جایگزینی ندارد همچنین برای بازاریابی بین المللی و جهانی سازی محتواهای فاخر ایرانی به استفاده از این سرویس ها نیاز داریم.

 آیا با تصویب این طرح استفاده از فیلترشکن ممنوع خواهد شد؟

اصل استفاده از فیلترشکن در این طرح ملاحظه شده و پیشنهاد شده ضوابط آن توسط کمیسیون عالی تنظیم گر تعیین شود.

آیا با تصویب این طرح توزیع فیلترشکن توسط افراد جرم محسوب خواهد شد؟

خیر؛ بنابر ماده ۳۳ طرح، صرفاً فعالیت تجاری به منظور کسب درآمد و انتشار عمده فیلترشکن‌ها آن هم تنها در موارد غیر مجاز بنابر تشخیص کمیسیون عالی جرم‌انگاری شده است.

آیا با تصویب این طرح پهنای باند اینترنت کم می‌شود؟

نه لزوماً بلکه به عنوان یک ابزاری برای جایگزینی سیاست مسدود سازی برخی پلت فرم ها اعمال می شود.

 آیا با تصویب این طرح قدرت وزارت ارتباطات کاهش پیدا خواهد کرد؟

خیر؛ تنها اصلاحاتی که پس از تاسیس شورای عالی فضای مجازی لازم بود در ساختار آن وزارتخانه صورت گیرد اجرایی خواهد شد. همانطور که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است وزارت ارتباطات نیز مجری مصوبات شورای عالی فضای مجازی خواهد بود.

آیا با تصویب این طرح ستاد کل نیروهای مسلح بر اینترنت کشور مسلط خواهد شد؟

خیر؛ صلاحیت نیروهای مسلح بر فضای مجازی صرفا به تامین امنیت زیر ساخت های ارتباطی فناوری اطلاعات آن هم زیر نظر مرکز ملی فضای مجازی محدود شده که در واقع در گذرگاه های ایمن مرزی خواهد بود. مضافاً اینکه نیروهای مسلح هیچ حقی در تأمین مصادیق محتوای مجرمانه، خدمات غیرمجاز و تغییر ترافیکی در کشور ندارد.

 

نظر شما در این‌باره چیست؟

بازدید اپلیکیشن 34 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

  1. همه مخالفند، به جز عده‌ای قلیل به‌عنوان پیشنهاددهنده طرح. برای بررسی و رای هم گفته‌اند بقیه امین نیستند یا اطلاع ندارند و برود اصل ۸۵ تا همان پیشنهاددهنده تصمیم بگیرد برای ۸۰میلیون نفر. خب این صحیح نیست. درست نیست وقتی نمی‌توانی دفاع کنی از طرح، بگویی کسی نمی‌فهمد و نتوانی بقیه را قانع کنی

  2. عکس هیچ ربطی به متن ندارد، و پاسخی در خوری به التهابی که به جامعه وارد شد نیست، اما پرسش و پاسخی بودن آن خوب است و به نظر می‌آید برای همه فهم شدنش ساده نویسی شده
    اما
    نوش دارو بعد از مرگ سهراب…
    صدا سیما و مطبوعات داخلی چرا همیشه منتظر واکنش های مخرب شبکه های بیگانه به تصمیمات ملی می‌مانید و آنتی تز آنها میشوید ؟ به جای اینکه صادقانه، صریح و دقیق با مردم سخن بگویید

پاسخ دهید