مرگ فجیع دخترک سه ساله در مطب دندانپزشکی

اجتماعی
مرگ فجیع دخترک سه ساله در مطب دندانپزشکی

مرگ روناک کودک سه ساله اراکی و به کما رفتن امیر علی که قصور دندانپزشک آن منجر به این حادثه شد، واکنش‌های مختلف مردمی را در پی داشت.

چندی پیش در شهر اراک دختربچه‌ای به نام روناک برای درمان دندان خود به دندانپزشکی مراجعه می‌کند، طبق گفته اظهارات مادر روناک، در زمان انجام درمان دندان روناک خون دماغ می‌شود، از دکتر خواسته‌ است اجازه دهد خون بینی روناک قطع شود، اما او گفت نیازی نیست، در این زمان سه نفر از دستیاران پزشک دست و پاهای او را می‌گیرند تا از جایش تکان نخورد، پنبه لوله‌ای را در بینی روناک می‌گذارند و در این زمان او شروع به خونریزی از بینی می‌کند.
هیچ امکانات و وسیله‌ای برای احیا نبود، تمام صورت و بدن روناک کبود شده بود، چشمانش تکان نمی‌خورد، در این زمان پزشک پنبه لوله‌ای را از بینی او خارج کرده و حجم زیادی از خون از بینی روناک خارج می‌شود.

روناک تا یک هفته سطح هوشیاری‌اش کم بود و پس از گذشت یک هفته به کمای مطلق می‌رود و سطح هوشیاری او به صفر می‌رسد و جان خود را از دست می‌دهد، قصور دندانپزشکی که در شهریورماه امسال روناک را در آستانه تولد سه سالگی به دست مرگ سپرد، بهمن ماه امسال امیرعلی را هم به کما برد.

از روناک تنها یادی و قاب عکسی بر دیوار مانده است، دخترک شیرین زبانی که منتظر فوت کردن جشن سه سالگی بود اما نمی‌دانست درد دندان قرار است فرشته جانش شود، امروز خاطراتش آتشی بر جان پدر و مادرش است.

خطاهای پزشکی تهدیدی برای رفاه و سلامتی بیمار است و نباید اتفاق بی‌افتد؛ این واقعه نباید دوباره تکرار شود، چنین موردی کیفیت مراقبت ارائه شده را دستخوش تغییر قرار می‌دهد، ممکن است بیشتر خطاهای پزشکی صدمات کمی به انسان بزنند، ولی بعضی از آنها منجر به زیان‌های جبران ناپذیر و عواقب سنگینی می‌شوند.

قاسم صادقی رئیس اداره دندان پزشکی وزارت بهداشت در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: همکاران دندانپزشک در شهر اراک در هنگام درمان ۲ بیمار خردسال متوجه خونریزی بینی فرد می‌شوند که برای بند آمدن خون یک تامپتون در مجاری بینی آن می‌گذارند و این مسئله باعث شد تا خون به داخل حلق کودک برود و همین مسئله باعث خفگی آن شود.

وی ادامه داد: هنگامی که بینی کودک دچار خونریزی می‌شود، بر اساس دستور العمل باید کار درمان متوقف می‌شد، اما این کار انجام نشده است و همکار دندان پزشک اقدام به ادامه درمان کودک می‌کند.

رئیس اداره دندان پزشکی وزارت بهداشت تاکید کرد: متاسفانه یکی از کودکان در همان جا فوت می‌کنند و فرد دیگر به کما می‌رود و پس از یک هفته جان خود را از دست می‌دهد.

صادقی گفت: وزارت بهداشت منتظر نظر پزشکی قانونی است و مقامات قضایی و دانشگاه علوم پزشکی در این مسئله ورود پیدا کرده است و اگر قصوری در این زمینه از سوی دندانپزشک رخ داده باشد وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی اراک و مراجع قضایی با فرد خاطی به شدت برخورد می‌کند و به طور کلی ما و دانشگاه به دنبال احقاق حق خانواده کودک فوت شده و در کما رفته هستیم.

عباس قاسمی دادستان اراک اظهار کرد: در حال حاضر پرونده‌ای در این رابطه در شعبه یک بازپرسی اراک تشکیل شده است و رسیدگی به موضوع در دستور کار قرار گرفته است؛ دستگاه قضا منتظر اعلام نظر سازمان نظام پزشکی استان در رابطه با ابعاد این پرونده است.

دادستان اراک گفت: دستور پلمب مطب پزشک صادر شده است و تا اطلاع ثانوی از فعالیت پزشک ممانعت به عمل آمده است.

وظیفه اخلاقی تمام کارکنان سیستم بهداشتی و درمانی ایجاب می‌کند که خطاها را برای ارتقای ایمنی بیمار گزارش کنند لذا گزارش خطاهای حرفه‌ای برای ارتقای امنیت بیمار، امر اساسی و یک فعالیت ضروری محسوب می‌شود چرا که از طریق گزارش خطا، می‌توان انواع خطاها را با افراد دست اندکار مراقب سلامت در میان گذاشت و شیوه پیشگیری از وقوع مجدد آنها را آموزش داد.

علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در خصوص قصور پزشکی قانون مصوب وجود ندارد و این اتفاقات مربوط به صنف است؛ در این موارد سازمان نظام پزشکی به عنوان صنف پزشکی مربوطه به جریان ورود پیدا کرده است و پس از بررسی‌های لازم به صورت تخصصی تشخیص می‌دهد که قصور پزشکی رخ داده است یا خیر و در صورت تشخیص قصور میزان آن را تعیین و اعلام می‌کند.

در صورتی که قصوری رخ دهد و شکایتی از سوی اشخاص نسبت به یک پزشک مطرح شود، ابتدا نظام پزشکی و سبب دادگاه به موضوع ورود پیدا می‌کند و پس از تعیین کارشناس و صدور نظریه رأی را صادر می‌کنند.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ممکن است به قصور پزشکی در قانون اشاره شده باشد، اما جزئیات آن به عنوان یک تعهد شغلی حساب می‌شود و پزشک معالج باید کار خود را با دقت تمام انجام دهد و در صورت رخ دادن قصور پزشکی برخورد با آن پزشک خاطی به عهده سازمان نظام پزشکی است.

مرگ روناک کودک ۳ ساله اراکی و به دنبال آن به کما رفتن امیر علی که قصور دندانپزشک خاطی که منجر به این حادثه شد، واکنش‌های مختلف مردمی را در پی داشت و مردم خواستار رسیدگی و برخورد جدی و قانونی با پزشکان متخلف شدند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

بازدید اپلیکیشن 437 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

چرا سردار همدانی نام خانوادگی فرزندانش را تغییر داد؟ چرا سردار همدانی نام خانوادگی فرزندانش را تغییر داد؟
اجتماعی
مهر نوشت: حمید حسام در مراسم رونمایی از کتاب جدید خود گفت: سردار همدانی نام خانوادگی فرزندان خود را تغییر داده بود و تا روز شهادت ایشان، همکاران فرزندش نمی‌دانستند او فرزند شهید همدانی است. نشست بررسی ساختار و تدوین کتب خاطرات شهدای مدافع‌ حرم با محوریت کتاب «خداحافظ سالار»…...
اخاذی ۱۰۰ میلیون تومانی از یک زن و انتشار تصاویر خصوصی اخاذی ۱۰۰ میلیون تومانی از یک زن و انتشار تصاویر خصوصی
اجتماعی
پلیس فتا استان هرمزگان متهمان به اخاذی یک میلیارد ریالی از یک زن و انتشار تصاویر خصوصی برای انتقام‌جویی به واسطه گروه واتساپی و مزاحمت‌های تلفنی را دستگیر کرد. به گزارش ایرنا؛ با مراجعه خانمی ۳۹ ساله از شهرستان بندرعباس و طرح شکایتی با موضوعات تهدید و اخاذی، انتشار تصاویر…...
دستگیری عامل اسیدپاشی روی چند دختر در همدان دستگیری عامل اسیدپاشی روی چند دختر در همدان
اجتماعی
فرمانده انتظامی استان همدان از دستگیری عامل اسید پاشی در همدان خبر داد. به‌گفته سردار کامرانی صالح عوامل انتظامی در یک عملیات سریع فردی که در شهر همدان اقدام به اسید پاشی کرده بود را دستگیر و برای ادامه بازجویی تحویل پلیس آگاهی دادند. شامگاه جمعه پس از دریافت اخباری…...

نظرات کاربران

  1. عوارض ، جزو لاینفک کار پزشکی است. با اینکه گاهی این عوارض باعث عواقب ناگواری می شود و احساسات افراد جامعه را جریحه دار می کند اما باید توجه داشت که همه پزشکان هم اخلاقا و هم قانونا تلاش می کنند تا حد امکان عوارض پزشکی به حداقل برسد. مسلما دانش و تجربه هر پزشک هم مثل سایر رشته ها با هم متفاوت است. اما طرح این مساله از روی احساسات که هیچ عوارض و اتفاق ناگواری نباید پیش بیاید با اینکه خواست همه است اما عملا غیر ممکن است. متاسفانه کار پزشک با جان آدمی است و عارضه جانی گاهی قابل جبران نیست

  2. اگر عوارض جزء لاینفک کار پزشکی است، پس اخراج و تعلیق کار آنها نیز باید مانند عوارض باشد، اونوقت میشه فهمید که آیا واقعا عوارض پیش می آید یا نه، متاسفم آقای دکتر، مطمئن هستم اگر برای فرزند خودتان(اگر داشته باشید) این مورد رخ می داد، دوباره همین جوری از پزشکان دفاع نمی کردید😠😠😠

پاسخ دهید