تایید نقش بن‌سلمان در قتل خاشقچی توسط آمریکا

سیاسی
تایید نقش بن‌سلمان در قتل خاشقچی توسط آمریکا

گزارشی که دولت آمریکا درباره قتل جمال خاشقچی، منتقد سعودی منتشر کرده نشان می‌دهد این ترور با دستور مستقیم «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی انجام شده است. این گزارش که دفتر اطلاعات ملی آمریکا آن را منتشر کرده می‌گوید «محمد بن سلمان» مجوز عملیاتی برای «دستگیری» یا «قتل» جمال خاشقچی را صادر کرده است.

در بخشی از این گزارش آمده است: «ارزیابی ما این است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی مجوز انجام عملیاتی در استانبول ترکیه برای دستگیری یا قتل روزنامه‌نگار سعودی، جمال خاشقچی را صادر کرد. ارزیابی ما بر این اساس قرار دارد که ولیعهد سعودی از سال ۲۰۱۷ کنترل تصمیم‌گیری‌ها در پادشاهی عربستان سعودی را به دست گرفته است.»

گزارش آمریکا تصریح دارد «ولیعهد سعودی، خاشقچی را تهدیدی مستقیم برای پادشاهی عربستان می‌دید و از اقدامات خشن برای ساکت کردن او حمایت می‌کرد.»

در بخشی از این گزارش از افرادی که به نیابت از محمد بن‌سلمان در قتل خاشقچی ایفای نقش کرده‌اند نام برده شده است. در این گزارش آمده است: «ما اطمینان قوی داریم که افراد زیر به نیابت از بن‌سلمان اقدام به صدور دستور قتل خاشقچی کردند و یا به طرق دیگر در قتل او همدستی کرده و یا مقصر هستند:

سعود القحطانی

ماهر مطرب

نائف العریفی

محمد الزهرانی

منصور اباحسین

عبدالعزیز الهوساوی

ولید عبدالله الشهیری

خالد العتیبه

فهد شبیب البلوی

مشعل سعد البستانی

ترکی الشهیری

مصطفی المدنی

احمد زاید عسیری

عبدالله محمد الهرینی

یاسر خالد السالم

ابراهیم السلیم

صلاح الطبیعی

محمد العتیبی

دولت آمریکا بعد از انتشار این گزارش اعلام کرد علیه ۷۶ مقام عربستان سعودی محدودیت‌های روادید صادر کرده است. وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد  علیه ۷۶ تبعه سعودی که گمان می‌رود اقدام به تهدید مخالفان حکومت در خارج از مرزهای این کشور کرده‌اند محدودیت‌هایی برای صدور روادید در نظر گرفته است.

منابع خبری علاوه بر این گفته‌اند وزارت خزانه‌داری آمریکا قصد دارد تحریم‌هایی را علیه برخی مقامات سعودی که در این قتل دست داشته‌اند اعمال کند. با وجود این، مقام‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته‌اند ولیعهد عربستان سعودی علی‌رغم صدور دستور قتل جمال خاشقچی مشمول تحریم‌های جدید نخواهد شد.

بازدید اپلیکیشن 23 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

۳سال زندان برای احمق نامیدن رئیس‌جمهور حامی ترامپ ۳سال زندان برای احمق نامیدن رئیس‌جمهور حامی ترامپ
سیاسی
در حکمی نادر، یک نویسنده لهستانی به اتهام توهین به رئیس‌جمهوری این کشور در شبکه‌های اجتماعی، به سه سال زندان محکوم شده است. جاکوب زولچیک در ماه نوامبر در یک پست فیسبوکی از آندری دودا، رئیس‌جمهوری لهستان، انتقاد کرده و او را  را «احمق» خوانده بود. توهین به رهبران دولت…...
بیانیه آژانس انرژی اتمی درباره غنی‌سازی ۶۰ درصد بیانیه آژانس انرژی اتمی درباره غنی‌سازی ۶۰ درصد
سیاسی
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شامگاه چهارشنبه اعلام کرد که ایران تقریبا مقدمات آغاز غنی‌سازی اورانیوم تا خلوص ۶۰ درصد در سایت هسته‌ای نطنز را تکمیل کرده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین افزود: «ایران قصد دارد ۱۰۲۴ سانتریفیوژ IR-1 به سایت هسته‌ای زیر زمینی خود اضافه کند.» آژانس بین‌المللی انرژی…...
آیت‌الله مکارم‌شیرازی در بیمارستان بستری شد آیت‌الله مکارم‌شیرازی در بیمارستان بستری شد
سیاسی
آیت‌الله مکارم شیرازی به علت ضعف بدن، در یکی از بیمارستان های تهران بستری شد. ترابعلی دولتمند رئیس دفتر این مرجع تقلید، از بهبود نسبی حال عمومی آیت الله العظمی مکارم خبرداد و گفت: با صحبتی که امروز با همراهان ایشان داشتیم خوشبختانه خبرهای خوبی از روند درمانی ایشان کسب…...

پاسخ دهید