گزارشی درباره‌ قیمت بلیت هواپیما از تهران به استانبول و…

اقتصادی
گزارشی درباره‌ قیمت بلیت هواپیما از تهران به استانبول و…

روزنامه هفت صبح، گروه بازار | ‌قیمت بلیت هواپیما به نزدیک‌‌ترین و در دسترس‌ترین مقصد خارجی، یعنی ترکیه حداقل سه میلیون تومان است. رفت و برگشت هوایی به استانبول خودش تنهایی در بهترین حالت برای هر نفر حدود شش میلیون تومان آب می‌خورد. قیمت بلیت هواپیمای تهران- استانبول در شرکت‌های خارجی به هفت میلیون و ۱۹۳هزار تومان هم می‌رسد و در مسیر‌های دیگر قیمت‌‌ها می‌تواند خیره‌کننده باشد. مثلا در حالی که کف قیمت بلیت یک‌طرفه هواپیما از تهران تا پاریس شش میلیون و ۳۰۰هزار تومان است، در شرایطی خاص، پرواز تهران- پاریس می‌تواند برای هر نفر به پول ما ۸۵میلیون تومان آب بخورد. هفت‌صبح این گزارش را از سایت فرارو به امانت گرفته است.

‌قیمت بلیت هواپیما در مسیر تهران- استانبول
پرواز تهران به استانبول ترکیه حدود سه ساعت زمان می‌برد؛ بسته به ایرلاین‌های مختلف امکان دارد این زمان به سه‌ساعت و ۱۵دقیقه تا سه‌ساعت و ۳۰دقیقه افزایش پیدا کند. ایران ایرتور ارزان‌ترین بلیت سفر به استانبول را برای روز پنجشنبه به قیمت دو میلیون و ۸۰۰هزار تومان می‌فروشد.

این پرواز ساعت ۱۹ و ۴۵دقیقه از فرودگاه امام‌خمینی تهران بلند می‌شود و در ساعت ۲۲ و ۳۰دقیقه شب در فرودگاه استانبول به زمین می‌نشیند. اگر بخواهید قبل از رسیدن شب در استانبول باشید، باید بلیت پرواز ساعت ۱۱ و ۴۵دقیقه صبح را بخرید که ۱۴ و ۴۵دقیقه ظهر در استانبول می‌نشیند. قیمت بلیت این پرواز ۱۰۰هزار تومان گران‌تر است. ایران ایرتور ارزان‌ترین بلیت پرواز تهران- استانبول را عرضه می‌کند، اما سقف قیمت آن نهایتا به سه میلیون و ۲۰۰هزار تومان خواهد رسید.

کف قیمت بلیت هواپیما برای پرواز تهران- استانبول در ماهان ایر برای روز پنجشنبه پیش‌رو، سه میلیون و ۴۴۷هزار و ۵۰۰تومان خواهد بود. این پرواز ساعت ۹ و ۳۵دقیقه صبح از تهران بلند می‌شود. حدود یک ربع ساعت قبل، پرواز ترکیش ایرلاین فرودگاه تهران را به مقصد استانبول ترک می‌کند در حالی که مسافرانش بلیت را با قیمت سه میلیون و ۴۶۵هزار تومان خریداری کرده‌اند. به هرحال قیمت بلیت هواپیما به مقصد استانبول ترکیه در پرواز‌های ماهان ایر تا سقف چهار میلیون و ۶۹۶ هزار و ۶۰۰ تومان و قیمت بلیت هواپیمای تهران- استانبول در پرواز‌های ترکیش ایرلاین تا سقف هفت میلیون و ۱۹۳ هزار تومان پیش می‌رود.

هواپیمایی معراج، روز پنجشنبه در ساعت ۱۰ و ۱۵دقیقه صبح، پروازی به مقصد استانبول خواهد داشت که قیمت بلیت آن چهار میلیون و ۳۴۲هزار تومان خواهد بود. یک ربع بعد، هواپیمای قشم ایر تهران را به مقصد استانبول ترک خواهد کرد در حالی که بعضی مسافرانش بلیت آن را با قیمت پنج میلیون و ۳۰۰هزار تومان خریداری کرده‌اند. تقریبا یک میلیون تومان گران‌تر.

قیمت بلیت هواپیما در مسیر تهران- دوبی
پرواز تهران به دوبی تقریبا دو ساعت زمان می‌برد. با انجام تشریفات مخصوص پرواز می‌شود حدود دو ساعت و ۳۰دقیقه. یعنی اگر ساعت هشت صبح روز پنجشنبه تهران را ترک کنید، ساعت ۱۰و ۳۰دقیقه صبح در فرودگاه دوبی به زمین می‌نشینید. قشم ایر در حال حاضر فروشنده یکی از ارزان‌ترین بلیت‌های پرواز تهران- دوبی است که در چنین ساعتی از روز برای هر نفر رقم دو میلیون و ۱۵هزار تومان را دریافت می‌کند. البته این رقم برای مسافران خوش‌شانس است، چون در همان پرواز مسافرانی هستند که بلیت خود را با قیمت دو میلیون و ۵۶۸هزار تومان و حتی سه میلیون و ۶۷۷هزار تومان خریداری کرده‌اند. مسافران بیزینس کلاس همین پرواز احتمالا چهار میلیون و ۶۸۰ هزار تومان هزینه بلیت پرداخت می‌کنند.

هواپیمای ماهان ایر دقیقا در همین ساعت هشت صبح روز پنجشنبه، تهران را به مقصد دوبی ترک می‌کند. سرنشینان آن بلیت خود را در طول هفته با قیمتی بین سه میلیون و ۱۱۳هزار تومان تا چهار میلیون و ۶۸۰هزار تومان خریده‌اند در حالی که مثلا می‌توانستند با خوش‌شانسی بلیت پرواز فلای دوبی را سه میلیون و ۱۷۵هزار تومان بخرند. پرواز‌های فلای دوبی در این مسیر معمولا در دو بازه زمانی ۵۰دقیقه بامداد و ۱۵ و ۱۰دقیقه فرودگاه امام‌خمینی را ترک می‌کنند.

برای افرادی که صبح را زمان مناسب‌تری می‌دانند هواپیمایی امارات این هفته با کف قیمت پنج میلیون و ۶۵۰هزار تومان بلیت فروخته است. بلیت پرواز تهران- دوبی در ترکیش ایر حدود هشت میلیون تومان است. قطر ایرویز گران‌ترین بلیت را در مسیر تهران به دوبی می‌فروشد که سقف قیمت آن ممکن است به ۲۴ میلیون و ۳۲۵ هزار تومان برسد.

قیمت بلیت هواپیما در مسیر تهران- نجف
ارزان‌ترین بلیت پرواز تهران به نجف سه میلیون و ۶۶۷هزار تومان قیمت دارد. با توجه به اینکه مسیر شرکت‌های هواپیمایی متفاوت خواهد بود، این پرواز ممکن است بین یک تا دو ساعت طول بکشد. اگر بخواهید مدت کمتری در هواپیما به‌ سر ببرید باید پرواز‌هایی را جست‌وجو کنید که کف قیمت آن‌ها سه میلیون و ۹۵۶هزار تومان است. فلای دوبی اولین پرواز را در مسیر تهران- نجف انجام می‌دهد. هواپیما‌های این شرکت ساعت ۵۰دقیقه بامداد تهران را ترک می‌کنند و بدون توقف مسافر را در ساعت سه و ۳۵دقیقه صبح در نجف پیاده می‌کنند.

برای خرید بلیت این هواپیما باید ۹میلیون و ۳۷۷هزار تومان پول بدهید. در عوض ارزان‌ترین بلیت مسیر تهران – نجف متعلق به هواپیمایی وارش است که ساعت ۲۱ و ۳۰دقیقه از تهران خارج می‌شود. مسافران این پرواز سه میلیون و ۶۶۷هزار تومان برای خرید بلیت هزینه کرده‌اند. قیمت بلیت هواپیمای قشم ایر برای پرواز ساعت ۱۹ دقیقا همین مقدار است، اما مثلا کسی که بخواهد عصر به نجف برسد باید حداقل سه میلیون و ۸۵۰ هزار تومان برای خرید بلیت هواپیمایی زاگرس در روز پنجشنبه کنار بگذارد.

هواپیمایی تابان بلیت پرواز ساعت ۱۳ و ۱۵دقیقه را حدود سه میلیون و ۸۶۰هزار تومان می‌فروشد. برای انجام پرواز در ساعات صبح یکی از انتخاب‌ها پرواز ۹ و ۵۰دقیقه کاسپین و پرواز کیش ایر در ساعت ۹صبح انجام خواهد شد. برای هر دوی آن‌ها باید چهار میلیون و ۲۰۰هزار تومان پول خرج کنید.

قیمت بلیت هواپیما در مسیر تهران- تورنتو
مسافران ایرانی برای رفتن به تورنتو باید از ایرلاین‌های خارجی بلیت خریداری کنند. هواپیما‌ها معمولا آن‌ها را در تهران سوار می‌کنند، به دوبی می‌برند و پس از تعویض هواپیما روانه تورنتو می‌کنند. ممکن است تعداد دفعاتی که مجبور به تعویض هواپیما شوید، در این سفر به سه مرتبه برسد.

به همین دلیل پرواز تهران – کانادا چیزی حدود ۲۵ ساعت زمان می‌برد. اگر روی ارزان‌ترین بلیت دست بگذارید پس از پرداخت ۱۹ میلیون و ۵۵۰هزار تومان و ۲۶ ساعت نشستن در هواپیما به تورنتو می‌رسید. سریع‌ترین زمان رسیدن هواپیما از تهران به تورنتو ۱۷ساعت است و در این حالت قیمت بلیت هواپیما به ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌رسد. آن‌هایی که اول وقت حرکت می‌کنند این شانس را دارند که بلیت پرواز را به قیمت ۱۹میلیون و ۵۰۰هزار تومان بخرند، اما هرچقدر به پایان روز نزدیک شویم، بلیت پرواز‌های تهران – تورنتو افزایش پیدا می‌کند و تا متوسط ۲۸میلیون و ۷۵۰ هزار تومان پیش می‌رود.

اولین پرواز‌، در ساعت ۵۰ دقیقه بامداد تهران را ترک می‌کند. ساعت سه و ۳۰دقیقه در دوبی فرود می‌آید. هشت و نیم صبح از دوبی بلند می‌شود تا ۱۳ و ۵۵ دقیقه در فرودگاه بین‌المللی نیویورک یعنی جان اف کندی به زمین بنشیند. از آنجا شما را سوار هواپیما‌های کانادایی می‌کنند و حدود ۱۷ و ۳۰دقیقه در تورنتو پیاده می‌شوید.

خرید بلیت این پرواز از هواپیمایی امارات در تهران حداقل ۱۹میلیون و ۵۴۶ هزار تومان هزینه دارد. مسیر دیگر رسیدن به کانادا از وین می‌گذرد. در این برنامه، ساعت سه و ۴۵دقیقه صبح از فرودگاه امام خمینی سوار هواپیما‌های خطوط هوایی آسترین می‌شوید و ساعت شش در وین فرود می‌آیید. بعد از یک ساعت و ۱۵دقیقه توقف، هفت و ۱۵دقیقه وین را به مقصد فرانکفورت ترک می‌کنید. هواپیما هشت و ۴۵دقیقه در آلمان می‌نشیند و بعد یک ساعت، روانه فرودگاه پیرسون تورنتو می‌شود.

اینطوری در ساعت ۱۲ و ۳۰دقیقه و پس از حدود ۱۷ساعت پرواز به کانادا می‌رسید. خرید بلیت این سفر ۳۲میلیون و ۵۰۰هزار تومان هزینه دارد. پرواز‌هایی که در ساعات پایانی شب مسافران تورنتو را از فرودگاه امام خمینی خارج می‌کنند، معمولا حدود ۲۲ و ۵۰دقیقه بلند می‌شوند و پس از سه نوبت توقف در طول مسیر، ساعت ۱۸ و ۵۰دقیقه به وقت ایران آن‌ها را در تورنتو پیاده می‌کنند.

قیمت بلیت هواپیما در مسیر تهران- پاریس
مسافران پرواز تهران- پاریس در حال حاضر می‌توانند بلیت خود را از پنج شرکت خارجی شامل پگاسوس، ترکیش ایر، قطر ایرویز، ایرفلوت و هواپیمایی امارات خریداری کنند. ارزان‌ترین بلیت به پرواز ساعت چهار صبح پگاسوس تعلق دارد که حدود سه ساعت بعد در فرودگاه صبیحا گوکچن ترکیه می‌نشیند و پس از یک ساعت و ۴۰ دقیقه توقف، دوباره بلند می‌شود و مسافران خود را راس ۱۰ و ۳۵دقیقه صبح در پاریس پیاده می‌کند. خرید بلیت این پرواز حداقل قیمت شش میلیون و ۲۵۲هزار تومان است.

برنامه پرواز ارزان قیمت ترکیش ایرلاین کمی طولانی‌تر است. هواپیما سه و ۵۰دقیقه صبح فرودگاه امام خمینی را ترک می‌کند. حدود هفت صبح به‌وقت ایران وارد فرودگاه ازمیر می‌شود، ۹ و ۱۵دقیقه به سمت فرودگاه صبیحا گوکچن تیک‌آف می‌کند و در ساعت ۱۱ و ۴۵دقیقه به سمت فرودگاه شارل‌دوگل بلند می‌شود.

اگر همه‌چیز طبق برنامه باشد، مسافران بعد حدود ۱۰ساعت و نیم پرواز وارد فرانسه خواهند شد. قیمت بلیت این پرواز برای آن‌ها شش میلیون و ۹۶۵هزار تومان است. گران‌ترین بلیت سفر به فرانسه هم توسط آسترین انجام می‌شود. پرواز ساعت سه و ۴۵دقیقه صبح تهران را ترک می‌کند و پس از دو نوبت توقف در فرودگاه‌های وین، زوریخ، در ساعت ۱۱ و ۵۵ دقیقه به‌وقت ایران در شارل دوگل می‌نشیند. قیمت این سفر برای هر نفر به پول ما می‌شود ۸۵ میلیون تومان ناقابل!

دیدگاهتان را بنویسید