گاوها در چه صورتی استرس می‌گیرند؟

دانش و فناوری
گاوها در چه صورتی استرس می‌گیرند؟

تحقیقات نشان می‌دهد گاوها در صورت جدایی از گاوی که اغلب در کنارشان است، استرس می‌گیرند و در واقع مثل انسان نیاز به یک دوست نزدیک دارند.

با افزایش تقاضا برای لبنیات در سطح جهان، بسیاری از گاوها در گروه‌های بزرگ در دامداری‌ها در کنار هم نگه‌داری می‌شوند و چندان به نحوه برخورد با این حیوان فکر نمی‌شود. محققان تاکنون بر رفتار پرخاشگرانه گاوها متمرکز بوده‌اند، اما به تازگی به احساسات و عواطف شبیه به انسان آنها پی برده‌اند و دریافته‌اند که آنها به گاوی که اغلب کنارشان است، وابسته می‌شوند و احساس رفاقت می‌کنند.

محققان دانشگاه نورثهمپتون(Northhampton) با هدایت “کریستا ماری مک‌لنان” با بررسی دو دامداری بزرگ که خانه چند هزار گاو است، اقدام به بررسی چگونگی برخورد گاوها با همتایان خود کردند. محققان گله‌ای از ۴۰۰گاو هلشتاین-فریزی را در یک خوابگاه گذاشتند و متوجه ایجاد پیوندهای اجتماعی بین گاوها به صورت فرد به فرد شدند.

آنها دریافتند که یک گاو حداقل ۲۵درصد از وقت خود را با یک گاو خاص که وی را به عنوان رفیق برگزیده است، سپری می‌کند.

محققان دریافتند که قوی‌ترین ارتباط در گاوها و گله‌های جوان شکل می‌گیرد. گاوها بین سنین هفت تا یازده ماهگی مثبت‌ترین رفتارهای اجتماعی و قوی‌ترین روابط دوستانه را به نمایش گذاشتند و با بزرگتر شدن آنها، روابط بسیار ضعیف‌تر بود. بررسی‌ها نشان داد گاوها هنگام جدا شدن از دوست خود دچار استرس می‌شوند.

دانشمندان برای سنجش میزان استحکام پیوند بین دو گاو که با هم دوست شده‌اند، یکی از گاوها را برای مدت زمان ۳۰دقیقه از گله خارج کردند. هنگامی که این گاو از دوست خود جدا شد، ضربان قلب وی به طور چشمگیری کاهش یافت.

“مک‌لنان” در تحقیق خود نوشت: این نتایج حاکی از آن است که گاوها در گله نیاز به حمایت اجتماعی دارند و داشتن یک دوست صمیمی به کاهش استرس و فشار آنها کمک می‌کند. طی جدایی طولانی مدت به مدت دو هفته، تغییرات رفتاری و فیزیولوژیکی شدیدی در گاوها دیده شد و حتی تولید شیر آنها به میزان قابل توجهی کاهش یافت. با افزایش سن آنها و تجربه چند بار گروه بندی مجدد، این احساس و ارتباط تقریبا از بین می‌رود و تمایل گاوها به داشتن ارتباط کم می‌شود.

مک‌لنان در پایان گفت: با گروه بندی مجدد، هیچ‌گونه تغییر دیگری در رفتار، زیست شناسی و تولید شیر آنها مشاهده نشد. این نشان می‌دهد که جدا کردن گاوها از دوست‌شان بیشتر از گروه بندی مجدد واکنش استرسی در آنها ایجاد می‌کند.

بازدید اپلیکیشن 38 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

نکاتی ساده برای کاهش استرس نکاتی ساده برای کاهش استرس
کاربران ویژه - سلامت و زندگی
خنده بهترین و ارزانترین داروی ضد استرس است...
چرا کودکان ناخن می جوند؟ چرا کودکان ناخن می جوند؟
سلامت و زندگی
برنا نوشت: جویدن ناخن یک عادت نامناسب است و علت دقیق آن قابل بحث است. یکی از دلایل ناخن جویدن می تواند ریشه در فاکتورهای فامیلی داشته باشد، هرچند این علت که آیا فاکتورهای خانوادگی مربوط به تقلید رفتار ناخن جویدن در سایراعضای خانواده و یا ریشه های ژنتیکی، تاثیر…...
صبوری به سبک آلمانی‌‌ صبوری به سبک آلمانی‌‌
کاربران ویژه - فرهنگی
روزنامه هفت صبح، شهروز چرکچی | هفته قبل برایتان از کمبود خلاقیت در مردم آلمان و استفاده از روش‌های سنتی گفتم و توضیح دادم که در برخی موارد، ایران برای پیشرفت کشور مناسب‌تری است و استارتاپ‌ها در ایران چابک‌ترند و سریع‌تر پیشرفت می‌کنند. این هفته قصد دارم کمی از خوبی‌های…...

پاسخ دهید