کی نوبت واکسیناسیون مردم عادی فرا می‌رسد؟

اجتماعی
کی نوبت واکسیناسیون مردم عادی فرا می‌رسد؟

برنامه واکسیناسیون کرونا در ایران در چهار مرحله صورت می‌گیرد.

*فاز اول، زمستان ۱۳۹۹؛ فاز اول واکسیناسیون کرونا، از ۲۱ بهمن شروع شد و قرار است در این مرحله به کارکنان بهداشت و درمانی در خط اول مبارزه با بیماری” و “افراد بسیار پرخطر” واکسن تزریق شود. این گروه شامل سالمندان مستقر در آسایشگاه‌ها و جانبازان شیمیایی و بالای ۵۰ درصد و سالمندان بالای ۶۵ سال در خانه سالمندان و مبتلا به بیماری زمینه‌ای است. براین اساس به یک میلیون و ۳۰۰هزار نفر در این فاز واکسینه می‌شوند و به ۲ میلیون ۶۰۰هزار دز واکسن نیاز است، تاکنون ۱۰هزار دز از این تعداد تامین شده است و قرار است در روزهای آینده تعداد بیشتری واکسن اسپوتنیک وارد کشور شود.

*فاز دوم، بهار و تیر ۱۴۰۰؛ در فاز دوم که از ابتدای ۱۴۰۰ آغاز می‌شود، به چهار گروه “افراد بالای ۶۵ سال به ترتیب در گروه‌های ۵ ساله از بالا به پایین”، “افراد بالای ۶۵ سال با حداقل یک بیماری زمینه‌ای”، “افراد ۱۶ تا ۶۴ سال با حداقل یک بیماری زمینه‌ای” و “افرادی که بخاطر شغلشان با مردم در تماس‌اند.” علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا، در این رابطه گفته بود: « در فاز دوم سایر گروه‌های پر خطر مثل سالمندان بالای ۶۰ سال که در گروه‌های مختلف «۸۰ تا ۸۵ سال، ۷۵ تا ۸۰ سال، ۷۰ تا ۷۵ سال، ۶۵ تا ۷۰ و ۶۰ تا ۷۵ سال» رتبه بندی می‌شوند. این گروه‌ها از بالا به پایین برای دریافت واکسن اولویت بندی می‌شوند. افرادی ۱۶ تا ۶۴ سال که دارای بیماری زمینه‌ای هستند مثل دیالیزی ها، سرطانی‌ها و … بر اساس شرایط اولویت بندی می‌شوند.» این یعنی حداقل ۶.۴ درصد از جمعیت کشور یعنی ۵میلیون و ۱۲۰هزار نفر در این مرحله واکسینه می‌شوند.

*فاز سوم، مرداد تا آذر ۱۴۰۰؛ در این بخش سه گروه “افراد ساکن در مراکز تجمعی”، “افراد ۵۵ تا ۶۵سال بدون بیماری زمینه‌ای” و “افراد در مشاغل ضروری و کارکنان بهداشت که در خط اول مواجهه نیستند” مورد واکسیناسیون قرار می‌گیرند. رئیسی گفته بود: «فاز سوم برای افراد حاضر در مراکز پر تجمع است یعنی افرادی که ریسک ابتلا به بیماری در آن‌ها به نسبت فاز قبل کمتر است.»

*فاز چهارم، زمستان ۱۴۰۰؛ و در فاز نهایی و چهارم واکسیناسیون کرونا که احتمالا یک سال دیگر شروع می‌شود، به عموم مردم واکسن کروناویروس تزریق می‌شود.

به این ترتیب انتظار می‌رود که حداقل تا چند ماه آینده وضعیت پاندمی در کشور کنترل نشود. رکسانا مصلحی، اپیدمیولوژیست ژنتیکی از دانشگاه ایالتی نیویورک، در این رابطه به خبرآنلاین گفته: « می‌شود پیش‌بینی کرد که اگر به زودی و تا اواسط تابستان به درصد بالایی از مردم واکسن نزنیم، پائیز بدی خواهیم داشت. اگر حداقل حدود ۷۰درصد افراد تا تابستان واکسن تزریق کرده باشند، پاییز می‌توانیم بگوییم که در حال کنترل اپیدمی هستیم.»

البته این سرعت واکسیناسیون شهروندان نسبت به کروناویروس تنها مربوط به ایران نیست، تزریق واکسن هنوز در بسیاری از کشورها شروع نشده است و کشورهای انگشت‌شماری موفق به واکسیناسیون بالای ۱۰درصد جمعیت خود شده‌اند.

بر اساس برنامه اعلام شده از سوی مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت تا یکسال آینده با تامین ۱۲۰ میلیون دوز واکسن کرونا حدود ۶۰ میلیون نفر واکسینه می شوند به طوری که روزانه ۲۱۰ هزار نفر واکسن می زنند.

بازدید اپلیکیشن 44 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

ببینید | صحبت کردن در مترو ممنوع شد؟ ببینید | صحبت کردن در مترو ممنوع شد؟
اجتماعی
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: توصیه می‌کنیم هموطنان در مترو و وسایل حمل و نقل عمومی ضمن استفاده از ماسک و رعایت اصول فاصله‌گذاری از صحبت کردن پرهیز نمایند. منبع: تسنیم...
ورود سارقان به منزل با وجود حضور صاحبخانه ورود سارقان به منزل با وجود حضور صاحبخانه
اجتماعی
تسنیم: رئیس پایگاه سوم پلیس آگاهی از بازداشت اعضای باندی خبر داد که با رفتن به خانه مردی و بستن دست و پای وی، اقدام به سرقت اموال با ارزش وی کرده بودند. پرونده‌ای با موضوع سرقت منزل به عنف به پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران ارجاع شد، مالباخته در…...
استخرها بعد از یک سال مجوز بازگشایی می‌گیرند؟ استخرها بعد از یک سال مجوز بازگشایی می‌گیرند؟
اجتماعی
به گفته رییس پلیس اماکن عمومی پایتخت در جلسه این هفته ستاد مبارزه با کرونا، بازگشایی استخرها مورد بررسی قرار می‌گیرد. نزدیک به یک سال پیش، شیوع ویروس کووید ۱۹ در کشور ما باعث تعطیلی بسیاری از صنوف شد. از آنجایی که هر گونه تجمعی، احتمال ابتلا به این بیماری…...

پاسخ دهید