دونالد ترامپ استیضاح می‌شود؟

جهان
دونالد ترامپ استیضاح می‌شود؟

طبق اعلام کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، طی چند روز آتی مصوبه‌ای توسط این کمیته ارائه می‌شود که می‌تواند برکناری دونالد ترامپ را به همراه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این کمیته که امید دارد تا انتهای سال بتواند استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را به رای بگذارد، دو روز دیگر (پنج‌شنبه) جهت ارائه مصوبه‌ای در این راستا تشکیل جلسه خواهد داد؛ دستیاران این کمیته اظهار داشته‌اند مصوبه مذکور بهتر است با بررسی‌ها و گزارشات انجام گرفته در گذشته هم‌خوانی داشته باشد.

قانون‌گذاران دموکرات‌ مجلس نمایندگان پس از آغاز به کار این مجلس در روز دوشنبه، به طور گسترده خواستار پیشبرد این طرح شده‌اند؛ آن‌ها همچنین از بررسی موضوع تحت فشار گذاشتن دولت اوکراین توسط ترامپ جهت کمک به کمپین انتخاباتی او نیز پرده برداشتند.

جرالد نادلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان، امکان طرح پرسش و بررسی مدارک و شواهد طی چند جلسه استماع را به بررسی خواهد گذاشت. این رویه همچنین به دادستان‌های این کمیته اجازه می‌دهد طی جلسات استماع بتوانند به طور گسترده اقدام به طرح پرسش کنند؛ کاخ سفید نیز قادر خواهد بود تا از خود دفاع کند.

نادلر در مصاحبه با خبرنگاران گفته است: “این اقدام ما را قادر می‌کند تا سریعتر و موثرتر عمل کنیم؛ ما در حال بررسی تخلفات گوناگون رئیس‌جمهوری با لحاظ بندهای استیضاح هستیم”.

تاکنون، تنها دو رئیس‌جمهوری در آمریکا توسط این مجلس استیضاح شده‌اند؛ اندرو جانسون در سال ۱۸۶۸ و بیل کلینتون در ۱۹۹۹. هیچ‌کدام از این دو تن توسط مجلس سنا محکوم نشده بودند. حذف رئیس‌جمهوری در آمریکا، باید به تایید سنا نیز برسد.

ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا نیز پس از آنکه کمیته قضایی بندهای استیضاح علیه او را به اجرا گذاشت، در سال ۱۹۷۴ و قبل از آنکه تمام نمایندگان رای به خروج او دهند، استعفا کرده بود.

حال، دست کم ۱۳۴ تن از دموکرات‌های مجلس نمایندگان حامی استیضاح ترامپ هستند؛ این تعداد، اکثریت نمایندگان دموکرات را شامل می‌شود، اما اجرای آن به طور کلی ۲۱۸ رای می‌طلبد.

در صورت موفقیت کمیته در پیشبرد این مصوبه، جلسه استماعی در روز هفدهم سپتامبر معین خواهد شد که طی آن، کوری لوندوسکی، مدیر سابق کمپین ترامپ، در کنار دو تن از دستیاران رئیس‌جمهوری در کاخ سفید، مورد پرسش اعضای کمیته قرار خواهند گرفت.

بازدید اپلیکیشن 12 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

کره شمالی رسما تکلیف آمریکایی ها را یکسره کرد کره شمالی رسما تکلیف آمریکایی ها را یکسره کرد
جهان
فارس نوشت: یک مقام کره شمالی گفت در صورت تداوم سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه کشورش، خلع سلاح اتمی در شبه جزیره کره هرگز میسر نمی‌شود. یک مقام ارشد کره شمالی سه شنبه بعد از ظهر به وقت تهران گفت به دلیل آنکه آمریکا مهلت پایان سال خود در زمینه مذاکرات…...
تکذیب مرگ «آیت‌الله مایک» در سرنگونی هواپیما تکذیب مرگ «آیت‌الله مایک» در سرنگونی هواپیما
جهان
یک مقام آمریکایی به گزارش‌های منتشرشده در مورد مرگ یکی از مقام‌های ارشد «سیا» بر اثر سقوط هواپیما در افغانستان واکنش نشان داد و مدعی شد که این گزارش‌ها «پروپاگاندا» است. به گزارش فارس، از روز سه‌شنبه همزمان با سقوط یک فروند هواپیمای اطلاعاتی-نظامی آمریکا در افغانستان، گزارش‌هایی مبنی بر…...
معامله قرن؛ نقشه ترامپ برای حل مسئله فلسطین معامله قرن؛ نقشه ترامپ برای حل مسئله فلسطین
جهان
رئیس‌جمهور آمریکا پس از کش و قوس فراوان در نهایت شامگاه سه شنبه طی مراسمی با حضور نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به طور رسمی از طرح آمریکایی-صهیونیستی و ضد فلسطینی موسوم به "معامله قرن" رونمایی کرد که در آن قدس به عنوان "پایتخت یکپارچه اسرائیل" به رسمیت شناخته شده و در…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید