کشف ردپای نوع انگلیسی کرونا در قزوین و تهران

اجتماعی
کشف ردپای نوع انگلیسی کرونا در قزوین و تهران

فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران از شناسایی هفت مورد مبتلا به کرونای انگلیسی در استان تهران خبر داد.

علیرضا زالی دیشب در گفتگوی زنده با بخش خبری سیما گفت متاسفانه در طول دو هفته اخیر، اکثر موارد بستری در بیمارستان، اعضای خانواده بودند یا مراودات نزدیک خانوادگی داشتند. علاوه‌بر اینکه هنوز مطالعه مُتقنی در خصوص این‌که این ویروس جهش‌یافته تا چه میزان به پروتکل‌های درمانی پاسخ می‌دهد، وجود ندارد، باز هم باید تمام استراتژی‌ها معطوف به پیشگیری باشد.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران، افزود: شرایط فعلی ما در تهران به گونه‌ای نیست که به دی‌ماه شبیه باشد. افزایش میزن مراجعان سرپایی و بستری، بالا بودن موارد تست مثبت، حاکی از این است که در بهمن‌ماه، گونه متفاوت‌تری از چرخه ویروس را شاهد هستیم که می‌تواند نشان‌دهنده بارقه‌های شکل‌گیری خیز جدید بیماری باشد. اگر خیز چهارم رخ دهد، سرعت سرایت، ابتلا و انتقال به مراتب از امواج قبلی بیشتر باشد.

به گفته او کروناویروس‌ها، ویروس‌های جهش‌پذیری هستند و با گذشت نزدیک به یک‌سال از آغاز شیوع کووید-۱۹ باید در انتظار جهش‌های متفاوتی در عرصه جهانی باشیم. بنابراین بروز جهش انگلیسی و سایر جهش‌ها، اتفاقی عجیب و قریب نیست و اولین و آخرین جهش هم نخواهد بود. برخلاف سایر ویروس‌ها که جهش‌هایشان برای زیست سازگاری محیطی بیشتر، منجر به کاهش بیماری‌زایی می‌شود، تاکنون جهش‌های ثبت‌شده کووید-۱۹ که واریانت‌های مهاجم‌تری را ایجاد کرده، متاسفانه حاکی از افزایش سرایت‌پذیری است. به هرحال نمونه‌های کروناویروس‌ها در برزیل، آفریقای جنوبی، انگلستان، آرژانتین و مکزیک سرشاخه‌هایی از بروز جهش در عرصه جهانی به شمار می‌رود.

به گفته دکتر زالی، نکته بسیار مهم این است که با وجود تمام این جهش‌های ویروسی، کماکان اصول پروتکل‌های بهداشتی منجر به پیشگیری از ابتلاء خواهد شد. بنابراین این پروتکل‌ها تغییرنیافتنی است. بنابراین لازم است استراتژی سختگیرانه‌تری در رعایت شیوه‌نامه‌ها اعمال شود.

شناسایی هفت مورد کرونای انگلیسی در تهران درحالی رخ می‌دهد که استاندار قزوین از دیروز ۲۵ بهمن به مدت ۱۴ روز حالت فوق‌العاده برای قزوین اعلام کرده و برگزاری مراسم عروسی و عزا ممنوع است و اجازه برگزاری هیچ تجمعی دادن نمی‌شود.

هدایت‌الله جمالی‌پور استاندار قزوین در این باره گفته در موضوع مشاهده کرونای انگلیسی بلافاصله شورای تامین تشکیل شده و هماهنگی لازم اتفاق افتاده است، منطقه قرنطینه شده و تست‌های سریع و pcr انجام شده و کوتاهی صورت نگرفته است؛ از طرفی این بیمار در قزوین نبوده و در شهر دیگر تشخیص داده است و در زمان مشخص شدن و اطلاع به استان همه اقدامات انجام شده است، با این صحبت‌ها نباید مردم را در تقابل با مسئولین قرار دهیم.

در تاریخ ۱۹ بهمن از طریق مرکز بهداشت و درمان هشتگرد ابتلای یک فرد به کرونای نوع انگلیسی به مرکز بهداشت آبیک اطلاع داده می‌شود. فرد فوت شده مردی ۴۸ ساله ساکن شهرک بعثت آبیک بوده که به کار دامداری مشغول بوده است، با توجه به این که کرونای وی مثبت اعلام شد جسد طبق پروتکل بهداشتی در روستای حسین آباد دفن شد.

بلافاصله از همه افراد روستا و افراد نزدیک او تست سریع گرفته شد که تست همه منفی بود به جز پنج نفر از جمله خواهران و مادر فرد که تست آنها مثبت شد با این حال فردا تست pcr از همه افراد روستا گرفته می‌شود تا اطمینان کامل پیدا کنیم.

روستای حسین آباد به صورت کامل قرنطینه و ورود ممنوع شده است، کلیه افرادی که تست آنها مثبت بود نیز به صورت خانگی قرنطینه شدند. با توجه به محل زندگی فرد متوفی، از ساکنین بلوک محل زندگی وی یعنی از ۱۶۰ نفر تست سریع گرفته شد که تست همه منفی بود و تست pcr نیز از آنها گرفته می‌شود

بازدید اپلیکیشن 46 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

جدیدترین آمار قربانیان و مبتلایان ویروس کرونا در ایران جدیدترین آمار قربانیان و مبتلایان ویروس کرونا در ایران
اجتماعی
سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۶۲۶۸ بیمار جدید و جان باختن ۷۰ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته در کشور خبر داد. به گفته سیما سادات لاری از دیروز تا امروز ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۶ هزار و ۲۶۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در…...
تصادف مرگ‌بار و نصف شدن دو پراید در بوشهر تصادف مرگ‌بار و نصف شدن دو پراید در بوشهر
اجتماعی
تصادف پراید وانت با پراید سواری در جاده ساحلی گناوه بوشهر متاسفانه ۳ کشته و یک مصدوم بر جای گذاشت. منبع: خبرفوری...
بشنوید | لحظات نفسگیر نجات جان نوزاد ۲۰روزه بشنوید | لحظات نفسگیر نجات جان نوزاد ۲۰روزه
اجتماعی
یک نوزاد ۲۰ روزه که دچار انسداد مجاری تنفسی شده بود با راهنمایی تلفنی پرسنل اورژانس کاشان و اقدام به موقع والدین در به کار بستن راهنمایی‌های داده شده از طرف پرسنل از مرگ حتمی نجات یافت...

پاسخ دهید