خبر فوری : همراهان گرامی! برای رفع مشکل دانلود نسخه PDF روزنامه، لطفا اپلیکیشن را از Play Store گوگل دانلود کنید

کشفیات دانشمندان درباره یک روانگردان جدید

اجتماعی
کشفیات دانشمندان درباره یک روانگردان جدید

یک مطالعه جدید و جالب به رهبری دانشمندان مرکز تازه تاسیس تحقیقات روانگردان کالج سلطنتی لندن روشن می‌کند که چگونه یکی از قدرتمندترین مواد روانگردان جهان فعالیت مغز را تغییر می‌دهد و به سرعت امواج مغز فرد را به حالتی تغییر می‌دهد که حالت دیدن رویا را شبیه‌سازی می‌کند.

“دی‌متیل‌تریپتامین” یا DMT یک روانگردان بسیار مؤثر و در عین حال بسیار کوتاه اثر است. هنگامی که این ماده استعمال دخانی یا تزریق می‌شود اثرات چشمگیر آن می‌تواند شخص را در عرض چند ثانیه تحت تاثیر قرار دهد. این ماده به سرعت در بدن متابولیزه می‌شود و در حدود نیم ساعت فرد به حالت عادی باز می‌گردد.

ماده DMT جزء اصلی روانگردان “آیاهوئاسکا”(ayahuasca) است که یک داروی روانگردان سنتی اهالی بومی جنگل‌های آمازون است. با این حال برای فعال کردن DMT به صورت خوراکی و ماندگاری چند ساعته آن باید با ترکیباتی که به عنوان مهار کننده‌های مونوآمین اکسیداز شناخته می‌شوند، ترکیب شود.

تحقیقات جدید کالج سلطنتی لندن بر تاثیر کوتاه مدت DMT و چگونگی تغییر فعالیت مغز یک شخص متمرکز شده است. الکترونسفالوگرافی(EEG) یا همان نوار مغزی به عنوان بهترین روش تصویربرداری برای مطالعه انتخاب شد، زیرا دقیق‌ترین روش برای گرفتن اثرات زمانی DMT بر فعالیت مغز طی یک دوره بسیار کوتاه است.

به ۱۳ داوطلب در حالی که دارای کلاه EEG برای ضبط فعالیت امواج مغزی بودند، DMT تزریق شد.

“کریستوفر تیمرمن” نویسنده اصلی این تحقیق می‌گوید: فعالیت مغز مشاهده شده در این مطالعه تقریبا بر خلاف آنچه بود که در روانگردان‌های دیگر شناخته شده است. تغییرات در فعالیت‌های مغزی داوطلبان کمی متفاوت از آنچه که در سایر روانگردان‌ها مانند psilocybin یا LSD می‌بینیم، بود. در مواد دیگر ما فقط شاهد کاهش میزان امواج مغزی هستیم، در حالی که از امواج مغزی تغییر یافته و گزارش‌های داوطلبان مشخص است که این افراد کاملاً در تجربه خود غوطه‌ور شده‌اند و به نظر می‌رسد که به حالتی مثل دیدن رویا در خواب، فقط به مراتب واضح‌تر و واقعی‌تر رفته‌اند و در حالتی شبیه به خواب و بیداری فرو می‌روند.

وی گفت: می‌توان گفت داوطلبان در حال خواب دیدن اما با چشمان باز هستند.

الگوی کلی مشاهده شده در این مطالعه، فروپاشی فعالیت مغزی آلفا و بتا در اولین دقیقه از تجربه دارو بود. این امواج مغزی معمولاً با حالت‌های بیداری ارتباط دارند، اما افت آنها منجر به تغییر در وضعیت هوشیاری مانند آنچه که در بیهوشی عمومی مشاهده می‌شود، نمی‌شود.

در عوض محققان شاهد افزایش سریع فعالیت موج مغز دلتا و تتا بودند. این نوسانات دلتا/تتا اغلب با انتقال از طریق مراحل مختلف خواب از جمله دیدن رویا مرتبط است، اما ریتمیک بودن این نوسانات در تجربه DMT مطمئناً منحصر به فرد است.

“رابین کارهارت-هریس” رئیس مرکز تحقیقات روانگردان توضیح می‌دهد: DMT یک روانگردان خاص و جالب است. به نظر می‌رسد میزان زنده بودن و عمق غوطه وری در اثر استعمال مقادیر زیاد از این ماده در مقیاس روانگردان‌های قوی‌تر مانند قارچ سمی گزارش شده است. برقراری ارتباط برای افرادی که DMT مصرف می‌کنند دشوار است و در حالت خواب و بیداری هستند.

بازدید اپلیکیشن 61 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

خودکشی دختر ۱۳ساله برای فرار از ازدواج اجباری خودکشی دختر ۱۳ساله برای فرار از ازدواج اجباری
اجتماعی
رکنا: دختر ۱۳ ساله کرمانی که یتیم و تحت سرپرستی مادرش است، به دلیل فشار عموهایش به او برای ازدواج اجباری دست به خودکشی زد. داستان زهره از نوع ازدواج اجباری است که او را وادار کرد دست به خودکشی بزند. «می خواستند عروسش کنند، ولی دخترم نمی خواست به…...
تلگرام در روسیه رفع فیلتر می‌شود تلگرام در روسیه رفع فیلتر می‌شود
اجتماعی
مقامات رگولاتوری و نظارت بر ارتباطات و اینترنت در روسیه به تازگی اعلام کردند که محدودیت‌های اعمال شده بر استفاده از اپلیکیشن پیام رسان تلگرام را بر خواهند داشت. این تصمیم بدین ترتیب به کاربران روسی اجازه خواهد داد از این پس به طور قانونی از تلگرام استفاده کنند و…...
جزییات جدید از علت بازداشت وحید خزایی جزییات جدید از علت بازداشت وحید خزایی
اجتماعی
خبر بازداشت وحید خزایی امروز منتشر شد. خبرگزاری مهر درباره جزییات این ماجرا می‌نویسد: وحید قاریقی معروف به وحید خزایی که در پوشش فعالیت اینستاگرامی اقدامات مجرمانه‌ای را انجام می‌داد، بامداد امروز چهارشنبه با پرواز شماره ۱۱۵ ساعت یک و ۱۰دقیقه استانبول به تهران هواپیمایی ماهان وارد فرودگاه بین‌المللی امام…...

پاسخ دهید