کشفیات دانشمندان درباره یک روانگردان جدید

اجتماعی
کشفیات دانشمندان درباره یک روانگردان جدید

یک مطالعه جدید و جالب به رهبری دانشمندان مرکز تازه تاسیس تحقیقات روانگردان کالج سلطنتی لندن روشن می‌کند که چگونه یکی از قدرتمندترین مواد روانگردان جهان فعالیت مغز را تغییر می‌دهد و به سرعت امواج مغز فرد را به حالتی تغییر می‌دهد که حالت دیدن رویا را شبیه‌سازی می‌کند.

“دی‌متیل‌تریپتامین” یا DMT یک روانگردان بسیار مؤثر و در عین حال بسیار کوتاه اثر است. هنگامی که این ماده استعمال دخانی یا تزریق می‌شود اثرات چشمگیر آن می‌تواند شخص را در عرض چند ثانیه تحت تاثیر قرار دهد. این ماده به سرعت در بدن متابولیزه می‌شود و در حدود نیم ساعت فرد به حالت عادی باز می‌گردد.

ماده DMT جزء اصلی روانگردان “آیاهوئاسکا”(ayahuasca) است که یک داروی روانگردان سنتی اهالی بومی جنگل‌های آمازون است. با این حال برای فعال کردن DMT به صورت خوراکی و ماندگاری چند ساعته آن باید با ترکیباتی که به عنوان مهار کننده‌های مونوآمین اکسیداز شناخته می‌شوند، ترکیب شود.

تحقیقات جدید کالج سلطنتی لندن بر تاثیر کوتاه مدت DMT و چگونگی تغییر فعالیت مغز یک شخص متمرکز شده است. الکترونسفالوگرافی(EEG) یا همان نوار مغزی به عنوان بهترین روش تصویربرداری برای مطالعه انتخاب شد، زیرا دقیق‌ترین روش برای گرفتن اثرات زمانی DMT بر فعالیت مغز طی یک دوره بسیار کوتاه است.

به ۱۳ داوطلب در حالی که دارای کلاه EEG برای ضبط فعالیت امواج مغزی بودند، DMT تزریق شد.

“کریستوفر تیمرمن” نویسنده اصلی این تحقیق می‌گوید: فعالیت مغز مشاهده شده در این مطالعه تقریبا بر خلاف آنچه بود که در روانگردان‌های دیگر شناخته شده است. تغییرات در فعالیت‌های مغزی داوطلبان کمی متفاوت از آنچه که در سایر روانگردان‌ها مانند psilocybin یا LSD می‌بینیم، بود. در مواد دیگر ما فقط شاهد کاهش میزان امواج مغزی هستیم، در حالی که از امواج مغزی تغییر یافته و گزارش‌های داوطلبان مشخص است که این افراد کاملاً در تجربه خود غوطه‌ور شده‌اند و به نظر می‌رسد که به حالتی مثل دیدن رویا در خواب، فقط به مراتب واضح‌تر و واقعی‌تر رفته‌اند و در حالتی شبیه به خواب و بیداری فرو می‌روند.

وی گفت: می‌توان گفت داوطلبان در حال خواب دیدن اما با چشمان باز هستند.

الگوی کلی مشاهده شده در این مطالعه، فروپاشی فعالیت مغزی آلفا و بتا در اولین دقیقه از تجربه دارو بود. این امواج مغزی معمولاً با حالت‌های بیداری ارتباط دارند، اما افت آنها منجر به تغییر در وضعیت هوشیاری مانند آنچه که در بیهوشی عمومی مشاهده می‌شود، نمی‌شود.

در عوض محققان شاهد افزایش سریع فعالیت موج مغز دلتا و تتا بودند. این نوسانات دلتا/تتا اغلب با انتقال از طریق مراحل مختلف خواب از جمله دیدن رویا مرتبط است، اما ریتمیک بودن این نوسانات در تجربه DMT مطمئناً منحصر به فرد است.

“رابین کارهارت-هریس” رئیس مرکز تحقیقات روانگردان توضیح می‌دهد: DMT یک روانگردان خاص و جالب است. به نظر می‌رسد میزان زنده بودن و عمق غوطه وری در اثر استعمال مقادیر زیاد از این ماده در مقیاس روانگردان‌های قوی‌تر مانند قارچ سمی گزارش شده است. برقراری ارتباط برای افرادی که DMT مصرف می‌کنند دشوار است و در حالت خواب و بیداری هستند.

بازدید اپلیکیشن 59 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

پاسخ دو مقام دولتی به زمان اتصال دوباره اینترنت پاسخ دو مقام دولتی به زمان اتصال دوباره اینترنت
اجتماعی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در جمه خبرنگاران با سوالاتی درباره زمان برقرار دوباره اینترنت در کشور مواجه شد. به‌گفته محمدجواد آذری جهرمی رفع محدودیت اینترنت بر عهده شورای امنیت کشور است و آنها باید در این زمینه اقدام کنند. سخنگوی دولت هم گفته چنانچه اطمینان حاصل شود که…...
حضور خواننده معروف پاپ در دادگاه انقلاب حضور خواننده معروف پاپ در دادگاه انقلاب
اجتماعی
محسن لرستانی خواننده معروف دقایقی قبل در دادگاه انقلاب حاضر شد. لرستانی خواننده معروف پاپ که چندی پیش به اتهام فساد فی الارض و مشکلات اخلاقی بازداشت شده بود، صبح امروز با لباس زندان و با پوشش ماسک روی صورت خود در دادگاه انقلاب دیده شد. رسیدگی به پرونده این…...
سایت «ثبت درخواست بررسی مجدد بسته حمایتی» فعال شد سایت «ثبت درخواست بررسی مجدد بسته حمایتی» فعال شد
اجتماعی
سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی وزارت رفاه از فعال شدن سایت Hemayat.mcls.gov.ir برای ثبت درخواست بررسی مجدد بسته معیشتی خبر داد. حسین میرزایی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه قرار بود کسانی که بسته معیشتی دریافت نکرده‌اند و خود را مستحق دریافت آن می‌دانسته‌اند درخواست خود را…...

پاسخ دهید