ویروس کرونا به تهران و گیلان رسید؛ تایید ۱۳مورد ابتلا

اجتماعی
ویروس کرونا به تهران و گیلان رسید؛ تایید ۱۳مورد ابتلا

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت می‌گوید: تاکنون ابتلای تعدادی از افراد از نظر ابتلا به ویروس کووید ۱۹ بر اساس شواهد آزمایشگاهی، قطعی گزارش شده و بر اساس آخرین نتایج آزمایش‌های انجام شده، ابتلای ۱۳ مورد جدید تا امروز قطعی به نظر می‌رسد.

به گفته کیانوش جهانپور با توجه به همزمانی شیوع آنفلوآنزای فصلی و نگرانی‌های ایجاد شده در بین مردم در مورد کرونا ویروس ظرف روزهای گذشته، هزاران نفر به کلینیک‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کردند که بیش از ۷۳۵ مورد، با علائم شبه آنفلوآنزا تحت نظر قرار گرفته و بستری شدند. با بررسی‌های انجام شده از بین افراد مشکوک، تا کنون ابتلای تعدادی از افراد از نظر ابتلا به ویروس کووید ۱۹ بر اساس شواهد آزمایشگاهی، قطعی گزارش شده و بر اساس آخرین نتایج آزمایش‌های انجام شده، ابتلای ۱۳ مورد جدید تا امروز قطعی به نظر می‌رسد. نکته قابل توجه این است که از این ۱۳ مورد، اغلب موارد یا از ساکنین شهر قم هستند و یا در شرح حال، سابقه سفر به شهر قم ظرف روزها و هفته‌های اخیر داشته اند. از میان ۱۳ مورد شناسایی شده جدید از کووید ۱۹، ۷ مورد مربوط به شهر قم، ۴ مورد از بیماران بستری در شهر تهران و دو مورد نیز در استان گیلان هستند.

رییس کمیته اطلاع رسانی قرارگاه مقابله با کروناویروس وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: دو نفر از موارد شناسایی شده جدید نیز متاسفانه جان خود را از دست داده اند. همچنین دو مورد مشکوک ابتلا به کووید ۱۹، در شهر بابل تحت مراقبت قرار گرفته که ظاهرا سابقه مراجعت از قم داشته اند، اما هنوز نتایج آزمایشات انجام شده از این افراد تا این لحظه گزارش نشده است.

دکتر جهانپور ادامه داد: در شهر اراک روز گذشته آزمایش یکی از موارد مشکوک نشان دهنده ابتلا به کووید ۱۹ بود که در گزارش روز گذشته اعلام شد، هشت مورد مشکوک دیگر در اراک بر اساس نتایج نهایی آزمایشگاهی، مبتلا به کووید ۱۹ نیستند. حال عمومی فرد مبتلا به کووید ۱۹ در اراک که از همکاران پزشک ما است نسبت به روز گذشته بهتر گزارش شده است.

وی یادآور شد: بنظر می‌رسد همانند الگوی مشاهده شده در بیماری آنفلوآنزای H۱N۱، موارد شدید و منجر به فوت در کووید ۱۹، بیشتر در گروه‌های مسن و یا دارای بیماری‌های زمینه‌ای و یا نقص سیستم ایمنی مشاهده می‌شود و شدت بیماری زایی این ویروس لزوما از آنفلوآنزای H۱N۱ بیشتر نخواهد بود.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: توصیه‌های عمومی مبنی بر رعایت نکات بهداشت فردی و شستشوی مداوم دست‌ها با آب و صابون مایع، ضد عفونی کردن سطوح تماس، رعایت بهداشت تنفس، پرهیز در استفاده از وسایل مشترک و ضدعفونی کردن آن‌ها قبل از استفاده، پرهیز از استفاده از دخانیات با ادوات مشترک از جمله قلیان در این مورد کمک شایانی به پیشگیری، کاهش شیوع و قطع زنجیره انتقال کرونا ویروس جدید خواهد کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

بازدید اپلیکیشن 12 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

خرید کنید و توصیه‌های دیگر خرید کنید و توصیه‌های دیگر
کاربران ویژه - اجتماعی
روزنامه هفت صبح، آرش پورابراهیمی | رئیس جمهور وقت آمریکا، جرج بوش، چند روز پس از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر در یکی از سخنرانی‌هایش به مردم آمریکا توصیه کرد که «خرید کنند» و به روال عادی زندگی بازگردند. سخنان او و به خصوص بخش مربوط به خرید کردن به شدت…...
ماجرای پیچیده پزشکان گیلانی ماجرای پیچیده پزشکان گیلانی
کاربران ویژه - اجتماعی
روزنامه هفت صبح، فاطمه رجبی | گزارشگر هفت‌صبح بانمایندگان مجلس‌،‌ نظام پزشکی و انترن‌ها و پزشکان گیلانی تماس‌ گرفته و شایعه فرار از خدمت را بررسی کرده است. دیروز مجمع نمایندگان استان گیلان برای چندمین بار دست به دامن نامه‌نگاری شد بلکه نیروی تازه‌ای برای کمک به این استان در…...
۱۲ فوتی و ۲ مفقودی بر اثر سیل در کشور ۱۲ فوتی و ۲ مفقودی بر اثر سیل در کشور
اجتماعی
سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: بر اثر بارش شدید باران و سیل ناشی از آن در استان‌های هرمزگان، فارس، بوشهر، قم، گیلان، کرمان و سیستان و بلوچستان تاکنون ۱۷ نفر مصدوم، ۲ نفر مفقود و ۱۲ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. به گزارش فارس، مجتبی خالدی با…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید