کدام خودروها در سلاخ‌ خانه معاینه فنی برتر گرفتار می‌شوند؟

اجتماعی
کدام خودروها در سلاخ‌ خانه معاینه فنی برتر گرفتار می‌شوند؟

سید نواب حسینی منش مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی شهر تهران می‌گوید ۷۰ درصد خودرو‌هایی که برای دریافت معاینه فنی مراجعه می‌کنند موفق به اخذ معاینه فنی “برتر” نمی‌شوند.

به گفته او حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد خودرو‌هایی که در مرحله نخست موفق به دریافت معاینه فنی برتر نمی‌شوند به دلیل آلایندگی و ۲۰ تا ۲۵ درصد از آمار ۷۰ درصدی خودرو‌های مردودی به دلیل مباحث ایمنی از دریافت معاینه فنی برتر رد می‌شوند.

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی شهر تهران با اشاره به بررسی‌های صورت گرفته در رابطه با خودرو‌هایی که آمار بیشترین مردودی را برای دریافت معاینه فنی برتر به خود اختصاص داده اند اظهارکرد: خودرو‌هایی از قبیل: وانت نیسان، وانت پیکان، پراید و انواع دیگر وانت‌ها بیشترین آمار مردودی خودرو‌ها در دریافت معاینه فنی برتر را به خود اختصاص داده اند.

وی می‌افزاید: در حال حاضر از تمام خودرو‌ها تست معاینه فنی برتر هم اخذ می‌شود و اگر یک خودرو موفق به دریافت این تست نشد و راننده اصرار به دریافت این نوع معاینه فنی داشت مشاوره‌های لازم جهت رفع عیب خودرو برای دریافت این نوع معاینه فنی به فرد داده می‌شود.

حسینی منش در خصوص نیاز برخی از خودرو‌ها به بعضی از اصلاحات برای دریافت معاینه فنی برتر می‌گوید: برخی از خودرو‌ها از جمله پژو ۴۰۵ برای دریافت معاینه فنی برتر باید برخی اصلاحات را انجام دهند که این اصلاحات هزینه‌ای بین ۵۰۰ تا یک میلیون تومان برای صاحب خودرو خواهد داشت.

این در حالی است که از زمان اعلام تفاوت مبلغ ورود به محدوده طرح خودرو‌های دارای معاینه فنی برتر و فاقد این نوع معاینه فنی، صف طولانی برای دریافت این نوع معاینه فنی به راه افتاده است، اما رانندگان نمی‌دانند که هر خودرویی قادر به دریافت این نوع معاینه فنی نیست.

محسن پورسید آقایی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در این باره می‌گوید: شهروندان تهرانی برای آنکه مشمول تخفیف در دریافت طرح ترافیک شوند به دنبال گرفتن معاینه فنی برتر هستند و این اتفاق می‌تواند در کاهش آلودگی هوا نقش داشته باشد.

وی می‌افزاید: دریافت این نوع معاینه فنی شرایط ویژه‌ای دارد و این طور نیست که هر خودرویی قادر به دریافت این نوع معاینه فنی باشد.

در معاینه فنی نوع ۲ که تاکنون صادر می‌شده در تست‌ها دور موتور آرام در سرعت پایین ملاک تست خودرو‌ها بود، اما در معاینه فنی برتر دور موتور به پایین و بالا بررسی می‌شود و مبنا بر این است که دور موتور RPM ۲۵۰۰ از ۲.۵ CO به ۰.۷ CO کاهش یابد.

بازدید اپلیکیشن 139 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

سقوط هواپیما سوژه تماس کانادا با ایران سقوط هواپیما سوژه تماس کانادا با ایران
اجتماعی
شبکه خبری سی‌بی‌سی بامداد پنجشنبه گزارش داد «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای مسافربری در تهران، گفت: دست‌کم ۶۳ تبعه و شهروند کانادایی در آن هواپیما بودند و به طور کلی ۱۳۸ نفر از سرنشینان آن مرتبط به کانادا بودند. به نوشته عصرایران،…...
چرا آرمان اعدام نشد/ ممکن است غزاله زنده باشد؟ چرا آرمان اعدام نشد/ ممکن است غزاله زنده باشد؟
کاربران ویژه - اجتماعی
روزنامه هفت صبح، سارا غضنفری | ماجرای اعدام «آرمان.ع» از آن دست پرونده‌هایی است که نوشتن درباره‌شان راحت نیست. سرگذشت پسری که به قتل دختری که دوستش داشته متهم شده و صبح دیروز قرار بود طناب دار دور گردنش باشد اما خانواده مقتول به او یک ماه فرصت دادند تا…...
با افزایش تورم و بیکاری، جرم و جنایت در جامعه ۴.۵ برابر می‌شود با افزایش تورم و بیکاری، جرم و جنایت در جامعه ۴.۵ برابر می‌شود
اجتماعی
یک جامعه شناس می گوید: اگر تورم در کشوری یک برابر افزایش پیدا کند، نرخ جرم و جنایت دو برابر می‌شود و اگر بیکاری در جامعه یک واحد افزایش یابد، جرم و جنایت دو برابر افزایش پیدا می‌کند و جالب است بدانید اگر تورم و بیکاری در کنار هم یک…...

پاسخ دهید