دانلود اپلیکیشن هفت صبح

کاردانو؛ شبکهای نوظهور برای توسعه قراردادهای هوشمند

دانش و فناوری
کاردانو؛ شبکهای نوظهور برای توسعه قراردادهای هوشمند

کاردانو به‌عنوان یکی از کوین‌های پرطرفدار، از بیستم شهریور امسال به بازار صرافی رمزارز نوبیتکس اضافه شد. آدا کاردانو (cardano) در نوبیتکس هم مثل بازار جهانی این کوین، با استقبال خوبی همراه بود و حالا شاید جالب باشد نکاتی درباره این کوین بدانید؛ کوینی که رقیب اتریوم است و برخی البته با اغراق، به آن «قاتل اتریوم» لقب داده‌اند. دلیل آن هم این است که کاردانو یکی از رقبای اصلی شبکه اتریوم به حساب می‌آید.

اتریوم، شبکه‌ای که به نسل دوم بلاکچین مشهور است، با اضافه کردن ویژگی‌های متفاوتی نسبت به بیت‌کوین، از جمله قرارداد هوشمند و برنامه غیر متمرکز، امکانی را برای برنامه‌نویسان فراهم کرده که به‌صورت مستقیم روی بلاکچین پروژه‌های خود را به اجرا درآورند.

اما کاردانو سعی کرده یک گام بلندتر در این زمینه بردارد. کاردانو در سپتامبر ۲۰۲۱ یعنی کمتر از یک ماه پیش، بخشی از پروژه هارد فورک خود به نام  آلونزو «Alonzo» را به اجرا درآورد. فورک آلونزو امکان اضافه کردن قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیر متمرکز Dapps در بلاکچین کاردانو را ایجاد می‌کند. این اتفاق خود باعث افزایش قیمت کاردانو در بازارهای جهانی شد.

شروع این پروژه با موفقیت اتفاق افتاد، اما در واقعیت ساخت قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیر‌متمرکز در این شبکه  ۴ ساله، هنوز ممکن نیست و به زمان بیشتری نیاز دارد.

در همین راستا شرکت IOHK پیش از این اعلام کرده بود که در حال توسعه یک راهکار لایه ۲ به نام هایدرا (Hydra) برای بلاکچین کاردانو است.

حالا کاردانو که نسل سوم بلاکچین نام گرفته، با اجرایی کردن هاردفورک آلونزو بر روی شبکه کاردانو، رقابت سخت‌تری را با اتریوم رقم زده است.

اما از زمان لیست شدن آداکاردانو در نوبیتکس، خبرهای جدید دیگری هم برای این کوین منتشر شده است. سوم مهر امسال تیم کاردانو همکاری خود با چین‌لینک را اعلام کرد؛ همکاری‌ای که به توسعه قراردادهای هوشمند کاردانو کمک می‌کند. این همکاری منجر به استفاده از اوراکل‌های چین‌لینک توسط کاردانو خواهد شد و به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا قراردادهای هوشمند را برای برنامه‌های دیفای کاردانو ایجاد کنند.

در همایش کاردانو خبر دیگری نیز اعلام شد. کاردانو خبر همکاری خود با ارائه‌دهنده سرویس‌های وایرلس تلویزیونی دیش نتورک (Dish Network) را اعلام کرد. طی این همکاری، دیش نتورک از بلاک چین کاردانو در کسب‌وکارهای مخابراتی خود استفاده می‌کند و سرویس‌های هویت دیجیتال را به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

اما در رابطه با رقابت کاردانو با اتریوم، گرچه شباهت‌های بنیادینی بین این ۲ شبکه وجود دارد، تفاوت‌های بنیادینی نیز آنها را متمایز کرده است؛ یکی از تفاوت‌های بارز، نحوه اجماع در این ۲ شبکه است. پروتکل اجماع اتریوم، اثبات کار(POW) است که درست مانند اجماع بیت‌کوین عمل می‌کند و معایبی چون مصرف انرژی بالا و مقیاس‌پذیری پایین را دارد. گرچه اتریوم با فورک اتریوم ۲ سعی در تغییر این مسیر و حرکت به سمت پروتکل اثبات سهام را دارد، اما این تغییر هنوز به حالت اجرا در نیامده و مشکلات شبکه اتریوم همچنان باقی است.

این در حالیست که شبکه کاردانو از پروتکل اثبات سهام (POS) برای تایید تراکنش‌هایش استفاده می‌کند که به مراتب روشی کم‌هزینه‌تر و کارآمدتر نسبت به اثبات کار است.

تفاوت فاندامنتالی مهم دیگر بین این ۲ شبکه، تعداد کوین‌های آنها است. در حوزه ارزدیجیتال هر چه کوین یا توکنی تعداد عرضه محدودتری داشته باشد، پتانسیل آینده آن در رشد قیمت وضعیت بهتری خواهد داشت؛ چرا که با توجه به نسبت عرضه و تقاضا، هر چه عرضه محدودتر باشد، تقاضا برای آن بالاتر خواهد رفت که در نهایت به رشد ارزشی و قیمت ارز کمک می‌کند.

تعداد اتریوم‌هایی که قرار است در شبکه اتریوم تولید شود محدودیتی ندارد و این موضوع یکی از ویژگی‌های منفی این پروژه است. از سوی دیگر، شبکه کاردانو تعداد عرضه محدود ۴۵ میلیاردی برای آدا قرار داده است که در تاریخ نگارش این مطلب، حدود ۳۳ میلیارد آن استخراج شده است. همچنین قرار است استیبل کوین Djed بر روی شبکه Cardano صادر شود که به رشد این شبکه نوظهور کمک خواهد کرد.

به طور کلی کاردانو یکی از فعال‌ترین پروژه‌های حوزه کریپتوکارنسی به حساب می‌آید؛ پروژه متن بازی که در طی این چهار سال تغییرات و بهبودهای بسیاری را ایجاد کرده است. فعال بودن و تعداد تغییرات بالای ماهانه بر روی این شبکه، پتانسیل‌های رشد این پروژه را بالاتر خواهد برد.

بازدید اپلیکیشن 15 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

پاسخ دهید