چگونه برای تعمیر واحدهای مسکن مهر وام بگیریم؟

اقتصادی
چگونه برای تعمیر واحدهای مسکن مهر وام بگیریم؟

ماه گذشته بانک مسکن نظر موافق خود را با یک طرح پیشنهادی اعلام کرد تا تسهیلات جعاله مسکن از این پس به مالکان واحدهای مسکونی مهر نیز تعلق بگیرد. پیش از این مصوبه، نوعی دودستگی بین کل واحدهای مسکونی موجود در کشور، در حوزه پرداخت تسهیلات جعاله وجود داشت که در قالب آن، مالکان و ساکنان واحدهای مسکونی مهر نمی‌توانستند همچون سایر مالکان خانه‌ها و آپارتمان‌های مسکونی نسبت به درخواست برای دریافت تسهیلات جعاله اقدام کنند اما اکنون، این تفاوت با مصوبه جدید بانک عامل بخش مسکن از بین رفته است. تسهیلات جعاله یکی از پرمصرف‌ترین محصولات بانک عامل بخش مسکن در سبد تسهیلات است. سقف این تسهیلات ۴۰میلیون تومان است و با استفاده از اوراق می‌توان آن را دریافت کرد.

به‌گزارش خبرگزاری مهر، بررسی‌ها درباره ویژگی‌ها و مزایای تسهیلات جعاله حکایت از آن دارد که این تسهیلات سه کاربرد برای خانوارها و مالکان واحدهای مسکونی دارد. کاربردهای سه‌گانه تسهیلات جعاله مسکن شامل «انجام تعمیرات اساسی داخل آپارتمان»، «تکمیل تجهیزات ساختمانی داخل آپارتمان» و همچنین «کمک‌هزینه به زوج‌ها و افراد متقاضی خرید مسکن» می‌شود. خانوارها معمولا برای بازسازی یا همان تعمیرات اساسی داخل آپارتمان خود بعد از گذشت چندسال از عمر ساختمان، سراغ تسهیلات جعاله می‌روند و چون این تسهیلات به شکل تخصصی توسط بانک تخصصی مسکن پرداخت می‌شود، درنتیجه تقاضا برای آن همیشه در شعب بانک عامل بخش مسکن قابل توجه بوده است. تعمیرات اساسی شامل تعویض کف‌پوش، تعویض در و پنجره و… می‌شود.

کاربرد دوم تسهیلات جعاله مسکن به تکمیل تجهیزات داخل آپارتمان برمی‌گردد. این تسهیلات معمولا همه یا بخش قابل ‌توجهی از هزینه کابینت آشپزخانه کاغذ دیواری یا نقاشی واحد، نصب کولرهای گازی و… را پوشش می‌دهد. در سال‌های اخیر نیز با ابتکار عمل بانک مسکن، تسهیلات جعاله در خدمت خریداران خانه قرار گرفته است. در تمام این سال‌ها یکی از مخاطبان اصلی تسهیلات جعاله مسکن زوج‌ها و خانه‌اولی‌هایی بودند که با دریافت این تسهیلات و تجمیع آن با تسهیلات خرید مسکن، قدرت خرید خود را افزایش دادند و درنهایت موفق شدند، صاحب مسکن شوند. در تهران با استفاده از اوراق مسکن، یک زوج می‌تواند با تجمیع تسهیلات خرید و تسهیلات جعاله، ۱۴۰میلیون تومان تسهیلات برای خرید مسکن دریافت کند.

اکنون اجازه استفاده از تسهیلات جعاله به صاحبان و مالکان واحدهای مسکونی مهر تاثیر مثبت بر رفتار و احساس خانوارهای ساکن در این خانه‌ها دارد. کارشناسان اقتصاد مسکن در تحلیل این موضوع می‌گویند، از آنجا که سری اول واحدهای مسکونی مهر از سال ۹۱ به‌تدریج افتتاح و تحویل واجدین شرایط شد، اکنون در حدود هشت‌سال از زمان احداث این خانه‌ها می‌گذرد و با توجه به شرایطی که سایر واحدهای مسکونی موجود در شهرها پنج‌سال پس از ساخت پیدا می‌کنند، در ساختمان‌های مسکونی مهر نیز همین شرایط برقرار است. کارشناسان بازار مسکن و مشاوران املاک و حتی کارشناسان اقتصادی بانک مرکزی به یک واحد مسکونی بیش از پنج‌سال ساخت، خانه نوساز اطلاق نمی‌کنند.

در گزارش‌های ماهانه بانک مرکزی درباره تغییر و تحولات بازار مسکن شهر تهران، به آپارتمان‌های حداکثر پنج‌سال ساخت، خانه نوساز گفته می‌شود. در کشور خانه‌های ۱۰سال ساخت، جزو املاک میان‌سال هستند که مالک یا ساکن در آن بعد از یک‌دهه از سکونت، نیازمند بودجه برای بهسازی و تکمیل تجهیزات ساختمان است. بنابراین همانطور که در تهران و دیگر شهرهای کشور، مالکان واحدهای مسکونی چندسال پس از سکونت در واحدهای مسکونی، با دریافت تسهیلات جعاله، نسبت به تعمیر، بازسازی و بهسازی واحد مسکونی خود اقدام می‌کنند، این حق طبیعی ساکنان مسکن مهر است که از این تسهیلات به نفع تغییر چهره فیزیکی آپارتمان خود برای بهتر ‌کردن شرایط ساختمان بهره ببرند.

سال گذشته ۱۸۹هزار فقره تسهیلات جعاله مسکن توسط بانک عامل بخش مسکن به خانوارهای ساکن در شهرهای مختلف پرداخت شد که ۱۶درصد بیشتر از سال ۹۷ بود. تسهیلات جعاله پرداخت‌شده در سال ۹۸ حتی از تسهیلات خرید مسکن هم بیشتر بوده است که این نشان می‌دهد در شرایطی که قیمت مسکن جهش پیدا کرده و در همه شهرها با رشد قابل توجه در سال گذشته همراه بوده است، خانوارها تشخیص داده‌اند به‌جای تعویض آپارتمان خود، آن را بازسازی و بهسازی کنند.

بنابراین پیش‌بینی می‌شود، پرداخت تسهیلات جعاله به ساکنان واحدهای مسکونی مهر باعث اثرگذاری بر رفتار خانوارهای ساکن در این خانه‌ها شود، به‌گونه‌ای که این افراد با استقبال از این تسهیلات، بدون اینکه فکر فروش واحدهای مسکونی مهر و سرگردان شدن در بازار تورمی معاملات مسکن را داشته باشند، نسبت به بهسازی واحد خود اقدام کنند و برای مدتی بیشتر در این خانه‌ها اقامت کنند.

بازدید اپلیکیشن 38 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

‌انتخاب روحانی‌؛ نرمش‌ قهرمانانه ‌انتخاب روحانی‌؛ نرمش‌ قهرمانانه
کاربران ویژه - تک نگاری
روزنامه هفت صبح، آرش خوشخو | دوره دوم ریاست جمهوری احمدی‌نژاد درفضایی پرآشوب و پرتنش به پایان رسید. اصلاح‌طلبان و اصولگرایان به یک اندازه خواهان پایان دولت این رئیس‌جمهور غیرقابل پیش‌بینی بودند. مردی که در دولت اول بی‌محابا در حوزه دیپلماسی و اقتصاد سخن گفت و در دولت دوم در…...
هشت قدم تا دریافت وام و خرید مسکن هشت قدم تا دریافت وام و خرید مسکن
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح | وقتی درباره خرید مسکن در تهران حرف می‌زنیم منظورمان پرداخت پول بابت چیزی است که هر مترمربع از آن به‌طور متوسط ۲۳میلیون تومان ارزش دارد. این یعنی یک خانه ۱۰۰متری در پایتخت دو میلیارد و ۳۰۰میلیون تومان پول طلب می‌کند و برای خانه‌ای ۷۰،۸۰متری باید حدود…...
استراتژی‌های صاحبخانه شدن با کمک بورس استراتژی‌های صاحبخانه شدن با کمک بورس
کاربران ویژه - اسلایدر
روزنامه هفت صبح| عرضه بالای اوراق تسهیلات مسکن صادره در اسفند سال گذشته، به دلیل تعطیلی طولانی مدت بازار در تعطیلات نوروز باعث شد روز گذشته قیمت اوراق تسهیلات مسکن کاهش پیدا کند. در کنار این اتفاق باید به‌کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان واقعی مسکن، کم‌اثر شدن وام و تعطیلی بخش…...

پاسخ دهید