چرا گوشی تلفن همراه در بازار گران شد؟

اقتصادی
چرا گوشی تلفن همراه در بازار گران شد؟

در پی اعلام عدم موجودی بسیاری از سایت های پرتقاضا قیمت ها در این بازار با نوسانات شدیدی همراه شده است به گونه ای که روزانه قیمت برخی از گوشی های همراه پرتقاضا تا ۵۰۰ هزار تومان نوسان قیمت پیدا می کند.

ابراهیم درستی رئیس اتحادیه فروشندگان موبایل در خصوص علت نوسانات اخیر قیمت موبایل در بازار گفت: بازار موبایل طبیعتا تحت تاثیر مستقیم بازار ارز است و در وضعیتی که تقاضا و نقدینگی به سمت بازار ارز حرکت کرده است و قیمت ارز در حال افزایش است احتمال اینکه شاهد افزایش قیمت در بازار موبایل باشیم نیز بسیار زیاد است و افزایش تقاضا در افزایش قیمت ها نیز بی تاثیر نبوده است.

وی در ادامه در خصوص وضعیت تقاضا در این بازار گفت: با بازگشایی مدارس و دانشگاه ها به صورت غیرحضوری و مجازی به تبع تقاضا برای این محصول نیز افزایش یافته است اما این تقاضا به حدی نبوده است که بازار با کمبود مواجه شود.

درستی در خصوص وضعیت عرضه در بازار افزود: عده ای از واردکنندگان که گوشی های همراه را با ارز پایین تر خریداری و وارد کرده اند اقدام به احتکار این گوشی های همراه برای فروش آنها با قیمت ارز بالاتر کرده اند و یا گوشی های همراه را با قیمت ارز فعلی به مغازه داران می فروشند که در اینجا باعث بدنام شدن مغازه داران می شوند چراکه مصرف کننده در ارتباط با مغازه دار است و وی را مقصر افزایش قیمت گوشی های همراه می داند و در اینجا خواهشی که از واردکنندگان داریم این است که گوشی های همراه را به قیمت همان ارزی که خریداری کرده اند و درصد سود مصوب به مغازه داران بفروشند.

وی در خصوص اعلام عدم موجودی خیلی از سایت ها در این مدت گفت: خیلی از سایت های بزرگ خرید و فروش محصولات دیجیتال خود واردکننده هستند و با اعلام عدم موجودی سعی در بالا بردن قیمت ها دارند در حالی که واردات به اندازه کافی صورت گرفته است و هیچ کمبودی در انبارهای این واردکنندگان دیده نمی شود در اینجا سازمان حمایت از مصرف کننده و نیروهای نظارتی باید به موضوع ورود کنند و از احتکار جلوگیری کنند تا واحد های صنفی و مغازه داران بدنام نشوند.

وی در آخر افزود: یکی از دلایل افزایش قیمت اخیر گوشی های همراه در بازار می تواند به دلیل کمبود عرضه در این بازار باشد اما این کمبود عرضه به دلیل کمبود گوشی همراه در بازار نیست بلکه در نتیجه احتکار گوشی های همراه به دست واردکنندگان است.

بررسی های میدانی خبرنگار خبرآنلاین نشان می دهد که قیمت گوشی های همراه طی چند روز اخیر افزایش داشته است به گونه ای که گوشی سامسونگ آ ۵۱ که بین ۶.۵ تا ۷ میلیون تومان قیمت داشته است در حال حاضر ۷ تا ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارد ویا سامسونگ آ ۳۰ اس ۴.۵ تا ۴.۸ میلیون تومان قیمت داشت در حال حاضر بالای ۵ میلیون تومان معامله می شود.

در بین گوشی های آیفون نیز در حال حاضر گوشی آیفون ۸ پلاس با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت ۱۷ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت دارد، آیفون ایکس با ظرفیت ۶۴ گیگابایت ۱۷ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان قیمت دارد، آیفون ۶ اس با رم ۶۴ گیگابایت ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت دارد و آیفون ۵ اس با ظرفیت ۱۶ گیگابایت ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت دارد

بازدید اپلیکیشن 22 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

هزینه‌ سالانه نگهداری خودرو شخصی چقدر است؟ هزینه‌ سالانه نگهداری خودرو شخصی چقدر است؟
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، گروه بازار | ‌خرید ماشین کار ساده‌ای نیست، ولی احتمالا نگهداری از آن سخت‌تر باشد. محاسبات ما نشان می‌دهد یک پراید معمولی که این روزها قیمت آن در بازار بین ۱۰۰ تا ۱۱۰میلیون تومان است و انواع دست‌دوم آن بین ۶۰ تا ۹۰میلیون تومان قیمت دارد، ممکن…...
جزئیات تجارت خارجی ایران در پنج ماه کرونایی جزئیات تجارت خارجی ایران در پنج ماه کرونایی
اقتصادی
جدیدترین آمارهای منتشر شده از سوی اتاق بازرگانی تهران نشان می‌دهد که تحت تاثیر کرونا، تجارت خارجی ایران به شکل قابل توجهی کاهش یافته است. به گزارش خبرآنلاین، برآوردهای صورت گرفته، در پنج ماهه ابتدایی امسال، میزان کل صادرات و واردات ایران ۲۴.۶ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود که این…...
هزینه ماهانه سبد خوراکی برای خانواده دو نفره هزینه ماهانه سبد خوراکی برای خانواده دو نفره
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، گروه بازار | اگر از آن خانواده‌هایی هستید که ماهی یک‌بار به فروشگاه می‌روند و محصولات مصرفی‌شان در طول ماه را یکجا می‌خرند، احتمالا آخر ماه باید ۹۰۰هزار تومان برای خریدهای خانه کنار بگذارید. این رقم برای یک خانواده دونفره در نظر گرفته شده و حدودی محاسبه…...

پاسخ دهید