خبر فوری : برای رفع مشکل دانلود نسخه PDF روزنامه، لطفا نسخه جدید اپلیکیشن را از کافه بازار دانلود کنید

چرا کرونا در دمای ۴۵‌درجه‌ای خوزستان طغیان کرد؟

سلامت و زندگی
چرا کرونا در دمای ۴۵‌درجه‌ای خوزستان طغیان کرد؟

در روزهایی که آمار خبر از آرام شدن سرعت شیوع کرونا در ایران می‌داد، این ویروس ناگهان در خوزستان طغیان کرد تا تمام معادلات مربوط به کووید-۱۹ در ایران از نو نوشته شود. سرعت شیوع کروناویروس در این استان در چند هفته گذشته به حدی افزایش پیدا کرده است که تعداد مبتلایان روزانه کرونا که دو هفته پیش به ۸۰۰ نفر رسیده بود، چند روز پیش به بیش از دو هزار نفر برسد.

مسئولان وزارت بهداشت علت اصلی افزایش این آمار در سرتاسر ایران را شیوع بیماری در خوزستان می‌دانند. کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت و علی احسان‌پور سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز درباره این ماجرا به خبرگزاری خبرآنلاین توضیحاتی داده‌اند که قسمت‌های مهم آن را می‌خوانیم.

تقریبا یک چهارم آمارهای جدید کروناویروس مربوط به خوزستان است، این نشان‌دهنده طغیان بیماری در این استان است. شش درصد جمعیت کشور از این استان است اما ۲۵درصد موارد مبتلایان جدید از این استان هستند. در رابطه با علل طغیان کروناویروس در خوزستان گمانه‌زنی‌های مختلفی انجام شده و به نظر می‌رسد هنوز پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد؛ برخی رفع محدودیت‌ها از ۱۵فروردین به بعد را عامل این موضوع می‌دانند، گروهی از جمله استاندار تغییر رفتار مردم را مقصر می‌دانند و …

بر اساس یکی از فرضیات علت افزایش سرعت کروناویروس در خوزستان به اواسط فروردین ماه زمان لغو برخی محدودیت‌ها برمی‌گردد؛ محدودیت‌هایی که لغو آن‌ها باعث عدم اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی شد. خوزستان جزو استان‌هایی است که وضعیت در چند ماه اول در آن به شدت کنترل شد و طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در آن رعایت شد اما از تاریخ ۲۳ فروردین که آزادسازی به شکل پلکانی انجام شد، مراسم بیشتر شد، جمعیت بیشتری در تماس بودند و آمار هم بیشتر شد، البته از یک هفته قبل انتظار این اتفاقات را داشتیم و آزمایشگاه اصلی ایجاد و تعداد آزمایش‌ها بیشتر شد. البته افزایش تعداد آزمایش‌ها دلیل این موضوع نیست، تعداد مراجعین دارای علائم مشکوک در ماه‌ گذشته و بعد از لغو محدودیت‌ها در بیمارستان‌ها افزایش پیدا کرده است.

از روز ۲۳ فروردین بسیاری از محدودیت‌های مربوط به طرح فاصله‌گذاری اجتماعی مثل تعطیلی ادارات و ممنوعیت تردد در جاده‌های بین شهری و استانی لغو شد و این باعث افزایش ترددها در سرتاسر کشور شد، به طوری که رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گزارش داده بود که میانگین تردد در جاده‌های کشور در هفته اول اردیبهشت نسبت به هفته آخر فروردین ماه ۲۳درصد افزایش داشته است.

‌ به نظر می‌آید استان خوزستان از نظر طغیان بیماری عقب‌تر از باقی استان‌هاست و ویروس در این استان دیرتر گردش پیدا کرده است. در آنجا تاخیر در اپیدمی مشاهده می‌شود و بخشی از دلیلش این است که به علت ورود دیرتر ویروس به این استان برخی فکر کردند مشکلی وجود ندارد، نکات بهداشتی را رعایت نکردند و برخی تجمعات هم برگزار شد تا آمار مبتلایان افزایش پیدا کند.

یکی از نتیجه‌گیری‌هایی که از این اوضاع می‌شود این است که به نظر می‌آید برخلاف چیزی که درمورد کروناویروس‌های قبلی مثل سارس می‌دانستیم، حتی دمای بالای ۴۵ درجه شیوع باعث حذف بیماری نمی‌شود و این ویروس در مقابل گرما تاب‌آوری دارد. به همین دلیل به نظر می‌رسد تا زمان ساخت واکسن این وضعیت همچنان ادامه دارد.

محدودیت‌هایی مثل تعطیلی ادارات و ممنوعیت تردد بین شهرستان در راستای جلوگیری از تبدیل این استان به کانون شیوع کروناست. اما امکان بازگشت بیماری وجود دارد و این مشکل اصلی پاندمی است که در همه جای دنیا وجود دارد. ایران هم بزرگ است و این خطرات وجود دارد.

در واقع اگر هم از تبدیل خوزستان به کانون جدید شیوع کروناویروس در ایران جلوگیری شود، این امکان وجود دارد که این ویروس در استان‌های دیگری به دلایل مشابهی طغیان کند. این امکان وجود دارد که در تعداد انگشت‌شماری از استان‌ها که کرونا با تاخیر وارد شده است، وضعیت مشابهی به وجود بیاید. از سویی هر رفتار غیرهوشمندی هم می‌تواند چنین مشکلاتی به وجود بیاورد.

بازدید اپلیکیشن 365 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

تبلیغ نوشابه خانم بازیگر ممنوع شد تبلیغ نوشابه خانم بازیگر ممنوع شد
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، فرید عطارزاده | مدت‌ها بود که تبلیغ یک نوشابه را در تلویزیون می‌دیدیم که شقایق دهقان در آن بازی کرده و بسیار دیده شده بود؛ تبلیغی که در آن گفته می‌شد این نوشابه از پایه شیر درست شده و همچنین قند کمتری نسبت به سایر نوشابه‌های معمول…...
مرحله انکار شکست از اعتیاد مرحله انکار شکست از اعتیاد
اجتماعی
روزنامه هفت صبح، علی مزینانی | دیروز نشستی در دفتر مطالعات رسانه‌ها با موضوع رسانه‌ها و موضوع اعتیاد برگزار شد که فرصت شد نکاتی را از تجربه کاری‌ام در سازمان بهزیستی و سپس یک روزنامه بگویم که مهم‌ترینش رقابت سه رویکرد متفاوت در نظام قانونی و اجرایی کشور برای پیشگیری…...
برنامه‌هایی برای موج سوم کرونا برنامه‌هایی برای موج سوم کرونا
کاربران ویژه - سلامت و زندگی
روزنامه هفت صبح | دو روز پیش به نظر می‌رسید با کاهش ناچیزی در تعداد مبتلاها به کرونا و فوتی‌های ناشی از آن رو‌به‌رو شده‌ایم اما آمارهای دیروز نشان داد که این خیال چقدر باطل بوده است. ۱۴۴ نفر طی ۲۴ ساعت جانشان را از دست دادند و خبرهایی درباره…...

پاسخ دهید