چرا رهبر کره‌شمالی از مردم خود عذرخواهی کرد؟

جهان
چرا رهبر کره‌شمالی از مردم خود عذرخواهی کرد؟

یک کارشناس مسائل بین‌الملل، اظهار کرد: یکی از اهداف اصلی عذرخواهی رهبر کره شمالی از مردمش ارسال پیام به چین بوده و به قول معروف « به در گفته تا دیوار » بشنود .

سید جلال ساداتیان، در ارتباط با اقدام اخیر و بی سابقه رهبر کره شمالی در عذرخواهی از مردمش گفت: کره شمالی طی این سالها به نحوی حیاط خلوت چین بوده است و در این مدت که این کشور به خاطر تحریم‌های آمریکا و جامعه جهانی منبع قابل توجه و قابل اتکایی نداشته است از سوی چین مورد حمایت قرار گرفته است ، البته این حمایت‌ها بیشتر در جهت تحکیم قدرت نظامی و اتمی کره شمالی بوده است چنان که چند روز پیش نیز کره شمالی از یکی دیگر از موشک های بالستیک جدید خود رونمایی کرد که برد و قدرتش افزایش قابل توجهی نسبت به قبل داشته است .
وی با بیان اینکه کره شمالی در برابر تهدیدات کره جنوبی به مفهوم پایگاه آمریکا در منطقه نه فقط به عنوان کشور کره جنوبی ایستاده است، افزود : در واقع چین حیاط خلوت خود که همان کره شمالی است را آماده و تجهیز کرده که در برابر آمریکا بایستد و به تهدیدهای آن پاسخ دهد ، بدون این که خود درگیر شود چراکه درگیری مستقیم با آمریکا با سیاست‌ های اقتصاد باز چین که تحقق آن نیازمند وجود آرامش در این کشور است، مغایرت دارد .
وی با بیان اینکه این پیش بینی وجود داشت که که چین تا سال ۲۰۲۵ به اهداف اقتصادی که طی این سال‌ها برای آن برنامه‌ریزی کرده دست پیدا کند ، خاطرنشان کرد: ولی به خاطر اقدامات و سیاست های فردی چون ترامپ ، چین زودتر از موعد مقرر از قدرت اقتصادی خود در عرصه جهانی رونمایی کرد و اکنون در این عرصه تنه به تنه آمریکا حرکت می کند و در تلاش است که به عنوان یک هژمون هرچه زودتر پروژه «یک کمربند یک جاده» که همان احیای جاده راه ابریشم قدیم است را به نتیجه برساند و از دیگر سو رقابت های جدی را به شکل های مختلف در عرصه های سیاسی، امنیتی و اقتصادی با آمریکا آغاز کرده است.

این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد : در چنین وضعیتی رهبر کره شمالی می گوید که من در این مدت هر آنچه را که چین گفته بود اجرایی و عملیاتی کردم و این کار باعث شده که به مردم کره فشار آید و مردم در این کشور از نظر معیشتی و اقتصادی در مشکل باشد در حالی‌که چین خود توانسته رفاه و پیشرفت خوبی را برای مردمش به ارمغان آورد اکنون رهبر کره شمالی به زبان دیپلماتیک به چین می‌گوید که زمان آن رسیده که به کره امتیازات بیشتری بدهد و می گوید که من به تعهدات خود در برابر شما عمل کردم و اکنون زمان آن رسیده شما به تعهدات خود در برابر من عمل کنید.

ساداتیان خاطرنشان کرد: رهبر کره شمالی در این اظهارات اگرچه مردم کشور خود را خطاب قرار داده ولی به قول معروف به در گفته تا دیوار بشنود و خطاب او در این سخنرانی به چین به عنوان یک برادر بزرگتر بوده است که وقت آن رسیده که توجه بیشتری به کره شمالی داشته باشد.

وی تصریح کرد : کشور کره شمالی به ظاهر کشوری مستقل است ولی واقعیت این است ابزار تهدید چین در منطقه است.

رهبر کره‌شمالی در جریان رژه نظامی اخیر که با نمایش موشک‌های بالستیک دوربرد این کشور برای اولین بار پس از دو سال همراه شد، در سخنانی احساسی عذرخواهی کرد که نتوانسته زندگی شهروندان کره‌شمالی را ارتقا دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

بازدید اپلیکیشن 50 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

توصیه آلمان به بایدن برای بازگشت آمریکا به برجام توصیه آلمان به بایدن برای بازگشت آمریکا به برجام
جهان
ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه آلمان روز دوشنبه در مصاحبه ای، با اشاره به تغییر رئیس‌جمهوری در آمریکا، بر لزوم بازگشت این کشور به همکاری با اروپا بر سر توافق هسته‌ای ایران تاکید کرد. «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان از دولت جدید ایالات متحده خواست در اجرای توافقنامه هسته…...
ترامپ: امشب، فساد انتخاباتی افشا می‌شود! ترامپ: امشب، فساد انتخاباتی افشا می‌شود!
جهان
مهر: رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی توئیتری مدعی شد که امشب در یکی از برنامه‌های فاکس نیوز، حقایقی درباره فساد انتخاباتی ۲۰۲۰ افشا خواهد شد. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و نامزد حزب جمهوریخواه رقابت ۲۰۲۰، از شب گذشته تا کنون، توئیت‌هایی را در انتقاد از آنچه فساد انتخاباتی می‌نامد؛ منتشر کرده…...
ناامیدی از برقراری آتش‌بس در ناگورنو-قره‌باغ ناامیدی از برقراری آتش‌بس در ناگورنو-قره‌باغ
جهان
آتش‌بس در قره‌باغ به جایی نرسیده و حالا هر کدام از طرفین به دنبال پیدا کردن متحدانی برای خود هستند.نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان رسما از ولادیمیر پوتین، رئیس‌‌جمهور روسیه خواست تا رایزنی‌ها درباره تأمین امنیت ارمنستان را در میانه درگیری‌های ناگورنو-قره‌باغ آغاز کند.این خبر که روز شنبه از سوی وزارت…...

پاسخ دهید