چرا جوان به‌حادثه‌ای پیر می‌شود گاهی؟

سلامت و زندگی
چرا جوان به‌حادثه‌ای پیر می‌شود گاهی؟

استرس تنها فاکتوری نیست که موجب سفید شدن زودرس موها می‌شود.

سفید شدن موها فرایندی فیزیولوژیکی است و به طور معمول ۵۰ درصد از موهای نیمی از افراد در سن ۵۰ سالگی سفید می‌شود.

با این حال درصورتیکه سفید شدن موها در بین نژاد قفقازی پیش از ۲۰ سالگی، در مردم آسیا پیش از ۲۵ سالگی و در آفریقایی‌ها پیش از ۳۰ سالگی آغاز شود فرد دچار سفیدی زودرس موها شده‌ است.

رنگدانه‌های طبیعی در بدن موسوم به ملانین تعیین کننده رنگ مو هستند. فولیکول‌های موی انسان می‌توانند حاوی یک یا دو نوع ملانین باشند که بسته به نوع آن‌ها، رنگ مو تعیین می‌شود. ملانین‌ها نیز از ملانوسیت که سلول تولیدکننده رنگدانه است بوجود می‌آیند.

دکتر “دسموند توبین” از دانشگاه “برادفورد” در انگلیس در این باره می‌گوید: با بالا رفتن سن فعالیت ملانوسیت کند شده یا متوقف می‌شود؛ بنابراین مو میزان رنگدانه کمتری را دریافت کرده که موجب سفیدی تار مو می‌شود.

به گزارش پایگاه اینترنتی “فِرست‌پُست”، اگرچه تحقیقات کافی در مورد علت دقیق سفیدی زودرس موها انجام نگرفته اما برخی شرایط و عوامل وجود دارند که با سفیدی موها مرتبط هستند. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– کمبود ویتامین B۱۲

– کم‌کاری تیروئید

– فاکتور ژنتیک

– پایین بودن سطح هموگلوبین ناشی از کمبود ویتامین B۱۲

– دفع پروتئین ناشی از بیماری سلیاک یا دیگر اختلال‌های سوء جذب

– کمبود آهن و مس

– استرس

– لک و پیس

– مصرف برخی انواع داروها از جمله کلروکین (درمان مالاریا) یا مفنزین (شل‌کننده عضلات)

بازدید اپلیکیشن 67 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

چرا تلفات ‌کرونای ایران چهار برابر ترکیه است؟ چرا تلفات ‌کرونای ایران چهار برابر ترکیه است؟
کاربران ویژه - سلامت و زندگی
روزنامه هفت صبح، گروه ویژه | چرا نسبت مرگ و میر در میان بیماران کرونایی در ایران نسبت به کشورهای دیگر بیشتر است؟ این سوال را چند باری هفت‌صبح مطرح کرد اما هیچگاه با پاسخ مشخص و دقیقی از سوی مسئولان رو‌به‌رو نشد. حالا این سوال آرام آرام افکار عمومی…...
همه داروهای مورد استفاده برای خلاصی‌ از کرونا‌ همه داروهای مورد استفاده برای خلاصی‌ از کرونا‌
کاربران ویژه - سلامت و زندگی
روزنامه هفت صبح، فاطمه رجبی | در حالیکه دانشمندان ریاضی سنگاپوری شروع به پیش بینی زمان قطعی خلاصی از کرونا کرده‌اند سیر آزمایش روی داروهای مفید علیه کرونا با تمام قوا در جهان ادامه دارد. اینطور که به نظر می‌رسد دانشمندان بیشتر دنبال پیدا کردن دارویی هستند که قبلا در…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید