پیش‌بینی یک اقتصاددان از قیمت دلار تا ۳ ماه آینده

اقتصادی
پیش‌بینی یک اقتصاددان از قیمت دلار تا ۳ ماه آینده

برترین‌ها: مرتضی ایمانی‌راد در یادداشتی در اینستاگرام خود نوشت: «در چند روز اخیر قیمت دلار کاهش نسبتا زیادی را تجربه کرد. دلایل این کاهش قابل توضیح است.»

وی افزود: اول، نرخ دلار در اثر تحریم‌های آمریکا و به خصوص لغو تمدید‌های ۸ کشور افزایش یافت و به بالای ۱۵ هزار تومان رسید.

بر اساس محاسبات محدود و شواهد موردی به نظر می‌رسد که بازار واقعی ارز ایران کشش قیمت بیش از ۱۵ هزار تومان را ندارد و بنابراین خرید‌ها در این نقطه به مرحله اشباع می‌رسند و بیشتر آن‌ها متوقف می‌شوند.

به همین دلیل کسانی که دلار را به مقصود سرمایه‌گذاری خریده اند، وارد بازار شده و دلار‌های خود را می‌فروشند. این مساله نه تنها برای افزایش دلار سقف می‌گذارد، بلکه افکار عمومی را هم برای کاهش آماده میک‌ند؛ بنابراین اینجا ما با یک پدیده تکنیکال مواجه هستیم.»

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: «دوم، بانک مرکزی با شناخت از این محدوده و با اطلاع از اینکه بخشی از ارز‌های صادرات غیر نفتی وارد کشور می‌شود و در ضمن با تزریق موردی ارز به کاهش ارز کمک شایان توجهی کرد. اینکه وزن این اقدام بانک مرکزی چقدر است، کسی نمی‌داند. ولی به نظر می‌رسد که عامل اول نقش مهم‌تری در کاهش دلار داشته است.»

ایمانی‌راد متذکر شد: «سوم، آمریکا از موضع تهدید خارج شد و با نفی هر گونه تمایلی برای جنگ پیشنهاد مذاکره را در چندین نوبت به ایران داد. ایران هم به طور مشروط مذاکره را پذیرفت.

از قبل هم مشخص بود که آمریکا نیروی زیادی نمی‌خواهد روی ایران بگذارد و برای ترامپ نتیجه‌گیری و استفاده سیاسی برایش بسیار مهم است. این پیشنهاد‌ها وقتی به طور علنی بین شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن و ترامپ انجام شد، بازار ارز ایران خیلی سریع به آن واکنش نشان داد.»

وی عنوان کرد: «چهارم، با رها کردن قیمت گذاری ارز‌های حاصل از صادرات غیر نفتی بخشی از این ارز‌ها وارد کشور شدند و عرضه ارز را بیشتر کرد. این مساله فشار را بر قیمت دلار بیشتر کرد.»

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: «آیا قیمت دلار در سطحی که کاهش یافته، باقی می‌ماند؟ پاسخ منفی است. قیمت دلار همان طور که در دو روز گذشته نشان داد کماکان تمایل به افزایش دارد.

ولی چون افزایش عرضه ارز با سیاست جدید بانک مرکزی و ادامه شایعات و تلاش‌ها برای مذاکره ادامه خواهد یافت، احتمال برگشت دلار به پانزده هزار تومان بسیار ضعیف است.

قرار گرفتن قیمت زیر ۱۳ هزار تومان هم شرایط خاصی می‌خواهد. در مجموع می‌توان پیش بینی کرد که قیمت دلار تا سه ماه آینده در صورتی که تحول سیاسی خاصی رخ ندهد، در کانال ۱۳ هزار تومان باقی می‌ماند

بازدید اپلیکیشن 450 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

مسکن در خردادماه؛ هر روز گران‌تر از دیروز مسکن در خردادماه؛ هر روز گران‌تر از دیروز
اقتصادی
بانک مرکزی در جدیدترین گزارش خود از تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در سال ۹۹، وضعیت بازار در خرداد ماه را بررسی کرد. بر اساس این گزارش، در این ماه، تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به ۱۰ هزار و ۷۷۸ واحد مسکونی رسیده که نسبت به…...
کمترین تورم در نرخ اجاره مسکن متعلق به کجاست؟ کمترین تورم در نرخ اجاره مسکن متعلق به کجاست؟
اقتصادی
یکی از بخش‌های مهم در برآورد نرخ تورم (شاخص قیمت مصرف کننده) بخش مسکن است. این بخش شامل زیر بخش‌های «اجاره بهای واحدهای مسکونی»  و «خدمات نگهداری و تعمیر واحد مسکونی»  (تعمیرات جزئی واحد مسکونی: لوله کشی، گچ‌کاری، برق کاری و نصب ایزوگام) است.  در فصل بهار ١٣٩٩، شاخص قیمت…...
ورود خودرو های تایوانی به بازار خودرو ایران ورود خودرو های تایوانی به بازار خودرو ایران
اقتصادی
خبرگزاری صدا و سیما نوشت: یک شرکت خودروساز ایرانی و شرکت لوکسژن تایوان در زمینه تولید و مونتاژ خودرو درداخل ایران قرارداد همکاری امضاء کردند. براساس قرارداد منعقد شده بین شرکت آذویکو ایران و لوکسژن تایوان، درآینده نزدیک محصولات این خودرو ساز تایوانی درداخل ایران تولید وعرضه خواهد شد. شرکت…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید