پیش‌بینی یک اقتصاددان از قیمت دلار تا ۳ ماه آینده

اقتصادی
پیش‌بینی یک اقتصاددان از قیمت دلار تا ۳ ماه آینده

برترین‌ها: مرتضی ایمانی‌راد در یادداشتی در اینستاگرام خود نوشت: «در چند روز اخیر قیمت دلار کاهش نسبتا زیادی را تجربه کرد. دلایل این کاهش قابل توضیح است.»

وی افزود: اول، نرخ دلار در اثر تحریم‌های آمریکا و به خصوص لغو تمدید‌های ۸ کشور افزایش یافت و به بالای ۱۵ هزار تومان رسید.

بر اساس محاسبات محدود و شواهد موردی به نظر می‌رسد که بازار واقعی ارز ایران کشش قیمت بیش از ۱۵ هزار تومان را ندارد و بنابراین خرید‌ها در این نقطه به مرحله اشباع می‌رسند و بیشتر آن‌ها متوقف می‌شوند.

به همین دلیل کسانی که دلار را به مقصود سرمایه‌گذاری خریده اند، وارد بازار شده و دلار‌های خود را می‌فروشند. این مساله نه تنها برای افزایش دلار سقف می‌گذارد، بلکه افکار عمومی را هم برای کاهش آماده میک‌ند؛ بنابراین اینجا ما با یک پدیده تکنیکال مواجه هستیم.»

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: «دوم، بانک مرکزی با شناخت از این محدوده و با اطلاع از اینکه بخشی از ارز‌های صادرات غیر نفتی وارد کشور می‌شود و در ضمن با تزریق موردی ارز به کاهش ارز کمک شایان توجهی کرد. اینکه وزن این اقدام بانک مرکزی چقدر است، کسی نمی‌داند. ولی به نظر می‌رسد که عامل اول نقش مهم‌تری در کاهش دلار داشته است.»

ایمانی‌راد متذکر شد: «سوم، آمریکا از موضع تهدید خارج شد و با نفی هر گونه تمایلی برای جنگ پیشنهاد مذاکره را در چندین نوبت به ایران داد. ایران هم به طور مشروط مذاکره را پذیرفت.

از قبل هم مشخص بود که آمریکا نیروی زیادی نمی‌خواهد روی ایران بگذارد و برای ترامپ نتیجه‌گیری و استفاده سیاسی برایش بسیار مهم است. این پیشنهاد‌ها وقتی به طور علنی بین شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن و ترامپ انجام شد، بازار ارز ایران خیلی سریع به آن واکنش نشان داد.»

وی عنوان کرد: «چهارم، با رها کردن قیمت گذاری ارز‌های حاصل از صادرات غیر نفتی بخشی از این ارز‌ها وارد کشور شدند و عرضه ارز را بیشتر کرد. این مساله فشار را بر قیمت دلار بیشتر کرد.»

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: «آیا قیمت دلار در سطحی که کاهش یافته، باقی می‌ماند؟ پاسخ منفی است. قیمت دلار همان طور که در دو روز گذشته نشان داد کماکان تمایل به افزایش دارد.

ولی چون افزایش عرضه ارز با سیاست جدید بانک مرکزی و ادامه شایعات و تلاش‌ها برای مذاکره ادامه خواهد یافت، احتمال برگشت دلار به پانزده هزار تومان بسیار ضعیف است.

قرار گرفتن قیمت زیر ۱۳ هزار تومان هم شرایط خاصی می‌خواهد. در مجموع می‌توان پیش بینی کرد که قیمت دلار تا سه ماه آینده در صورتی که تحول سیاسی خاصی رخ ندهد، در کانال ۱۳ هزار تومان باقی می‌ماند

بازدید اپلیکیشن 447 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

چرا باید به‌سرعت از بازار سکه خارج شد؟ چرا باید به‌سرعت از بازار سکه خارج شد؟
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، احمدرضا نجفی | راهنمای فوری برای سرمایه‌گذاران سکه و طلا که در عرض شش‌ماه زیان بسیاری را متحمل شده‌اند و تا آخر سال چشم‌انداز مثبتی پیش‌رویشان نیست. سال از نیمه رد شده و روسیاهی‌اش مانده برای سکه و طلا. این دو بازار از اول سال تا حالا…...
بهترین سرمایه‌گذاری برای مردمان محتاط بهترین سرمایه‌گذاری برای مردمان محتاط
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، احمدرضا نجفی | گزارشی مقایسه‌ای در مورد سود قابل پرداخت در ۳۰صندوق سرمایه‌گذاری بانکی .‌ اگر دنبال یک سرمایه‌گذاری مطمئن، کم‌ریسک و با سود قابل قبول می‌گردید، احتمالا صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند گزینه خوبی باشند. به‌خصوص که سود آنها به ‌صورت روزشمار محاسبه شده و در اغلب موارد…...
مدیر عامل ایران خودرو :صنعت خودرو فشل نیست مدیر عامل ایران خودرو :صنعت خودرو فشل نیست
اقتصادی
مدیرعامل ایران‌خودرو گفت: اعتقادی به فشل بودن صنعت خودرو ندارم. به گزارش ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌عصر ایران به نقل از فارس،‌‌ فرشاد مقیمی در حاشیه مراسم امضای تفاهمنامه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی کشور در مورد اظهارنظر رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر فشل بودن صنعت خودرو اظهار داشت: به این قضیه…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید