پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول درباره آینده اقتصاد ایران

اقتصادی
پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول درباره آینده اقتصاد ایران

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که اقتصاد ایران در سال جاری رشد ۳ درصدی را تجربه خواهد کرد و پس از سه سال از رکود خارج خواهد شد.

فشارهای تحریم ها زمانی بر اقتصاد ایران وارد شد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شد؛ برجامی که در سال ۲۰۱۵ توسط ایران، آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و آمریکا امضا شد.

در سال ۲۰۱۷ بود که اقتصاد ایران برای آخرین بار رشد اقتصادی مثبت را تجربه کردو پس از ان برای سه سال متوالی رشد منفی را به ثبت رساند. براوردهای صورت گرفته حاکی از آن است که اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۴.۹۹ درصد کوچک شده است که فاصله بسیار زیادی با رشد ۱۲.۵ درصدی ثبت شده در سال ۲۰۱۶ یعنی سال پس از امضای برجام دارد. صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که اقتصاد ایران در سال جاری رشد ۳ درصدی را تجربه خواهد کرد و پس از سه سال از رکود خارج خواهد شد.

هدف اصلی تحریم های آمریکا بر روی تجارت خارجی ایران متمرکز بوده است که اندک اندک دامنه ان از نفت و گاز و فرآورده های پتروشیمی به دیگر حوزه ها از جمله فلزات و معادن کشیده شده است. طبق براوردهای صورت گرفته توسط صندوق بین المللی پول صادرات ایران در سال ۲۰۱۹ حدود ۶.۱۱ میلیارد دلار بیشتر از واردات آن بوده است اما در سال ۲۰۲۰ میزان واردات ایران ۳.۴۵ میلیارد دلار بیشتر از صادرات بوده است.

در سال های اخیر بیشترین حجم تجارت خارجی ایران مربوط به سال ۲۰۱۱ با حدود ۱۶۰ میلیارد دلار بوده است که این رقم در دو سال اخیر به حدود ۶۰ میلیارد دلار کاهش یافته است.

طبق براوردهای صورت گرفته توسط صندوق بین المللی پول پیش بینی می شود که نرخ بیکاری ایران تا پایان امسال به ۱۲.۴ درصد برسد. نرخ بیکاری ایران در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۹ در کمترین سطح خود قرار داشت.

تحلیلگر ارشد جهانی در موسسه ” استراتفور” بر این باور است که با وجود کاهش تدریجی ارزش ریال از سال ۲۰۱۸، در حال حاضر نرخ ارز به نوعی از ثبات رسیده است. با این حال کاهش ارزش ریال به نوبه خود باعث گران تر شدن واردات، افزایش نرخ تورم و کاهش قدرت خرید جامعه شده است.

الیوت ابرامز – نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در دوران ترامپ – در رابطه با پایان تحریم ها گفت: وقتی طرفین به برجام بازگردند، بخش بزرگ تحریم های اقتصادی برداشته خواهد شد و این به معنی از دست رفتن اهرم فشار آمریکا برای مذاکره جامع تر با ایران است

منبع: خبرآنلاین

بازدید اپلیکیشن 43 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

راه‌های شناسایی بهترین صرافی آنلاین راه‌های شناسایی بهترین صرافی آنلاین
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح | سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال در ایران برای خرید و فروش دو راه پیش‌روی خود دارند؛ یکی ورود مستقیم به‌بازار که البته کمی وقت‌گیر به‌نظر می‌رسد و راه دیگر استفاده از خدمات یک سایت یا صرافی آنلاین است. برای اینکه بتوانید در امنیت کامل به خرید و فروش…...
رونمایی از چهره خشن بازار اجاره ۱۴۰۰ رونمایی از چهره خشن بازار اجاره ۱۴۰۰
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، گروه بازار | ‌سقف قانونی افزایش اجاره‌بها در سال ۱۴۰۰ در ماه‌های خرداد و تیر اعلام می‌شود؛ این خبری است که محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده اما صاحبخانه‌ها خودشان دست به‌کار شده‌اند و در همین چند هفته ابتدایی تصویر جدیدی از بازار اجاره را…...
چرا امسال باید با کد رهگیری آشتی کنیم؟ چرا امسال باید با کد رهگیری آشتی کنیم؟
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح | نمایندگان مجلس روز گذشته در خلال بررسی طرح جهش تولید مسکن، به الزام اخذ کد رهگیری و ثبت همه معاملات مسکن اعم از «خرید و فروش» و «رهن و اجاره» رای دادند. کد رهگیری چند سالی است که در حوزه مسکن و به‌طور خاص در بخش…...

پاسخ دهید