پیشنهادهایی بعد از درگذشت استاد شجریان

فرهنگی
پیشنهادهایی بعد از درگذشت استاد شجریان

پیکر محمدرضا شجریان هجده روز بعد از سالروز تولدش، امروز در خاک مشهد آرام گرفت؛ کسی چه می‌داند؟ شاید زمانی که هر یک از حاضران در مراسم تدفین، پشت میکروفن می‌رفتند تا در سخنانی غم از دست دادن خسروی آواز ایران را با دیگران شریک شوند، او هم در گوشه‌ای در کنار اخوان ثالث نشسته بود و با لبخندی محو به حرفها و البته پیشنهادهای مطرح شده، گوش می‌داد.

به گزارش ایسنا، شهر توس و آرامگاه فردوسی صبح روز شنبه (۱۹ مهرماه) میزبان پیکر محمدرضا شجریان و بدرقه کنندگانش بود. دوستداران او در فضای باز آرامگاه فردوسی و خانواده و دوستانش در فضای داخلی آرامگاه به سوگ نشسته بودند.

این، فرصتِ آخر برای خداحافظی بود. طبق روال معمول مراسم‌ تشییع و تدفین، نزدیکان و برخی از مسئولان پشت میکروفن رفتند تا هم از غم از دست دادن استاد آواز ایران سخن بگویند و هم از این فرصت برای طرح گله‌ها و پیشنهادهایشان استفاده کنند.

در این مراسم پیشنهاد نام گذاری روزی به اسم محمدرضا شجریان و ساخت تندیسی از او برای جشنواره های موسیقی و کتاب از سوی برخی هنرمندان مطرح شد.

رویکردی که بیش از آنکه لطفی به هنرمندان صاحب نام باشد، می تواند برای تقویم هر کشور عزت آفرین باشد.

داریوش پیرنیاکان، نوازنده تار، سه تار و ردیف‌دان از جمله افرادی بود که در مراسم بدرقه ابدی زنده یاد محمدرضا شجریان، صحبت هایش را با ارائه دو پیشنهاد و طرح یک گله به پایان رساند. او عنوان کرد که «جامعه هنری و مردم باید مصرانه به دنبال این باشند که روز اول مهر به نام «روز شجریان» نام‌گذاری شود. همچنین باید در شورای عالی خانه موسیقی این موضوع را به تصویب برسانیم که پس از این حتما در بزرگداشت‌هایی که برای هنرمندان گرفته، آلبوم‌ها و کتاب‌هایی که منتخب می‌شوند، تندیس شجریان هدیه داده شود.»

پیرنیاکان همچنین در پایان سخنان خود، گله کرد: در کشورهای بزرگ زمانی که خواننده‌ای به این عظمت از دنیا می‌رود عزای عمومی اعلام می‌کنند، چرا برای برای فوت شجریان عزای عمومی اعلام نکردند؟ شجریان متعلق به تمام مردم ایران و دنیاست؛ پس امیدوارم در سالگرد شجریان این اتفاق رخ دهد و آن روز عزای عمومی اعلام شود.

اما پیشنهاد نامگذاری اول مهرماه به نام محمدرضا شجریان، موضوعی بود که از سوی حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی نیز به آن پرداخته شد. او نیز در بخشی از صحبت های خود در این مراسم، پیشنهاد کرد تا روز اول مهر که روز تولد استاد شجریان است، به نام او نامگذاری شود.

همچنین فرهاد فخرالدینی، هنرمند پیشکسوت در عرصه آهنگسازی نیز که پیام تسلیتش در این مراسم قرائت شد، پیشنهاد داد که روز اول مهر به نام شجریان نامگذاری شود و در خانه موسیقی این موضوع به تصویب برسد.

در این میان پیشنهاد نامگذاری روز اول مهرماه به نام استاد آواز ایران، یادآور طرح پیشنهادی برای نامگذاری خیابانی در تهران به نام محمدرضا شجریان هم هست. طرحی که سال ۹۸ در شورای شهر تهران مطرح شد، اما بعد از کش و قوس های فراوان و طرح حواشی بسیار، در نهایت تاکنون به نتیجه نرسیده است.

***شما هم نظر دهید***

بازدید اپلیکیشن 137 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

فردوسی‌پور: به همه می‌گفتم در ایران بمانید اما… فردوسی‌پور: به همه می‌گفتم در ایران بمانید اما…
فرهنگی
ورزش سه: پس از یک سال و ۷ ماه سکوت، بالاخره عادل فردوسی‌پور اشاره‌ای به پایان کارش در برنامه ۹۰ داشت. عادل فردوسی‌پور پس از دریافت جایزه Alumni Achivement Award 2020 ، در مراسم آنلاین انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف(سوتا) اظهار کرد: خیلی خوشحال هستم و تشکر می‌کنم از…...
نامه دلنشین سهراب سپهری به احمدرضا احمدی نامه دلنشین سهراب سپهری به احمدرضا احمدی
فرهنگی
ایسنا نوشت: سهراب سپهری در نامه‌ای به احمدرضا احمدی نوشته است: ایران مادرهای خوب دارد و غذاهای خوشمزه و روشنفکران بد و دشت‌های دلپذیر. در این نامه منتشرشده در صفحه احمدرضا احمدی (که زیر نظر دختر این شاعر اداره می‌شود) می‌خوانیم: «احمدرضای عزیز، تنبلی هم حدی دارد. این را می‌دانم.…...
نقش کمرنگ پلیس‌ در سریال ‌زمین گرم نقش کمرنگ پلیس‌ در سریال ‌زمین گرم
کاربران ویژه - فرهنگی
روزنامه هفت صبح، مرجان فاطمی | سریال «زمین گرم» به قسمت بیست‌وسوم رسیده و هنوز نتوانسته‌ایم بین برخی اتفاق‌ها با دنیای واقعی ارتباط برقرار کنیم. موارد اینچنینی زیاد است و به زودی به ابعاد مختلف آنها خواهیم پرداخت اما آنچه در قسمت‌های اخیر اهمیت دارد، نادیده گرفته شدن نقش پلیس…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید