پس از کرونا احتمالا دو فاجعه مرگبار دیگر در راه است

دانش و فناوری
پس از کرونا احتمالا دو فاجعه مرگبار دیگر در راه است

بیل گیتس که تقریبا شش سال پیش به مردم درباره شیوع جهانی ناشی از یک ویروس تنفسی هشدار داده بود اکنون در مصاحبه‌ای که با  دِرِک مولِر، مدیر کانال یوتیوب وریتاسیوم داشت، درباره دو فاجعه مرگبار دیگر که به اعتقاد او زندگی بشر را در آینده تهدید خواهند کرد صحبت کرد. بیل گیتس با اشاره به پیش بینی قبلی خود درباره شیوع یک بیماری همه گیر گفت پیش بینی می‌کند که گرمایش جهانی و بیوتروریسم می‌تواند فجایعی باشد که در آیند جهان با آن روبه رو خواهد شد.

در سال ۲۰۱۵ بیل گیتس در یک نشست‌های همایش جهانی تد درباره موضوعی با عنوان “شیوع بعدی؟ ما آماده نیستیم”  صحبت کرد که این موضوع در ماه مارس سال ۲۰۲۰ و پس از شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفت. به دنبال جلوگیری از شیوع جهانی ویروس ابولا در سال ۲۰۱۴ ، گیتس به مردم در مورد شیوع یک بیماری در آینده و اینکه چگونه دنیا باید برای مقابله با این بیماری مجهز باشد هشدار داده بود.

اخیراً در ۴ فوریه ، گیتس طی تماس تلفنی با درک مولر اظهار داشت که از پیشگویی خود احساس خوبی ندارد. گیتس گفت: هیچ احساسی خوبی درباره اینکه چنین چیزی را پیش بینی کردم ندارم.مولر همچنین از گیتس سوال کرد که چگونه دقیقاً شیوع جهانی یک ویروس را در سال ۲۰۱۵ پیش بینی کرده بود. گیتس توضیح داد که با وجود ویروس‌های تنفسی بسیاری در جهان، شیوع یک بیماری همه گیر تنفسی اجتناب ناپذیر است. تعدادی ویروس تنفسی در جهان وجود دارد و هر از گاهی نیز بر تعداد آنها افزوده می‌شود.بیماری‌های تنفسی بسیار ترسناک هستند زیرا افراد ممکن است گرچه به آن مبتلا هستند در  هواپیما و اتوبوس بروند و این بر خلاف برخی دیگر از بیماری‌ها مانند ابولا است که در صورت ابتلا و تا زمانی که ویروس در بدن فرد است و ممکن است افراد دیگر را آلوده ‌کند، افراد مبتلا در بیمارستان بستری خواهند بود.

وقتی از گیتس در مورد اینکه چه فاجعه‌ای دیگری می‌تواند در آینده رخ دهد که بشر برای آن اماده نیست سوال شد وی گفت که می‌تواند دو مورد را ذکر کند و نگرانی‌های خود را درباره وقوع آنها و نحوه مقابله بشر با آنها ابراز کرد. وی گفت: یکی از آن حوادث گرمایش جهانی است. هر ساله میزان تلفات این رویداد ناگوار حتی بیشتر از تلفاتی است که ما در این بیماری همه گیر داشته‌ایم. وی گفت که احساس می کند درباره پیش بینی دیگرش به اندازه کافی صحبت نشده است و آن بیوتروریسم است. کسی که می‌خواهد صدمه بزند می تواند یک ویروس را مهندسی کند و این به معنی است که احتمال بروز این بیماری بیشتر از  شیوع اپیدمی‌های طبیعی مانند شیوع بیماری فعلی است.

مولر همچنین از گیتس پرسید: آیا بشر به لطف درس‌هایی که در این شیوع آموخته است آیا قادر به جلوگیری از همه گیری بعدی خواهد بود؟ اما متأسفانه پاسخ وی “خیر” بود. گیتس گفت: همه گیری‌های بیشتری وجود خواهد داشت. وی اظهار کرد که به اعتقاد او همه گیری دیگر نیز همچنان می‌تواند هرج و مرج ایجاد کند اما امیدوار است که اگر مردم از این همه گیری آموخته و خود را سازگار کنند ، اوضاع می‌تواند روند بهتری داشته باشد. ما می‌توانیم آمادگی خود را افزایش دهیم بنابراین اگر این کار را انجام دهیم میزان تلفاتمان به اندازه تلفات امروزه ناشی از این بیماری نخواهد بود.

بازدید اپلیکیشن 221 , بازدید سایت 4

اخبار مرتبط

‌چرا حاضرم دوباره یک Mi 10 Lite 5G جدید بخرم؟ ‌چرا حاضرم دوباره یک Mi 10 Lite 5G جدید بخرم؟
کاربران ویژه - دانش و فناوری
روزنامه هفت صبح، نگین میلانی | دقیقا ۴۰‌روز پیش تصمیم گرفتم بعد از هفت سال موبایلم را عوض کنم.بودجه‌ای که برای این کار درنظر گرفته بودم حدود ۱۰میلیون تومان بود و می‌دانستم بعد هفت سال همراهی با گوشی‌های سامسونگ می‌خواهم تجربه‌ای جدید داشته باشم.پس رفتم سراغ Mi 10 Lite 5G…...
شیشه‌‌ عمر مزدا در دستان‌CX30 شیشه‌‌ عمر مزدا در دستان‌CX30
کاربران ویژه - دانش و فناوری
روزنامه هفت صبح | تا پیش از آن مزدا CX30 استاندارد شبیه اس‌یووی‌های معمول برندهایی همچون هوندا، نیسان و تویوتا بود اما برای مدل ۲۰۲۱ مزدا تصمیم گرفت تا با مجهز کردن آن به پیشرانه‌ای قدرتمندتر وارد جدال با برندهای اختصاصی لوکس ژاپنی شود. اینگونه بود که این شرکت ژاپنی…...
غرش خشمناک توسان در مدل ان‌لاین ۲۰۲۲ غرش خشمناک توسان در مدل ان‌لاین ۲۰۲۲
کاربران ویژه - دانش و فناوری
روزنامه هفت صبح | توسان ۲۰۲۲ ظاهری آرام و صلح‌آمیز دارد و در نگاه اول شاید حتی یک درصد هم احتمال ندهید که قرار است هیوندای به آن به چشم شاسی‌بلندی اسپورت نگاه کند اما سابقه مواردی همچون حذف مدل محبوب ix55 و اکتفا به سانتافه هفت ‌نفره به جای…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید