پس‌لرزه‌های اقتصادی قتل خاشقچی در عربستان

جهان
پس‌لرزه‌های اقتصادی قتل خاشقچی در عربستان

هفت صبح| قتل جمال خاشقچی و بازداشت ده‌ها شاهزاده و تاجر سعودی به بهانه فساد مالی، اعتماد سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را از بین برده و منجر به فرار سرمایه‌ها شده است.

این قتل نه تنها منجر به بدنامی «محمد بن سلمان»، ولی‌عهد سعودی، بلکه باعث فقدان حمایت  نخبه‌های سیاسی بین‌المللی از او شده و اعتماد تجار به سرمایه‌گذاری در عربستان سعودی را از بین برده است.

شمار زیادی از ثرومندان سعودی سعی بر این دارند که دارایی‌های خود را به بیرون از عربستان منتقل کرده یا برای ترک این کشور در حال برنامه‌ریزی هستند.

بلومبرگ برای تهیه این گزارش خود با ده‌ها فرد در این ارتباط به شرط عدم ذکر اسامی آن‌ها مصاحبه کرده است. این افراد گفته‌اند که آن دسته از سعودی‌هایی که در عربستان سعودی باقی مانده‌اند به جای افزایش میزان سرمایه‌گذاری خود، آن را ثابت نگه داشته‌اند.

به گفته این افراد، قتل جمال خاشقچی در کنسولگری سعودی در شهر استانبول، بعد از بازداشت شاهزاده‌ها و برخی شخصیت‌های مهم سعودی به اتهام فساد ملی، باعث تشدید موج رکود در پادشاهی عربستان سعودی شده است.

به رغم اینکه بن سلمان تا الآن توانسته از اتهام قتل خاشقچی نجات پیدا کند، ولی از بین رفتن اعتماد نخبگان اقتصادی سعودی به او، چه‌بسا طرح‌های اقتصادی و چشم‌انداز ۲۰۳۰ او را تحت الشعاع قرار دهد؛ چرا که قرار است ستون اقتصاد سعودی به جای نفت متکی بر بخش خصوصی باشد و ترس سرمایه‌گذاران محلی به سرمایه‌گذاران خارجی نیز منتقل شده است.

آن دسته از سعودی‌هایی که دارایی‌های خود را از عربستان خارج کرده‌‌اند، از شبکه‌ای از شرکت‌ها جهت پنهان کردن میزان دارایی‌های خود استفاده کرده‌اند و حتی از وارد کردن سرمایه‌های خود به کشورهایی مه روابط خوبی با عربستان دارند، اجتناب کرده‌اند.

میانگین خروج سرمایه از عربستان سعودی طی سال جاری ۱۳ درصد، یعنی معادل ۹۰ میلیارد دلار از کل تولید داخلی این کشور در مقایسه با سال گذشته بوده است.

جمال خاشقچی، رونامه‌نگار سعودی مقیم آمریکا دوم اکتبر توسط تیم سعودی که در بین آن چندین فرد نزدیک به ولی‌عهد سعودی وجود داشتند، به قتل رسید و بر اساس تحقیقات انجام شده، جسدش قطعه قطعه شده و با اسید از بین رفته است.

بازدید اپلیکیشن 55 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

پنج چالش سیاست خارجی جو بایدن پنج چالش سیاست خارجی جو بایدن
کاربران ویژه - سیاسی
روزنامه هفت صبح | جنیفر رابین در واشنگتن‌پست نوشت: در طول مبارزات انتخاباتی کمتر در مورد سیاست خارجی صحبت به میان آمد، بااین‌حال با توجه به سال‌ها تجربه بایدن در حوزه سیاسی، ما می‌دانیم که رئیس‌جمهور منتخب به دیپلماسی اعتقاد دارد، او اهمیت اتحادها را درک می‌کند و بازیگر شناخته‌شده‌ای…...
سکوت عصبی و تبریک محتاطانه رهبران جهان به بایدن سکوت عصبی و تبریک محتاطانه رهبران جهان به بایدن
جهان
‌تبریک‌های جهانی برای پیروزی تاریخی جو بایدن، رئیس‌جمهور جدید آمریکا و کامالا هریس، معاونش در مقابل دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور در حال کناره‌گیری آمریکا اشکال مختلفی داشت؛ از ابراز خوشحالی و آسودگی‌ خیال رهبران گرفته تا مزاح و شوخی همچون تیتر یک روزنامه استرالیایی که حاکی از آسودگی خاطر بود یا…...
نامزد خاشقچی، بن‌سلمان را دادگاهی می‌کند؟ نامزد خاشقچی، بن‌سلمان را دادگاهی می‌کند؟
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح | نامزد جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار کشته‌شده سعودی و یک گروه حقوق‌بشری که او تاسیس کرده بود، شکایتی در یکی از دادگاه‌های آمریکا با این موضوع که ولیعهد سعودی دستور قتل این منتقد را صادر کرده بود، تنظیم کردند.به گزارش خبرگزاری رویترز، در این شکوائیه علیه محمد بن‌سلمان،…...

پاسخ دهید